ZNP szacuje, że nadal brakuje około 10 tysięcy nauczycieli. "To odbije się na uczniach"

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Sławomir Broniarz o problemach w nowym roku szkolnym
Sławomir Broniarz o problemach w nowym roku szkolnym
wideo 2/4
Sławomir Broniarz o problemach w nowym roku szkolnym

Cieszymy się, że wróciliśmy do nauki stacjonarnej, ale mamy smutne wiadomości dla nauczycieli - poinformował w poniedziałek Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z analiz ZNP wynika, że w budżecie państwa nie ma pieniędzy na podwyżki i szacuje, że nadal brakuje około 10 tysięcy nauczycieli.

CZYTAJ WIĘCEJ: #BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

W poniedziałek Związek Nauczycielstwa Polskiego zwołał konferencję prasową, by podsumować rozpoczęcie roku szkolnego. - Wydaje nam się, że podejście resortu edukacji w tej kwestii jest nazbyt optymistyczne - rozpoczął spotkanie Sławomir Broniarz. - Deklaracje na temat przygotowania szkół, jak i tego, jak wiele dobrego dla prestiżu nauczycieli ma zrobić minister Czarnek, nie znajdują pokrycia w faktach - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: #BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

Co wzrośnie, co spadnie?

Broniarz odniósł się tym samym do projektu ustawy budżetowej na rok 2022. Wynika z niego m.in., że w przyszłym roku nie wzrośnie kwota bazowa nauczycielskiego wynagrodzenia. - To drugi rok, w którym zamrożone będą pensje, co w połączeniu ze stale rosnącą inflacją oznacza, że nauczyciele nie tylko nie dostają podwyżek, ale będą zarabiać coraz mniej - tłumaczył Broniarz.

Z projektu wynika też, że wzrośnie subwencja oświatowa (pieniądze, które państwo przekazuje organom prowadzącym na funkcjonowanie placówek oświatowych). To ponad 53 miliardy złotych. - Ale to wzrost o jedynie 2,6 punktu procentowego, co oznacza, że nie ma szans, by z tej kwoty pokryć odpowiedni wzrost nauczycielskich wynagrodzeń. Tym bardziej, że pozostałe koszty utrzymania oświaty stale rosną - podkreślał prezes ZNP. I dodawał: - To wszystko ma ścisły związek z tym, że dziś wyraźnie brakuje w szkołach nauczycieli. Doświadczeni pracownicy odchodzą, a absolwenci studiów nie chcą podejmować pracy z wynagrodzeniem poniżej 3 tysięcy złotych brutto.

Kogo brakuje w szkołach?

W połowie sierpnia w szkołach i przedszkolach było wolnych około 13 tysięcy etatów - tak wynikało z danych zebranych w bankach pracy przy kuratoriach oświaty. Jeszcze w zeszłym tygodniu, już po rozpoczęciu roku szkolnego, dyrektorzy szkół gorączkowo próbowali skompletować kadrę. Kłopoty mają również szkoły niepubliczne, które za godzinę lekcyjną oferowały nawet 150 złotych.

700 wakatów dla nauczycieli we Wrocławiu
700 wakatów dla nauczycieli we WrocławiuTVN24 Wrocław

- Z naszych szacunków, danych ze szkół i banków pracy, wynika, że dziś brakuje około 10 tysięcy nauczycieli - poinformował 6 września Broniarz. - To jest rzeczywiste wyzwanie, przed którym stoi polska oświata. To odbije się na uczniach - mówił.

Broniarz parokrotnie przypominał najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli. - Do tej pory można było zarzucać nam, że to tylko jakieś projekcje związków zawodowych, ale teraz informacje o tym, że reforma minister Anny Zalewskiej pogorszyła sytuację nauczycieli i ofertę edukacyjną, ma pokrycie w ustaleniach NIK - mówił Broniarz.

Prezes NIK o organizacji pracy nauczycieli
Prezes NIK o organizacji pracy nauczycieliNIK

Prezes ZNP poinformował również, że jego związek nie zamierza na razie wracać do rozmów z ministrem Czarnkiem. Związkowcy zerwali te rozmowy kilka tygodni temu, oczekując, że Czarnek przygotuje rozwiązania, które powiążą pensje nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Dotąd minister proponował powiązanie z pensją minimalną.

Plany lekcji z przerwą i #bezprzerwy

Jak braki kadrowe odbiły się na planach lekcji? Sprawdzamy to w naszym serwisie edukacyjnym, gdzie rok szkolny opisujemy #bezprzerwy.

Wasze dzieci muszą czekać kilka godzin na etykę? Czy o godzinie 7 zorganizowano im zajęcia wyrównawcze, by nadrobić materiał z czasów zdalnej nauki? Uczniów jest u tak wielu, że przychodzą do szkoły na drugą zmianę i zaczynają lekcje o godzinie 12 lub kończą o 19? A może jesteście nauczycielami i ciągle macie w planie okienka lub musicie pogodzić pracę w kilku placówkach?

Pokażcie nam plany lekcji swoich dzieci. Z nimi i Waszą pomocą chcemy pokazać, jak naprawdę wygląda ten rok szkolny.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości