Jak uzdrowić służbę zdrowia? Odpowiadają kandydaci na prezydenta

Kandydaci o służbie zdrowiaTVN24/Shutterstock

Sprywatyzować służbę zdrowia czy utrzymać sieć szpitali publicznych? Jak państwo powinno dbać o opiekę zdrowotną obywateli? Zapytaliśmy o to polityków ubiegających się o prezydenturę.

Zwiększyć nakłady na służbę zdrowia albo ją sprywatyzować - politycy różnią się w opiniach na ten temat. Wprowadzanie zmian w służbie zdrowia nie leży wprawdzie w kompetencjach prezydenta, ale głowa państwa ma silny głos w debacie publicznej i może wpływać na politykę w tej kwestii.

O zdanie na temat służby zdrowia zapytaliśmy urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, kandydata PiS Andrzeja Dudę, kandydat PSL Adama Jarubasa, Magdalenę Ogórek wystawioną przez SLD, kandydata Twojego Ruchu Janusza Palikota, Janusza Korwin-Mikkego startującego z ugrupowania KORWiN, muzyka Pawła Kukiza, kandydata Ruchu Narodowego Mariana Kowalskiego, kandydatkę Partii Zielonych i lewicy społecznej Anna Grodzka i startującą z Unii Pracy Wandę Nowicką.

Oto odpowiedzi (kolejność alfabetyczna):

Andrzej Duda (PiS)

Zdaniem Andrzeja Dudy, należy powrócić do zamierzeń prof. Zbigniewa Religi. - Pierwszorzędnym celem będzie wzmocnienie finansowania ochrony zdrowia do poziomu realizowanego przez inne państwa europejskie. Powrócić należy do projektów regulacyjnych (sieć szpitali, koszyk świadczeń), które przeciągają się, lub nawet zostały porzucone nie ze względu na ich komplikację, tylko z powodu obaw o naruszenie grup interesów - tłumaczy.

Jego zdaniem ochrona pacjentów nie może być realizowana bez udziału pielęgniarek i lekarzy. - Obie te grupy zawodowe dotknięte są problemami, z których na pierwszym planie dostrzec należy bardzo niskie pensje pielęgniarek i narastający deficyt lekarzy. Należy wypracować mechanizmy nie tylko przeciwstawiające się niekorzystnym procesom, ale również sprzyjające globalnej reformie systemu - uważa kandydat.

Anna Grodzka (Partia Zielonych i lewica społeczna)

Anna Grodzka jest zdania, że trzeba wprowadzić obywatelskie ubezpieczenie zdrowotne dla każdego.

- Irracjonalny jest system, w którym tyle kosztów i czasu pracy lekarzy i pielęgniarek marnowanych jest na sprawdzanie, kto jest ubezpieczony. Ubezpieczeni z natury prawa powinni być wszyscy obywatele. Tak interpretuję zapisy konstytucji i ideę praw człowieka – mówi Grodzka.

Posłanka „Twojego Ruchu” uważa, że powinniśmy utrzymać sieć szpitali publicznych. Opowiada się też za zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia. I tłumaczy skąd wziąć na to pieniądze. - Jesteśmy krajem, którego rząd postanowił nie wprowadzać klauzuli o unikaniu opodatkowania i skutecznych przepisów antytransferowych. Gdyby udało się wybrać rząd mniej usłużny wobec wielkiego biznesu, to część tych ogromnych środków można by przeznaczyć na ochronę zdrowia.

Adam Jarubas (Polskie Stronnictwo Ludowe)

Według kandydata PSL, należy zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia w Polsce do 10 proc. PKB. - To wskaźnik zbliżony do najlepszych systemów zdrowotnych w UE. Zapewni stabilne i bezpieczne warunki funkcjonowania ochrony zdrowia. Zwiększenie nakładów może nastąpić m.in. dzięki pozyskaniu środków na inwestycje z nowej perspektywy UE, partnerstwu publiczno-prywatnemu i skróceniu przepływu pieniędzy - twierdzi.

Jarubas uważa też, że trzeba wprowadzić finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej w zależności od rezultatów uzyskiwanych przez lekarza rodzinnego.

Bronisław Komorowski (Platforma Obywatelska)

W opinii prezydenta, reformy powinny zmierzać do dokładniejszej, uniezależnionej od płatnika wyceny usług medycznych i decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Komorowski chce powrotu do systemu opartego na regionalnych funduszach.

Prezydent jest przeciwnikiem prywatyzacji szpitali. - Przekształcenia własnościowe szpitali nie stanowią dziś kluczowego wyzwania dla służby zdrowia. Uchwalona przez Sejm przed kilkoma laty ustawa umożliwiła szpitalom przekształcanie się w spółki prawa handlowego, z czego skorzystało dotychczas niewiele placówek – zauważa prezydent.

Jego zdaniem decyzje związane z tworzeniem sieci placówek szpitalnych muszą wychodzić naprzeciw potrzebom pacjentów i ułatwiać dostęp do leczenia. - Od 1 stycznia wojewodowie mają obowiązek tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych w ich regionach. Będzie ona obejmowała wszystkie usługi zdrowotne, a nie tylko szpitale. Jest to pierwszy krok do zapewnienia realizacji wszystkich usług medycznych potrzebnych w danym województwie zaznacza Bronisław Komorowski.

Janusz Korwin-Mikke (KORWiN)

Janusz Korwin-Mikke zapowiada, że zlikwiduje służbę zdrowia. - Główną bolączką jest istnienie bandy biurokratów, urzędników. Chory potrzebuje lekarza, pielęgniarki, nie potrzebuje służby zdrowia. Nie widziałem jeszcze chorego, który leżałby na ulicy i wołał służbę zdrowia. Opieka medyczna powinna działać tak, jak weterynaria. Ona działa bezbłędnie, bo nie istnieje ministerstwo chorych psów, chorych kotów – twierdzi.

I dodaje, że powinna powstać też prywatna opieka medyczna. - Dzięki temu będzie znacznie taniej. Bo w tej chwili utrzymujemy lekarzy i pielęgniarki, i bandę urzędników. A tak będziemy utrzymywać tylko lekarzy i pielęgniarki - kwituje.

Marian Kowalski (Ruch Narodowy)

Zdaniem Mariana Kowalskiego, uzdrowić służbę zdrowia można poprzez likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia.

– W ten sposób zostawimy w kieszeni podatnika pieniądze, wprowadzając dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne w komercyjnych firmach. Lekarze organizujący się w spółdzielnie powinni zabiegać o pacjentów, a nie o kontrakty – twierdzi kandydat RN.

W jego opinii szpitale, zależnie od wielkości i rodzaju świadczonych usług, powinny być w ręku samorządu terytorialnego a największe, wysoko wyspecjalizowane, przejściowo w ręku ministerstwa zdrowia.

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz uważa, że reforma służby zdrowia mogłaby być zainicjowana przez pałac prezydencki.

- W tej sprawie przede wszystkim należałoby wysłuchać ekspertów. Dziś w szumie medialnym nie jest jasne, czy najlepszym rozwiązaniem jest likwidacja NFZ, powrót do finansowania z budżetu, czy może do systemu kas chorych i kart zdrowia. Obywatelski prezydent zwołałby okrągły stół z udziałem ekspertów i mediów. Tylko w ten sposób można wypracować efektywne rozwiązania i odpowiednio wytłumaczyć je narodowi – twierdzi Kukiz.

Wanda Nowicka (Unia Pracy)

Wanda Nowicka deklaruje, że będzie dążyła do pełnej implementacji dyrektywy o transgranicznej opiece medycznej.

- Jednym ze sposobów na poprawę opieki zdrowotnej jest otworzenie się na świadczenia w innych krajach. To zapewni nam reklamę polskich świadczeń. Przyjęcie takiej polityki sprawi, że będziemy konkurencyjni dla państw Unii Europejskiej – przekonuje.

Magdalena Ogórek (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Kandydatka SLD uważa, że potrzebne jest ponadpartyjne porozumienie wokół modelu służby zdrowia, który byłby realizowany przez wszystkie kolejne ekipy rządowe. Jego patronem powinien być prezydent.

Janusz Palikot (Twój Ruch)

Janusz Palikot deklaruje, że chce zmienić sytuację, w której pacjenci stoją w kolejce do publicznej służby zdrowia. - Ja chcę ustawić lekarzy w kolejkach do pacjentów. Wymaga to zmiany finansowania służby zdrowia. Lekarze dostaną pieniądze, jeśli przyjmą pacjentów – zapowiada.

Jego zdaniem trzeba rozdzielić NFZ na sześć kas chorych, które miałby rywalizować o pacjentów. - Każdy z nas ma określoną liczbę punktów do wydania z racji ubezpieczenia i dopiero wizyta powoduje, że te punkty przechodzą na lekarza. A za tym pieniądze. Wówczas to lekarz będzie wydzwaniał do swoich pacjentów tak, jak jest we Francji i w Niemczech. Oczywiście to wymaga także wyceny procedur medycznych, co proponował Religa – podsumowuje Palikot.

Autor: jm/r / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl