Zapiekanki w zabytkowych kasach biletowych. Historia stacji Wrocław Nadodrze

Dworzec na początku XX wiekuWratislaviae Amici

Powstanie dworca na Przedmieściu Odrzańskim miało dodać splendoru tej ubogiej w XIX wieku dzielnicy. Prawie nietknięty podczas wojny, był pierwszym wrocławskim dworcem, który obsługiwał pociągi jadące na wschód. Stacja Wrocław Nadodrze była też planem filmowym dla kilku produkcji. Dziś dworzec czeka na remont.

- Powstanie dworca Wrocław Nadodrze związane było z działaniami spółki akcyjnej Towarzystwa Kolei Opolsko-Tarnogórskiej na rzecz uruchomienia linii kolejowej, która połączyłaby Opole i Wrocław. Inwestycja ta miała być niezależna od Towarzystwa Kolei Górnośląskiej – wyjaśnia Małgorzata Wójtowicz, kustosz w dziale architektury Wrocławia XIX i XX wieku w Muzeum Architektury.

Pomysł pojawił się już w latach 30. XIX wieku. Jednak zanim doszło do jego realizacji minęło jeszcze wiele lat.

Lobbing właścicieli ziemskich i przemysłowców

Do powstania linii kolejowej dążyli przede wszystkim właściciele ziemscy i przemysłowcy. Ci mieli interes, by z zakładów hutniczych na Opolszczyźnie i z okręgów górniczych Śląska, do Wrocławia prowadziła jak najkrótsza droga.

- Wprawdzie dokumentacja linii kolejowej została przedłożona ministerstwu w Berlinie już w 1857 roku, ale ze względu na niekorzystną koniunkturę, nowa inwestycja została zawieszona – mówi Wójtowicz. Dlatego budowa ruszyła dopiero osiem lat później.

Żądania mieszkańców

W końcu, po wielu rozmowach, władze Wrocławia zgodziły się na poprowadzenie miejskiego odcinka linii kolejowej. Postawiono jednak jeden warunek.

– Główny budynek dworca wraz z zapleczem technicznym i dworcem towarowym miał być usytuowany na Przedmieściu Odrzańskim – mówi Wójtowicz.

Dlaczego dworzec miał być umieszczony poza obszarem głównych miejskich zabudowań? Przede wszystkim dlatego, że z taką prośbą zwracali się do urzędników sami mieszkańcy Nadodrza. W tym czasie dzielnica ta była skupiskiem ubogich robotników. Dworzec miał pozwolić na swoisty awans tego miejsca i przyspieszyć jego rozwój. - Chodziło o impuls do uprzemysłowienia tej części miasta – dodaje Wójtowicz.

Na dworcu tłok jak w łaźni

28 maja 1868 roku otworzono okazały gmach Dworca Bramnego Kolei Prawego Brzegu Odry, czyli dzisiejszego dworca Wrocław Nadodrze. Tego dnia odbyła się także inauguracja regularnych kursów pociągów osobowych do Oleśnicy.

Nazajutrz Breslauer Zeitung donosił o niesamowitym ożywieniu, jakie wzbudziło otwarcie kolei na stacji tymczasowej. Przed budynkiem pojawił się tłum gapiów, a pod kasami rozegrała się walka o bilety. Jak opisywał dziennik, panował taki tłok, „jak w tureckiej łaźni”.

Jednak mimo szumnego otwarcia, na przejażdżkę dalej niż do Oleśnicy, pasażerom przyszło poczekać kilka miesięcy, aż do listopada.

Luksusowy dworzec tymczasowy

– Budynek określano mianem tymczasowego, ponieważ planowano stworzenie bardziej reprezentacyjnego osobowego dworca. Ten miał być zlokalizowany w okolicach dzisiejszego placu Jana Pawła II – opowiada Wójtowicz.

Mimo tego, że stacja dla przejazdów pasażerskich miała być tylko tymczasowa, to budynek posiadał wiele udogodnień właśnie dla podróżnych. Na trzech kondygnacjach budynku z czerwonej cegły znalazło się miejsce dla posterunku policji, urzędu pocztowego, restauracji i przechowalni bagażu.

Obok wejścia na peron stworzono poczekalnie dla podróżnych. W jednej, podzielonej na pomieszczenia dla pań i panów, na swoje pociągi oczekiwali pasażerowie klasy pierwszej. Ci zaś, którzy korzystali z klasy drugiej, trzeciej i czwartej, mieli do dyspozycji dwie poczekalnie.

Oprócz nich w budynku dworca umieszczono biura, telegraf, salę posiedzeń i kasy biletowe. W gmachu stworzono również mieszkania dla urzędników i dozorcy.

Na krótko wyłącznie towarowy

Ruch osobowy na Nadodrzu zamarł na pewien czas w latach 70. XIX wieku.

– Właśnie wtedy uruchomiono dworzec docelowy dla Kolei Prawego Brzegu Odry- mówi Wójtowicz.

Jednak dwanaście lat później, w 1884 roku, po jej upaństwowieniu, dworzec ten został zamknięty.

– Stacja na Przedmieściu Odrzańskim ponownie zaczęła pełnić funkcję dworca osobowego – wyjaśnia Wójtowicz.

Bardziej trwała była natomiast zmiana nazwy dworca. Od lat 70. nosił on miano "Wrocław Brama Odrzańska".

Zabytkowe zapiekanki

Na początku XX wieku, w ramach modernizacji stacji Wrocław Nadodrze, przebudowano część towarową. Wybudowano także nowe perony i tunele.

– W 1907 roku przed dworcem stanął drewniany pawilon kas biletowych – tłumaczy Wójtowicz.

Konstrukcja ta stoi do dziś, po prawej stronie, przed dworcem. I choć przez pewien czas działały tam kasy autobusowego Nadodrza, to dziś z eleganckiego pawilonu nie pozostało wiele. Sprzedaje się w niej zapiekanki, tosty i hamburgery.

Osiedle kolejowe

Dzięki kolejnym remontom i rozbudowom, dworzec na Przedmieściu Odrzańskim działał coraz prężniej. Potrzeba było większej liczby osób, które dworzec mogłyby w każdej chwili obsłużyć. Dla usprawnienia pracy kolejarzy i skupienia ich w jednym miejscu, postawiono na kolejną inwestycję.

- W latach 20. XX wieku, na zachód od budynku dworca, wybudowano osiedle kolejowe – mówi Wójtowicz. Dwupiętrowe budynki stoją tu do dziś. - Ich obecny adres to plac Staszica od 34 do 40 – dodaje Wójtowicz.

Oszczędna wojna

W czasie obrony Festung Breslau, całkowicie unieruchomiono węzeł kolejowy w mieście. Zniszczeniu uległ most na Widawie, a bez niego nie mógł odbywać się ruch w kierunku Warszawy, Łodzi, Krakowa i Katowic.

Jednak już w lipcu 1945 r. zniszczoną infrastrukturę odbudowano. I ruch kolejowy został przywrócony.

A, że budynek dworca na Przedmieściu Odrzańskim wojnę przetrwał w całości, to właśnie na nim po zakończeniu działań zbrojnych, można było przyjmować pociągi nadjeżdżające ze wschodu.

Zmieniła się jedynie jego nazwa. Od tej pory pociągi odjeżdżały ze stacji Wrocław Odra. Do niej kursowała pierwsza uruchomiona po wojnie linia tramwajowa. Wagoniki oznaczone nr. 1, połączyły dworzec Nadodrze z Biskupinem.

Stacja jak z filmu

Przez lata na dworcu gościło kilka ekip filmowych. W 1986 roku Waldemar Krzystek kręcił tu film „W zawieszeniu” z Krystyną Jandą.

Powstawał tu też „Siódmy pokój”, międzynarodowa koprodukcja o życiu Edyty Stein. I choć film powstawał w latach 90., to budynek dworca wciąż oddawał klimat przełomu XIX i XX wieku.

Podobna scenografia przydała się twórcom serialu kryminalnego „Na kłopoty... Bednarski”. Dzięki Na nadodrzańskiej stacji powstało kilka odcinków serii.

Dworcowa piekarnia i oczekiwanie na remont

Do końca lat 80. w budynku swoje siedziby miały różne instytucje Polskich Kolei Państwowych. Działała też przychodnia lekarska, komisariat milicji, restauracja i internat technikum kolejowego.

Dziś budynek należy do spółki Przewozy Regionalne, a ostatni remont dworca Nadodrze miał miejsce przed EURO 2012. Wtedy, pod nadzorem konserwatora zabytków, pomalowano pomieszczenia kasowe, halę główną i toalety. Odświeżenia doczekało się także przejście podziemne i perony.

Ruch kolejowy jest mniejszy niż przed laty, ale wciąż odjeżdżają stąd pociągi do Jeleniej Góry, Kluczborka, Legnicy, Poznania czy Warszawy.

Oprócz kas biletowych, kiosku i pokoju ochrony, w byłych dworcowych pomieszczeniach działa piekarnia. Swoje siedziby mają tu też różne firmy. Wrocław Nadodrze pozostaje drugim co do wielkości dworcem w stolicy Dolnego Śląska, ale z jego dawnej potęgi niewiele pozostało.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Tamara Barriga/dr / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24