Pozostałości po starym stadionie Lecha Poznań na Dębcu zostaną wyburzone. Taką decyzję podjęło PKP, do którego należą grunty przy ul. 28 Czerwca 1956 r. W sumie kolej rozbierze w całej Polsce 1287 niepotrzebnych budynków.
- Obiekty przeznaczone do rozbiórki to m.in. wyłączone z eksploatacji budynki dworcowe, nastawnie, magazyny, stare budynki gospodarcze i inne - tłumaczy portalowi rynek-kolejowy.pl Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA.
Jak dodaje, budynki są w złym stanie technicznym i generują niepotrzebne koszty. Koszt rozbiórki ponad tysiąca obiektów to ponad 27 mln złotych. Najwięcej, bo aż 188 obiektów przeznaczonych do rozbiórki, znajduje się w Wielkopolsce. Są to głównie baraki, niewykorzystywane budynki mieszkalne, wieże ciśnień ale także kolejowe domki kempingowe czy domy kultury. Wśród nich jest także ten, który ma największą wartość historyczną - były stadion Lecha Poznań.
Śmieci, butelki, krzaki
Zapomniany stadion dziś jest totalną ruiną. Zarośnięty teren między torami kolejowymi przypomina dziś bardziej dzikie wysypisko śmieci niż jakikolwiek obiekt sportowy. Trybuny zarośnięte są drzewami i krzakami, od strony ul. 28 Czerwca 1956 r. straszą zdewastowane kasy biletowe, a za nimi na trybuny prowadzi zniszczona betonowa droga pokryta szkłem z potłuczonych butelek.
Do usunięcia wykonawca bedzie miał budynek kas biletowych i toaletę, oraz część trybun. Wyburzenie kawałka historii poznańskiego sportu oszacowano na 12 tys. złotych. Zwycięzca przetargu będzie miał jednak za zadanie wyburzyć do końca roku wszystkie kolejowe budynki na terenie Wielkopolski.
Utrwalić miejsce w pamięci
O ile Djaczenko popiera rozbiórkę zdewastowanego obiektu, o tyle uważa, że jest to na tyle ważne historycznie miejsce, że należałoby je jakoś upamiętnić.
- Maciej Markiewicz, były bramkarz i obecnie przyjaciel klubu, chciałby, aby w przyszłości, w tym miejscu, powstał jakiś obelisk albo umieszczona została jakaś fotografia, upamiętniająca to, że kiedyś był to stadion Lecha. Ja popieram ten pomysł - kończy Djaczenko.
ABC na Dębcu
Lech Poznań grał na stadionie przy ul. 28 Czerwca 274 od 1934 r. Rozegrał tu łącznie 358 oficjalnych spotkań. Na Dębcu swoje mecze rozgrywali m.in. legendarni napastnicy "Kolejorza" - tercet ABC: Teodor Anioła, Edmund Białas i Henryk Czapczyk. Minusem obiektu z czasem stała się zbyt mała pojemność. Stąd część meczów rozgrywanych była na większych obiektach - od 1964 r. Lech rozegrał 23 spotkania na stadionie Olimpii a od 1972 r. klub większość meczów rozgrywał już na znacznie większym obiekcie Warty. Na "Bułgarską" przeniósł się w 1980 r. Ostatni mecz na Debcu rozegrano w 1996 r., kiedy to po burdach po meczu z Legią, "Kolejorz" spotkanie ze Stomilem Olsztyn musiał rozegrac przy pustych trybunach. Historię obiektu zakończyła w ten sposób porażka 0:1.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Kura