Panteon Narodowy w Krakowie ma być miejscem spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki. Tu pochowany zostanie we wrześniu Sławomir Mrożek.
- Ideą tego miejsca jest kontynuacja ciągu szczególnych miejsc pamięci, który jest w Krakowie już faktem. Są nekropolia królewska na Wawelu, datowana od pierwszego pochówku Łokietka, Krypta Zasłużonych na Skałce, powołana wolą miasta – wymienia Marek Wasiak, prezes Fundacji Panteon Narodowy.
- Chcieliśmy rozbudować Skałkę, niestety, ojcowie Paulini kilka lat temu wycofali się i stąd pomysł profesora Franciszka Ziejki, ażeby wykorzystać puste podziemia kościoła Piotra i Pawła – zaznacza Wasiak.
Jak podkreśla, Panteon powstaje przy kościele, a nie w nim. Będzie tam wydzielona, samodzielna część memorialna i centrum edukacyjno-muzealne, poświęcone wybitnym twórcom narodowej sztuki, kultury i nauki.
Decyduje kapituła
O pochówkach w krakowskim Panteonie Narodowym decyduje siedmioosobowa kapituła, która została powołana 27 września ubiegłego roku. Należą do niej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aktualny Metropolita Krakowski, są też prezesi polskich Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk, aktualny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa, każdorazowo Przewodniczący Rady Fundacji.
- Ta kapituła zdecydowała o przyjęciu jako pierwszego do Panteonu Sławomira Mrożka - wyjaśnia Wasiak.
- Mam nadzieję, że przed samym pogrzebem zakończymy prace związane z wentylacją pomieszczeń. Na posadzce będzie położony klinkier, tak, jak to było historycznie. Oczywiście będzie działało też oświetlenie - zapewnia Wasiak. - Choć nie jest to szczególnie atrakcyjne miejsce, to jego wnętrze staramy się bardzo pielęgnować – dodaje.
Chciał spocząć w Krakowie
Sławomir Mrożek zmarł w czwartek rano w Nicei.
- Jego wolą było spocząć po śmierci w Krakowie – podała Anna Zaremba-Michalska, prezes Wydawnictwa Literackiego.
Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, Mrożek przez wiele lat był związany ze stolicą małopolski. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z Dziennikiem Polskim, Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym Bim - Bom z Gdańska, kabaretem Szpak i Piwnicą pod Baranami.
Autor: ał/mz / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Grzegorz Głupczyk