- Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się prawdopodobnie 17 września – poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Prochy pisarza zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.
- Miejsce złożenia prochów Sławomira Mrożka jest już ustalone, natomiast data pogrzebu, czyli 17 września, jest ustalona na 95 procent, wymaga to jeszcze pewnych ustaleń - zapowiada Jacek Majchrowski. - Jest to data zaproponowana przez rodzinę - dodaje w rozmowie z TVN24 prezydent Krakowa. Potwierdzenie tego terminu jest uzależnione od kardynała Stanisława Dziwisza, który wyraził chęć odprawienia mszy.
- Najprawdopodobniej msza święta odbędzie się w kościele Mariackim, a potem kondukt przejdzie do kościołu św. Piotra i Pawła - zapowiada Majchrowski.
Miejsce spoczynku wybitnych twórców
Panteon Narodowy w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie spocznie Sławomir Mrożek, ma być miejscem spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki.- Ideą tego miejsca jest kontynuacja ciągu szczególnych miejsc pamięci, który jest w Krakowie już faktem. Są nekropolia królewska na Wawelu, datowana od pierwszego pochówku Łokietka, Krypta Zasłużonych na Skałce, powołana wolą miasta – w rozmowie z TVN24 wymienia Marek Wasiak, prezes Fundacji Panteon Narodowy.
"Pochówek powinien być odpowiedni i godny"
- To była postać tego typu, że jej pochówek powinien być odpowiedni i godny – podkreślił już wcześniej prezydent miasta Jacek Majchrowski.
- Zgodnie z życzeniem Pani Susany Mrożek (żony pisarza - red.) pogrzeb będzie miał charakter religijny. Uroczystość poprzedzi msza św. żałobna w kościele św. Piotra i Pawła - informuje teraz urząd miasta.
Związany z Krakowem
Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, Mrożek przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z Dziennikiem Polskim, Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym Bim-Bom z Gdańska, kabaretem Szpak i Piwnicą pod Baranami.
W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.
Tu zostanie pochowany Sławomir Mrożek:
Autor: koko / Źródło: TVN24 / PAP