Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania przez niego wyroków w sprawach ustawy o TK i jej nowelizacji - powiedział prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.
Prof. Rzepliński poinformował, że 11 sędziów TK wydało w poniedziałek postanowienie "co do zabezpieczenia wniosku" grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy. Prezes wyjaśnił, że Trybunał zastosował tu przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające zabezpieczenie danego roszczenia do czasu wyroku w danej sprawie. Ustawa o TK stanowi bowiem, że w sytuacjach nią nieuregulowanych TK może posłużyć się K.p.c. - Jako obywatel i sędzia nie wyobrażam sobie ignorowania takiego postanowienia - powiedział Rzepliński.
Trzech sędziów wyłączonych
Potwierdził także, że TK oddzielnym postanowieniem wyłączył jego oraz sędziów: Stanisława Biernata i Piotra Tuleję od orzekania 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Sprawę tę rozpatrzy skład pięciu sędziów, a nie - jak wcześniej zapowiadano - pełny skład TK. Rzepliński podkreślił, że orzeczenie składu pięcioosobowego ma taką samą moc prawną, jak orzeczenie pełnego składu.
Wyłączenia tych trzech sędziów domagał się dzisiaj Sejm.
- Prezes Rzepliński jak i pozostali sędziowie uczestniczyli w pracach studyjnych nad projektem ustawy o TK, które odbywały się od 2011 roku w Trybunale, a następnie w trakcie prac w połączonych komisjach (sejmowych - red.) uczestniczyli de facto w charakterze doradców Sejmu, odpowiadali na pytania posłów, rekomendowali poprawki do tej ustawy - powiedział poseł Marek Ast (PiS), który poinformował we wtorek po południu o wniosku o wyłączenie z orzekania trzech sędziów.
Zamieszanie wokół TK
W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej.
Sejm na posiedzeniu w dniu 2-3 grudnia ma dokonać wyboru nowych sędziów TK. Ma się to odbyć na podstawie nowelizacji ustawy o TK, która głosami PiS i Kukiz'15 została uchwalona w listopadzie.
TK zajmie się ustawą i jej nowelizacją
3 grudnia TK ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Wniosek taki pierwotnie złożyli posłowie PiS, który później wycofali, bo zdecydowali się na nowelizację ustawy. Wniosek ponowili posłowie PO i PSL.
Do ich wniosku przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, w zakresie kwestionującym przepis, na którego mocy Sejm wybrał następców dwóch sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.
Nowelizację ustawy o TK zaskarżyli PO i Rzecznik Praw Obywatelskich. Tymi wnioskami trybunał ma zająć się na posiedzeniu 9 grudnia.
Konsultacje u prezydenta
Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje z udziałem prezydenta, przewodniczących klubów parlamentarnych, marszałka Sejmu oraz prezesa i wiceprezesa TK.
- Pan prezydent będzie jeszcze analizował sytuację. Po zapoznaniu się z opiniami i stanowiskami klubów parlamentarnych prezydent będzie dokonywał rzetelnej oceny obecnej sytuacji - stwierdziła po spotkaniu szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.
Pełna treść postanowienia #TK o wezwaniu #Sejm do powstrzymania się od decyzji do czasu wyroku. pic.twitter.com/8UAbyvWCG3
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 1, 2015
Autor: PM/ja / Źródło: PAP