Miał oddać w sumie pięć strzałów. Po dwa razy do ojca i matki i jeden do ich 16-miesięcznej córeczki. Mafijna egzekucja, morderstwo pod wpływem kłótni, a może zwykła kradzież zakończona tragedią? Samir S., mieszkaniec Elbląga z rosyjskim obywatelstwem, oskarżony o potrójne zabójstwo we wtorek stanie przed gdańskim sądem i usłyszy wyrok. Według jego obrońcy mężczyzna żyje w wyobrażonym świecie gier komputerowych i filmów wojennych.
33-letni Adam K., jego 30-letnia żona i ich jedyne dziecko - 16-miesięczna córka Nina - zostali zamordowani 13 marca 2013 r. wieczorem w mieszkaniu przy ul. Długiej. Morderstwo trzyosobowej rodziny wstrząsnęło mieszkańcami Trójmiasta i nie tylko.
Motywem rabunek?
W trakcie spotkania pomiędzy mężczyznami doszło do gwałtownej kłótni. Samir S. wyjął pistolet i – strzelając dwukrotnie z bardzo bliskiej odległości w głowę - zabił Adama K. W identyczny sposób zginęła żona kolekcjonera, która przybiegła, usłyszawszy strzały. Następnie Samir S. zabił jednym strzałem w głowę dziewczynkę. Miał to zrobić, bo dziecko krzyczało. Ustalenia śledczych
Ciała, dzień po morderstwie odkrył znajomy rodziny. Z ich mieszkania zniknęły cenne przedmioty, m.in. sprzęt elektroniczny i liczne militaria z czasów II wojny światowej, które kolekcjonował gospodarz. To miałoby wskazywać na motyw rabunkowy. Ale według nieoficjalnych informacji w mieszkaniu była duża ilość gotówki, która nie zginęła.
Wpadł po analizie bilingów
Dowodów było niewiele. Policjanci i prokuratorzy znaleźli w mieszkaniu trzy łuski. Według naszych informacji mieszkanie zostało posprzątane ze śladów, które zostawił sprawca. Przełomem okazała się analiza billingów ofiar.
Śledczy odkryli połączenia na telefon zabitej kobiety z telefonu pre – paid. Po policyjnej analizie udało się zlokalizować nieznany numer jako ten, którym posługiwał się 32-letni Samir S.- mieszkaniec Elbląga z rosyjskim obywatelstwem. Dzień po odkryciu ciał policja zatrzymała podejrzanego.
Ofiary znały Samira S. wcześniej
Później gdańska policja oficjalnie przyznała, że ofiary znały Samira S. wcześniej. W śledztwie ustalono, że Samir S., podobnie jak Adam K., interesował się militariami. Według śledczych S. pojawił się w mieszkaniu kolekcjonera, bo ten podjął się wyceny kordzika oficerskiego z czasu II wojny światowej. W trakcie spotkania między mężczyznami doszło do gwałtownej kłótni. Samir S. wyjął pistolet i – strzelając dwukrotnie z bardzo bliskiej odległości w głowę - zabił Adama K. W identyczny sposób zginęła żona kolekcjonera, która przybiegła, usłyszawszy strzały. Następnie Samir S. zabił jednym strzałem w głowę dziewczynkę. Miał to zrobić, bo dziecko krzyczało.
Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy gdańskiej PA wyjaśnił, że pistolet, którego użył Samir S., to w miarę cicha, niewielka broń małego kalibru, więc sąsiedzi mogli nie usłyszeć odgłosu wystrzałów.
Po zabójstwie Rosjanin miał ukraść z mieszkania zabitych liczne militaria (m.in. granaty ćwiczebne, sztylet, nieśmiertelniki i inne elementy umundurowania oraz wyposażenia niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej), zastawę stołową i sztućce sygnowane symbolami Waffen SS oraz sprzęt elektroniczny, w tym laptop, dwa tablety i dwa aparaty fotograficzne. Prokuratura wyceniła wartość wszystkich skradzionych przedmiotów na ponad 65 tys. zł.
Zabił, bo poczuł się obrażony?
Czy Samir S. działał jako morderca na zlecenie, który potem chciał upozorować zbrodnię na tle rabunkowym? W tej sprawie pojawiało się wiele podobnych wątpliwości.
Z ustaleń śledczych ma wynikać jednak, że Samir S. nie zaplanował zabójstw, a doszło do nich w efekcie kłótni z Adamem K. - Nieoficjalnie Samir S. mówił, że do sprzeczki doszło, bo poczuł się on obrażony lub oszukany przez Adama K. – wyjaśniał w trakcie śledztwa Marciniak. - Jest możliwe, że na kradzież Samir S. mógł zdecydować się dopiero po tym, jak zabił rodzinę - dodawał.
Zamierzał wyjechać do Moskwy
Śledczy ustalili także, że tuż po zabójstwie Samir S. wrócił autobusem do Elbląga, gdzie spalił ubranie i ukrył pistolet. W momencie, gdy został zatrzymany przez policję, był spakowany i przygotowany się do wyjazdu z Polski: najprawdopodobniej zamierzał wyjechać do Moskwy.
Tuż po zabójstwie Samir S. wrócił autobusem rejsowym do Elbląga, gdzie spalił ubranie i ukrył pistolet. W momencie, gdy został zatrzymany przez policję, był spakowany i przygotowany się do wyjazdu z Polski: najprawdopodobniej zamierzał wyjechać do Moskwy. Ustalenia śledczych
W jego mieszkaniu policja znalazła wszystkie skradzione z mieszkania Adama K. przedmioty. Samir S. wskazał też policji miejsce spalenia ubrań i ukrycia broni.
Policji nie udało się ustalić, w jaki sposób Rosjanin wszedł w posiadanie Walthera. Z pomocą Interpolu wyjaśniono tylko, że broń wyprodukowano w Austrii, uznano ją jednak za wadliwą, zdekompletowano i sprzedano jako egzemplarz dekoracyjny. Nie wiadomo, kto dokonał przeróbek, które przywróciły sprawność pistoletowi.
Cztery razy zmieniał zeznania
Podczas oficjalnych przesłuchań Samir S. nie przyznał się do dokonania zabójstw. Składał wyjaśnienia, w których przedstawiał różne, zmieniające się, wersje zdarzeń, nigdy jednak nie potwierdził oficjalnie, że to on zabił.
- Natomiast w nieoficjalnych rozmowach z policjantami, którzy prowadzili pierwsze czynności po zatrzymaniu, opowiedział o tym, co się zdarzyło - mówił Marciniak.
Dodał, że zeznania policjantów, którzy jako pierwsi rozmawiali z Rosjaninem oraz innych świadków (w sumie w śledztwie przesłuchano ich ponad 120), a także wyniki różnego rodzaju ekspertyz (w tym badań, które wykazały obecność DNA Samira S. na pistolecie użytym do zabójstw), pozwoliły na "sformułowanie tezy, że oskarżony Samir S. dopuścił się zarzucanych mu czynów".
Biegli: w momencie zabójstwa był poczytalny
W trakcie śledztwa Samir S. został przebadany przez psychiatrów. Biegli zapoznali się także z dokumentacją medyczną sprowadzoną z Rosji (S. informował śledczych, że w przeszłości leczył się psychiatrycznie). Na podstawie własnych badań i opinii rosyjskich kolegów, biegli orzekli, że w czasie, gdy doszło do zabójstw, mężczyzna był poczytalny, a jego kondycja psychiczna pozwala na to, by odpowiadał za swoje czyny przed sądem.
Służył w rosyjskiej armii?
Jako 19-latek S. trafił do rosyjskiej armii, z której - po nieco ponad dwóch miesiącach, został zwolniony. Uznano go za trwale niezdolnego do dalszej służby z uwagi na "nieopanowanie przygotowania bojowego". Jak ustalili śledczy, sam Samir był najprawdopodobniej tak zafascynowany wojskiem, że wśród znajomych w Polsce chwalił się, że służył jako kapitan w Czeczenii. Z informacji przekazanych przez Marciniaka wynika, że Rosjanin generalnie miał skłonności do konfabulacji.
Karany przez rosyjski sąd
Marciniak poinformował także, że Samir S. był wcześniej karany: w 2011 r. sąd w Kaliningradzie skazał go na 10 miesięcy więzienia za nielegalne posiadanie pistoletu z tłumikiem i amunicją oraz używanie podrobionego dokumentu współpracownika organów ścigania MSW Federacji Rosyjskiej. Jak wyjaśnił Marciniak, mężczyznę zatrzymano z bronią na dworcu: miał tłumaczyć rosyjskiej policji, że pistolet znalazł.
Miał Kartę Polaka
Samir S. przebywał w Polsce legalnie: miał Kartę Polaka, bo jeden z jego dziadków był narodowości polskiej. Mieszkał w Polsce przynajmniej od 2006 r., początkowo na podstawie wydawanych mu czasowych zezwoleń: otrzymał je po tym, jak zadeklarował, że chce opiekować się mieszkającą w Elblągu babcią. Później starał się o zezwolenie na stałe osiedlenie się w Polsce.
W momencie zatrzymania przez policję mężczyzna miał wizę czasową i tymczasowy meldunek w Elblągu. Jak powiedział Marciniak, Samir S. był bezrobotny: w utrzymaniu się pomagała mu rodzina, S. dorabiał, sprzedając hodowane przez siebie rasowe koty.
Rosjanin na ławie oskarżonych
W maju 2015 roku, po dwóch latach od tej makabrycznej zbrodni Samir S. stanął przed sądem. Zdaniem śledczych to właśnie 34-letni Rosjanin odpowiada za morderstwo. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.
Rosjanin został oskarżony nie tylko o potrójne zabójstwo, ale i kradzież oraz nielegalne posiadanie broni – pistoletu Walther P22, który był narzędziem zbrodni. Mimo że oskarżony wskazał śledczym gdzie ukrył broń, z której zginęła rodzina, do tej pory nie przyznał się do winy. 34-latkowi grozi dożywocie.
Podczas lutowej rozprawy prokurator w mowie końcowej zażądał dla Samira S. kary dożywocia z możliwością warunkowego zwolnienia po upływie 40 lat, pozbawienia praw publicznych na 10 lat oraz nawiązki dla rodziców i rodzeństwa ofiar w wysokości od 40 do 50 tysięcy zł.
"Samir żyje w swoim wyobrażonym świecie gier komputerowych, filmów wojennych"
To, co mówi, nie jest do końca prawdą. Samir żyje w swoim wyobrażonym świecie gier komputerowych, telewizji, filmów wojennych. Ma zaburzoną osobowość, co nie oznacza, że jest niepoczytalny Arnost Becka, obrońca Samira S.
Według obrońcy oskarżonego proces ma charakter poszlakowy. - Ten proces jest jak ser szwajcarski, pełno w nim dużo dziur, nie wszystko zostało ustalone - mówił Arnost Becka adwokat.
Obrona przekonuje, że 13 marca 2013 r., w godzinach 18 - 19 Samira S. nie było w miejscu popełnienia zbrodni. - I na to są dowody. Oskarżony nie wiedział, gdzie mieszka pokrzywdzony i nigdy w tym mieszkaniu nie był. Niestety, nie wiadomo, gdzie oskarżony był w chwili zabójstwa – wyjaśnił.
Zdaniem obrońcy, w trakcie śledztwa nie ustalono motywu zabójstwa oraz np. tego, kto i kiedy dał Samirowi S. pistolet.
Arnost Becka przyznał też, że jego klient konfabuluje i żyje w swoim wyobrażonym świecie gier komputerowych oraz filmów wojennych.
Podważa ustaleniach śledczych
Obrońca adwokata podważał także ustalenia biegłych, którzy stwierdzili m.in., że znalezione na miejscu leżące obok siebie ciała ofiar, nie były w żaden sposób przemieszczane po zbrodni. Becka zarzucił też śledczym, że nie przesłuchali Tomasza Ł., właściciela pistoletu, którego według prokuratury, miał użyć podczas zabójstwa Samir S. - Tomasz Ł. wyjechał za granicę, podczas gdy policja zostawiała mu tylko karteczkę w mieszkaniu, że ma się stawić na komisariat. Ja nie twierdzę, że to Tomasz Ł. jest sprawcą tego przestępstwa, ale nie sprawdzono tej istotnej poszlaki. U dziecka oprócz śladów po kuli stwierdzono, że było także bite twardym narzędziem. Być może dziecko było bite po to, żeby wymusić coś na rodzicach”– mówił adwokat.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: Wioleta Stolarska / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24