Będą świętować niemal w tym samym miejscu, ale każdy na swój sposób. Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych znów dzieli zamiast łączyć. Komitet Obrony Demokracji organizuje panele dyskusyjne o sytuacji w Polsce. A Solidarność? Związkowcy najpierw spotkają się w swoim gronie, a potem wspólnie pomodlą się w Bazylice św. Brygidy. Kto i gdzie będzie świętował.
Mija 37 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumień w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stało się jednocześnie początkiem przemian 1989 r.: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. Porozumienie zakończyło trwający dwa tygodnie strajk w Stoczni Gdańskiej.
Kość niezgody
Niestety rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych co roku dzieli zamiast łączyć. Tym razem nie jest inaczej. Komitet Obrony Demokracji chciał zorganizować na Placu Solidarności wielkie obchody rocznicy połączone z debatami o sytuacji w Polsce.
Zgodę od prezydenta Gdańska otrzymali, ale plany pokrzyżowała im Solidarność. Związkowcy zwrócili się o pomoc do wojewody. Dariusz Drelich wydał zgodę, by przez trzy lata Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" miał wyłączność na organizowanie uroczystości kolejnych rocznic podpisania porozumień sierpniowych na placu Solidarności w Gdańsku.
KOD ustąpił, ale do końca się nie poddał. Zapowiedział organizację swoich obchodów tuż obok, przy słynnej Sali BHP.
Kto i gdzie świętuje?
Od rana:
Tradycyjnie o godz. 8.45 przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców pojawi się Lech Wałęsa, który złoży kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Będzie mu towarzyszył Grzegorz Schetyna. I to nie koniec spotkań. Z okazji tej ważnej rocznicy z Wałęsą zobaczy się również Robert Biedroń. Obaj politycy już zapowiedzieli, że wystosują potem wspólny apel do młodzieży.
O godz. 10 ruszą całodniowe obchody rocznicy organizowane przez Komitet Obrony Demokracji. Ci, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu "Moc Solidarności" powinno się pojawić przed salą BHP. Od godz. 11 do 17 w ramach "Miasteczka Obywatelskiego" odbędą się tam panele dyskusyjne. Politycy i działacze będą debatować o reformie edukacji, Puszczy Białowieskiej, prawach kobiet czy takich wartościach jak wolność i demokracja.
Wśród zaproszonych gości pojawią się: Katarzyna Hall, Robert Biedroń, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska.
Z kolei na godz. 17.45 zaplanowano "Marsz Naszej Solidarności". Jak twierdzą organizatorzy, weźmie w nim udział około 100 osób. Uczestnicy mają przenieść z Targu Drzewnego pod Salę BHP wielką flagę narodową.
Zaraz po pochodzie, o godz. 19.00 zacznie się uroczysty wiec "Moc Solidarności" upamiętniający rocznicę Porozumień Sierpniowych, oraz nawiązujący do obecnej aktywności obywatelskiej i protestów lipcowych w obronie niezawisłości sądów i niezależności sędziów. Do zebranych przemówi Paweł Adamowicz i Radomir Szumełda. Nie zabraknie też takich legend Solidarności jak Bogdan Borusewicz, Bożena Grzywaczewska, Henryka Krzywonos, Krzysztof Łoziński. Planowana jest też telekonferencja z Władysławem Frasyniukiem. Swoją obecność potwierdził również Lech Wałęsa.
Wielką fetę KOD zakończy koncert Marka Bosego i zespołu Pudelsi.
Obok siebie
Solidarność organizuje własne obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych. Wszystko zacznie się już o godz. 7.30. Wtedy na Placu Solidarności związkowcy wypuszczą gołębie pocztowe.
Potem konferencja Janusza Śniadka o godz. 14. Ta będzie dotyczyła ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Niespełna godzinę później odbędzie się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność w sali "Akwen". Już wiadomo, że zamiast Piotra Dudy pojawi się Krzysztof Dośla. Swoją obecność zadeklarował również marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wiceprzewodniczący Komitetu Strajkowego z 1980 roku – Andrzej Kołodziej.
Głównym punktem obchodów jest msza święta o godz. 17.00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Mszy będzie przewodniczyć i homilię wygłosi Metropolita Gdański – abp. Sławoj Leszek Głódź. Tradycyjnie w kościele pojawi się też Lech Wałęsa.
Po mszy uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem ks. Prałata Henryka Jankowskiego. Następnie przemaszerują pod Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Tam również złożą kwiaty.
Lech Wałęsa będzie dziś wieczorem gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i" w TVN24.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/i / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: archiwum