Archeolodzy znów pojawili się na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Podczas poprzednich prac udało im się znaleźć grób "Inki", mlodej sanitariuszki AK zamordowanej w Gdańsku w 1946 roku. Teraz szukają kolejnych anonimowo pochowanych ofiar komunistycznego reżimu.
Zmienna pogoda i deszcz zdecydowanie nie ułatwiają pracy archeologom, którzy zaczęli drugi etap prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Tym razem sprawdzą teren kwatery numer 14. Ich celem jest odnalezienie szczątków ofiar komunizmu straconych i zmarłych w więzieniu przy ul. Kurkowej.
To trudny teren
Teren, który badają archeolodzy, został ogrodzony w poniedziałek rano.
- Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka zrobił pomiary pod planowany wykop oraz pierwszy wykop sondażowy. Już przy tej okazji natrafiono na fragmenty ludzkich szczątków. Z uwagi na zalegającą płytko pod powierzchnią warstwę gruzu konieczne było użycie cięższego sprzętu - poinformował Marcin Węgliński z biura prasowego Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Potrzebują 10 dni
Jak podaje IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk ocenił, że poszukiwania potrwają przynajmniej 10 dni. Jeśli pozwoli na to czas, obejmą również teren przylegający do planowanych wykopów.
Przypomnijmy, prace są realizowane w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku przez Samodzielny Wydział Poszukiwań IPN. W prace włączyli się również specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu oraz firmy archeologicznej Tempus.
Znaleźli "Inkę". Jest więcej ofiar
Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku od połowy 1946 r. do początków lat 50. pochowano ciała zmarłych i straconych w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej. Według dotychczasowych ustaleń były to szczątki Heinza Baumanna, Adama Dedio, Jana Drelicha, Henryka Ernesta, Norberta Imbery'ego, Stanisława Kulika, Tadeusza Mańkowskiego, Stefana Paczkowskiego, Feliksa Selmanowicza i Danuty Siedzikówny. Pierwszy etap prac zakończył się we wrześniu 2014 r. Jego efektem było odnalezienie (potwierdzone późniejszą identyfikacją) m.in. szczątków Danuty Siedzikówny.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Facebook - Instytut Pamięci Narodowej