"Venus in Fur", francusko-polska komedia erotyczna Romana Polańskiego, zakwalifikowała się do konkursu głównego w Cannes. To kolejna po "Rzezi" adaptacja głośnej sztuki współczesnej dokonana przez polskiego filmowca. Tym razem Polański wziął na warsztat erotyczną komedię Davida Ivesa o reżyserze zniewolonym przez pożądanie podczas przesłuchania aktorki. W głównych rolach zobaczymy żonę reżysera Emmanuelle Seigner oraz gwiazdę francuskiego kina Mathieu Amalrica.
Po wyczerpującym castingu do głównej roli w swojej nowej sztuce reżyser Thomas (w tej roli Mathieu Amalric) jest załamany brakiem talentu kandydatek do głównej roli. Żadna nie potrafi zagrać kobiety zawierającej umowę z mężczyzną, w oparciu o którą ten zgadza się jej całkowicie podporządkować. Thomas już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wbiega Vanda (Emmanuelle Seigner) i okazuje się być prawdziwym wulkanem erotycznej energii. Nowa kandydatka jest bezczelna, niewychowana i kompletnie nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą transformację. Podobieństwo do granej przez nią bohaterki okazuje się wręcz podejrzane, a zauroczenie Thomasa aktorką stopniowo przeradza się w obsesję. Vanda z upływem czasu przejmuje nad nim kontrole dokładnie tak, jak dzieje się to w sztuce, którą Thomas reżyseruje…
Polański pokaże także w Cannes, już poza konkursem i na specjalnej projekcji, zrealizowany w 1972 roku nigdy nieprezentowany dotąd dokument "Weekend of a Champion". Jego bohaterem jest słynny kierowca rajdowy Jackie Stewart.
Mariage francusko-polski
Po wielkim sukcesie "Rzezi" według Yasminy Rezy, innego hitu teatralnych scen, Polański znów sięgnął po broadwayowski przebój. Komediowa "Wenus w futrze" to adaptacja sztuki Davida Ivesa inspirowanej nowelą pod tym samym tytułem autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha (od jego nazwiska wywodzi się termin masochizm). Erotyczna sztuka reżyserowana przez Waltera Bobbie otrzymała nominację do nagrody Tony 2012 dla najlepszej sztuki nowojorskich scen, a Nina Arianda odebrała nagrodę Tony za kreację emanującej erotyzmem aktorki.
Grająca w filmie Polańskiego rolę aktorki Emmanuelle Seigner, żona Romana Polańskiego, znana jest z takich filmów jak skandalizujące, erotyczne "Gorzkie gody", "Frantic" czy "Motyl i skafander". W roli reżysera obejrzymy Mathieu Amalrica, jednego z najwybitniejszych współczesnych francuskich aktorów. Amalric jest laureatem aż trzech Cezarów za role w filmach "O co chodzi w seksie?", "Królowie i królowa" oraz właśnie "Motyl i skafander" Juliana Schnabela. Pamiętamy go także z "Monachium" Stevena Spielberga, a warto pamiętać, że to właśnie Spielberg stoi w tym roku na czele jury konkursowych filmowych w Cannes.
Autorem zdjęć do filmu jest wybitny polski operator Paweł Edelman, który współpracował z Polańskim na planie "Pianisty", "Oliviera Twista" i "Autora widmo". Producentem obrazu jest R.P. Productions, a współproducentem Monolith Films, który będzie także dystrybutorem filmu. Film powstał przy współudziale Polskiego Instytutu Filmowego.
Z kim będzie ścigał się Polański?
Organizatorzy canneńskiej imprezy podali już listę filmów, które będą prezentowane w konkursie głównym. Są wśród nich tradycyjnie obrazy najwybitniejszych filmowców z całego świata. M.in. nowe dzieła braci Coen, Stevena Soderbergha, Paolo Sorrentino, Francoisa Ozona, Alexandra Payne’a i Asghara Farhadiego (twórcy irańskiego "Rozstania").
Konkursowe filmy oceni jury na czele ze Stevenem Spielbergiem, a twórczyni "Fortepianu" Jane Campion będzie nadzorować kategorię Konkursu Krótkich Filmów. Duński reżyser Thomas Vinterberg pokieruje z kolei pracami jury, oceniającego filmy popularnej sekcji "Un Certain Regard".
Tegoroczny festiwal w Cannes odbywa się w dniach 15 maja-26 maja.
Autor: Justyna Kobus/k / Źródło: Festiwal de Cannes, tvn24.pl, bbc.co.uk