Młodzi mają głos. Te filmy powalczą o Złote Lwy w Gdyni

"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
Kino Świat
W Konkursie Głównym gdyńskiego festiwalu zostanie pokazany debiut Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina"Kino Świat

To może być najbardziej emocjonująca edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni ostatniej dekady. W Konkursie Głównym nie brakuje znanych nazwisk, ale ponad połowę stanowią filmy, które są debiutami bądź drugimi fabułami ich twórców. O Złote Lwy powalczy 16 tytułów.

Organizatorzy najważniejszego festiwalu polskich filmów fabularnych opublikowali listę tytułów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego oraz Konkursu Inne Spojrzenia.

Emocjonująco zapowiada się Konkurs Główny. Spośród 45 zgłoszonych produkcji wybrano 16. Chociaż na liście znalazły się nazwiska wyłącznie mężczyzn (dwa "kobiece" kinowe hity: "Moje córki krowy" K. Dębskiej oraz "Córki dancingu" A. Smoczyńskiej pokazano podczas zeszłorocznej edycji), to ostateczny wybór jest imponujący. Obok siebie znalazły się najnowsze dzieła takich uznanych już twórców jak Wojciech Smarzowski, Jan Jakub Kolski czy Maciej Pieprzyca.

Najbardziej wyczekiwane polskie premiery roku

Wojciech Smarzowski, który zaprezentuje swój najnowszy film "Wołyń", cieszy się chyba największym zainteresowaniem. Film, który jest jeszcze w trakcie produkcji, już teraz wzbudza wiele kontrowersji - głównie ze względu na tematykę. To pierwszy film w polskiej kinematografii, który porusza problem tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-1944. Jak już wcześniej zapowiadał reżyser, jego siódmy obraz powstaje z dużym rozmachem, ale także z ogromną starannością.

"Lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń" - czytamy w opisie producentów.

 "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
"Wołyń" reż. Wojciech SmarzowskiFORUM FILM

Bardzo wyczekiwanym - także przez środowisko krytyków zagranicznych - jest film Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina". Twórca głośnego i wielokrotnie nagradzanego na wielu ważnych imprezach filmowych dokumentu "Deep Love" debiutuje z dramatem poświęconym rodzinie Zdzisława Beksińskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 r., gdy jego syn Tomek Beksiński wprowadził się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkali tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostawały bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powodowała, że jego matka Zofia wciąż się o niego martwiła. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbował całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej, nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia zmuszeni zostali podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad własnym życiem. Zdzisława Beksińskiego gra Andrzej Seweryn. Towarzyszą mu Dawid Ogrodnik, który wciela się w Tomka, Aleksandra Konieczna jako Zofia oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

W Konkursie Głównym znalazły się produkcje nagradzane i komentowane przez międzynarodowe środowisko filmowe. Wśród nich są: "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka, "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Czerwony Pająk" Marcina Koszałki, "Kamper" Łukasza Grzegorzka oraz "Fale" Grzegorza Zaricznego.

Za "Zjednoczone stany miłości" Wasilewski otrzymał na minionej edycji Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Michał Marczak "Wszystkimi nieprzespanymi nocami" podbił Sundance i serca krytyków po obu stronach Atlantyku. Grzegorz Zariczny i Łukasz Grzegorzek swoimi filmami zwrócili na siebie uwagę podczas zakończonego niedawno jednego z najstarszych festiwali filmowych w Europie - MFF w Karlowych Warach.

"Królewicz Olch" - historia o dorastaniu

Kuba Czekaj w Gdyni przedstawi drugą część swojego dyptyku, która zatytułowana jest "Królewicz Olch". Równolegle do "Królewicza" powstawał fenomenalny "Baby Bump", który powstał w ramach programu Biennale Cinema Collage, części weneckiego Biennale 2015.

"Baby Bump" Jakuba Czekaja został przyjęty entuzjastycznie
"Baby Bump" Jakuba Czekaja został przyjęty entuzjastycznieBalapolis

- Filmy powstawały równolegle, więc mogę powiedzieć, że tworzą pewien nieformalny dyptyk filmowy - powiedział Czekaj w rozmowie z tvn24.pl. - O ile "Baby Bump" jest o dorastaniu cielesnym, tak w przypadku "Królewicza Olch" rzecz dotyczy dorastania emocjonalnego. Staram się opowiadać historie i dobierać odpowiednie do nich formy. Chcę być przede wszystkim szczery i prawdziwy w swojej pracy. To, jak jest to odbierane na zewnątrz, jest rzeczą niezależną ode mnie. Ani ja, ani moi współpracownicy nie wychodzimy z założenia, że na siłę będziemy oryginalni i nowi w polskim kinie - dodał Czekaj.

Urzekający skromnością i otwartością reżyser wyjaśnił także, dlaczego głównym tematem filmowym jest dorastanie. - Przede wszystkim dorastanie w obu filmach to pewna konsekwencja czasów szkolnych, kiedy w krótkich formach sięgałem tego tematu. Uważam, że jest to fascynujący i jedyny moment w życiu człowieka, kiedy rzeczy dobre i złe są trudne do rozpoznania. Ponadto powrót do dzieciństwa daje mi szerokie spektrum tworzenia światów, gdzie dorastanie staje się pewnym marginesem, za którym to, co nierealne, miesza się z rzeczywistością - mówi reżyser.

- Jestem bardzo zadowolony - komentował kwalifikację do gdyńskiego konkursu w rozmowie z tvn24.pl - Nie miałem jeszcze okazji nawet porozmawiać, skomentować tej kwalifikacji z moimi współpracownikami. Dosłownie kilka godzin temu wróciłem z Los Angeles, gdzie na jednym z festiwali pokazywaliśmy "Baby Bump". Cieszy mnie to, że tak dużo debiutów czy drugich fabuł pojawi się w tym roku. To bardzo dobry znak, że do głosu zaczynają dochodzić nowi, młodzi twórcy - dodał.

W pogoni za marzeniami

Na festiwalu w Gdyni publiczność i jurorzy będą mogli zobaczyć debiut fabularny Grzegorza Zaricznego "Fale". Podobnie jak Michał Marczak w "Wszystkich nieprzespanych nocach", Zariczny balansuje pomiędzy dokumentem a filmem fabularnym.

"Fale" to opowieść o dwóch siedemnastolatkach Ani i Kasi, mieszkankach krakowskiej Nowej Huty. Dziewczyny odbywają praktyki w jednym z małych zakładów fryzjerskich; marzą o karierze fryzjerek. Zdane są jedynie na siebie i nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziców. Ania od dawna nie widziała swojej matki. Gdy któregoś dnia jej rodzicielka pojawia się na nowo w jej życiu, spokój Ani zostaje naruszony.

- Chciałem zrobić film autorski, w którym mógłbym wykorzystać nieklasyczną metodę. Porzuciłem tradycyjną pracę na planie. Kręciliśmy ponad godzinę materiał, z którego wybierałem półtoraminutową scenę. Chociaż nie wszystko jest tak, jak zakładałem przed wejściem na plan, to jestem bardzo zadowolony z tego filmu - komentował Zariczny w rozmowie z tvn24.pl. - Siłą tego filmu są dwie młode dziewczyny, które na planie nie miały jeszcze ukończonych 18 lat, a które przyjęły zaproszenie na plan. Co ważne, obie nie są aktorkami. To one wniosły pewną energie do "Fal" - dodał.

"Fale" Grzegorza Zaricznego swoją premierę miał w Karlowych WarachStudio Munka

Zariczny podkreślił, że tworzy filmy, w których opowiada o własnym otoczeniu, o rzeczach, które w pewien sposób dotknął, przeżył. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zawojował Sundance w 2013 r., zdobywając Grand Prix dla najlepszego filmu krótkometrażowego za "Gwizdek". - W kolejnej fabule chciałbym wrócić do bohatera "Gwizdka". Chciałbym sprawdzić, jakby on wyglądał w innym, fabularyzowanym świecie - dodał.

- Bardzo się cieszę, super - skomentował Zariczny kwalifikację do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni - To dla mnie ważne. Udało mi się zrobić fabularny debiut, który od razu pokazany został najpierw w Karlowych Warach, teraz pojedzie do Gdyni. Tym bardziej jest mi miło, że "Fale" znalazły się wśród tylu debiutów! To chyba pierwszy raz, kiedy w Konkursie Głównym jest tyle debiutów i to naprawdę dobrych filmów - zauważył reżyser "Fal".

"Geniusz czy szarlatan"

"Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka to "fabuła, która zrodziła się z pomysłu dokumentalnego i zawiera wiele prawdziwych elementów, przede wszystkim obraz Warszawy" - opisuje sam reżyser. Występujący w filmie Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza i Eva Lebuef grają samych siebie, jednak grają według wcześniej ułożonego scenariusza.

Jest to w zasadzie seria zapisów w pamiętniku zawierająca jedynie te, które podkreślają ulotną naturę młodzieńczości. Cała trójka snuje się zakątkami Warszawy, imprezuje, oddaje się różnym używkom, jakby chcieli wycisnąć z młodości wszystko, co się da.

Kadr z filmu „Wszystkie nieprzespane noce” Marczakakadr z filmu

"Bez wątpliwości będzie głośno [o tym filmie –red.], tak jak to było w przypadku 'Fuck for Forest', ostatnim sukcesie Marczaka, po którym wielu pytało, czy jest geniuszem czy szarlatanem" – napisał Lanre Bakare w brytyjskim "The Guardian" przy okazji Sundance.

Przypomnijmy, że "Fuck for Forest" (2012) był głośnym dokumentem o kontrowersyjnej organizacji Fuck for Forest, której credo brzmi "seks może uratować świat". FFF produkuje amatorskie filmy pornograficzne, a za zebrane pieniądze wykupuje fragmenty amazońskiej puszczy. "Fuck for Forest" został uznany przez magazyn "Dazed & Confused" za jeden z dziesięciu filmów dokumentalnych w historii, który odmienił oblicze dokumentu, zaliczając go do grona filmów najbardziej innowacyjnych i rozwijających gatunek.

Gorzka komedia o trzydziestolatkach

Wśród debiutantów pojawił się również Łukasz Grzegorzek, który debiutuje z komedią (w zasadzie gorzką komedią) "Kamper". Film brał udział w konkursie "East of the West" MFF w Karlowych Warach i został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków.

Mania i Kamper – główni bohaterowie "komedii o trzydziestolatkach zrealizowanej przez trzydziestolatków" (jak czytamy w opisie) - stają przed decyzją o dalszej przyszłości. Jednak jest to bardzo gorzki, może nawet jeden z najsmutniejszych filmów prezentujących Polaków około trzydziestki. Smutny i gorzki, ponieważ prawdziwy. Można śmiało stwierdzić, że pretenduje do tytułu "filmowego obrazu pokolenia".

"Kamper" reż. Łukasz Grzegorzek
"Kamper" reż. Łukasz GrzegorzekM2 Films

Podczas zeszłotygodniowej polskiej premiery Natalia Grzegorzek - producentka filmu - podkreślała, że film jest efektem kilkuletniej pracy, energii wielu osób. Efektem bardzo udanym - kadry, całe sceny żywcem wyciągnięte z warszawskiej rzeczywistości. Trafność, z jaką zostały zilustrowane relacje międzyludzkie, sposoby komunikowania się, wynosi opowiadaną historię na pewien poziom uniwersalności. Akcja równie dobrze mogłaby dotyczyć mieszkańców Berlina, Wiednia, Barcelony czy Londynu. Tę właśnie uniwersalność obrazu rzeczywistości podkreślają entuzjastyczne recenzje.

Jeden z najstarszych festiwali w Europie

W Konkursie Głównym filmy rywalizują o statuetkę Złotych Lwów i 100 tys. zł (60 tys. zł dla reżysera, 40 tys. zł dla producenta) przyznawane przez międzynarodowe jury oraz o nagrodę Srebrne Lwy i 50 tys. zł (30 tys. zł dla reżysera, 20 tys. zł dla producenta). Przyznawane są też nagrody indywidualne dla twórców filmowych m.in. za: reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski lub drugi film, rolę kobiecą, rolę męską, zdjęcia, muzykę, scenografię, montaż, charakteryzację.

W drugim równie ważnym konkursie, Inne Spojrzenie, pokazywane są filmy autorskie, eksperymentalne, wymykające się granicom konwencjonalnego kina. W ramach Konkursu przyznawana jest nagroda Złoty Pazur i 30 tys. zł (18 tys. dla reżysera, 12 tys. zł dla producenta). Podczas gdyńskiego festiwalu odbędą się cztery konkursy. Oprócz dwóch wymienionych są także Konkurs Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych. Podczas tegorocznego Festiwalu nagrodę Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne otrzyma wybitny reżyser i scenarzysta Janusz Majewski. Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku nosił nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego:

„Fale” (reż. Grzegorz Zariczny)

„Wszystkie nieprzespane noce” (reż. Michał Marczak)

„Czerwony pająk” (reż. Marcin Koszałka),

„Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca),

„Kamper” (reż. Łukasz Grzegorzek),

„Królewicz olch” (reż. Kuba Czekaj),

„Las, 4 rano” (reż. Jan Kolski),

„Na granicy” (reż. Wojciech Kasperski),

„Ostatnia rodzina” (reż. Jak P. Matuszyński),

„Plac zabaw” (reż. Bartosz M. Kowalski),

„Planeta singli” (reż. Mitja Okorn),

„Sługi boże” (reż. Mariusz Gawryś),

„Szczęście świata” (reż. Michał Rosa),

„Wołyń” (reż. Wojciech Smarzowski),

„Zaćma” (reż. Ryszard Bugajski),

„Zjednoczone stany miłości” (reż. Tomasz Wasilewski).

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Inne Spojrzenie:

„Biuro budowy pomnika” (reż. Karolina Breguła),

„Kryształowa dziewczyna” (reż. Artur Urbański)

„Ederly” (reż. Piotr Dumała)

„Zud” (reż. Marta Minorowicz)

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. dystrybutora

Pozostałe wiadomości

W sześciu mieszkaniach przy ulicy Jęczmiennej we Wrocławiu ktoś uszkodził szyby, strzelając w nie najprawdopodobniej z wiatrówki. - Ktoś sobie zabawę urządził. Całe szczęście nikt nie stał przy oknie - zrelacjonował w rozmowie z nami pan Andrzej, jeden z mieszkańców. Sprawą ma zająć się policja.

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Źródło:
Kontakt 24

43-latek podejrzewany o śmiertelne potrącenie 14-latka został zatrzymany w swoim mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, mężczyzna był już notowany za różne przestępstwa.

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W prognozie zagrożeń IMGW na nadchodzące dni widać opady marznące, silny wiatr, oblodzenia oraz roztopy. Sprawdź, gdzie należy uważać na niebezpieczną pogodę.

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już parę lat wcześniej ustawiłam sobie priorytety, jeżeli chodzi o to, jak mówię o sobie. Nie oszukuję nikogo, nie wprowadzam w błąd, jeżeli chodzi o sferę tego, z kim się umawiam, kto jest w moim kręgu zainteresowań - mówiła w TVN24 wioślarka Katarzyna Zillmann. Zaznaczała przy tym, że "mamy naprawdę duży odsetek osób LGBT, które żyją wśród nas, które są pielęgniarkami, lekarkami, prawnikami". - Trochę mamy lat do nadrobienia, ale widzę poprawę, z roku na rok jest naprawdę coraz lepiej. Jest nadzieja - oceniła.

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Źródło:
TVN24

W miejscowości Dąbrowskie w gminie Prostki (warmińsko-mazurskie) spadł obiekt z napisami cyrylicą. Wstępnie ustalono, że to balon meteorologiczny do mierzenia temperatury powietrza i wilgotności powietrza.

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Źródło:
PAP

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. W sobotę późnym wieczorem policja zatrzymała kierowcę podejrzewanego o spowodowanie wypadku.

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Płońska (Mazowieckie) zatrzymała 26-latka podejrzanego o atak z nożem i pobicie swojego znajomego. Poszkodowany trafił do szpitala. Napastnikowi grozi do pięciu lat więzienia.

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Roszczycach na Pomorzu. Kierujący 21-latek stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Był pijany. Zginęła 17-letnia pasażerka. Do szpitala trafili, poza kierowcą, dwaj pasażerowie w wieku 19 i 20 lat.

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Morski w Gdyni pod koniec grudnia ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy toru wodnego do elbląskiego portu - przekazała rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska. To ostatni odcinek ponad 20-kilometrowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Źródło:
PAP

Szef słowackiego rządu Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie, ale w międzyczasie opublikował kilka wpisów w internecie. Dziennikarze ustalają, gdzie jest. Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi napisał, że trop prowadzi do luksusowego apartamentu pięciogwiazdkowego hotelu Capella w Hanoi w Wietnamie. Tę samą lokalizację podał też słowacki portal "Dennik N".

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Norweska straż przybrzeżna monitoruje dziwne zachowanie gazowca "Mulan", który od kilkunastu dni przebywa na Morzu Północnym. Zarejestrowana w Panamie jednostka krąży nad obszarem, gdzie przebiegają kable i gazociągi łączące Danię, Norwegię i Wielką Brytanię.

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Źródło:
PAP

Służby prezydenckiej ochrony odmawiają współpracy przy aresztowaniu byłego przywódcy Korei Południowej Jun Suk Jeola - podała agencja Reutera. Ujawniono również, że Jun zignorował zastrzeżenia ministrów, którzy ostrzegali, że stan wojenny, wprowadzony przez Juna 3 grudnia na kilka godzin, będzie miał "niszczycielski" wpływ na kraj.

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Źródło:
PAP

Miliony Amerykanów są zagrożone zamieciami, obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. To wszystko za sprawą burzy, która dotarła do części USA i może potrwać nawet do poniedziałku - poinformowała Krajowa Służba Pogodowa. W Kentucky i Wirginii ogłoszono stan wyjątkowy.

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

Źródło:
Reuters, CNN

Za nami bardzo mroźna noc. Szczególnie zimno było na południu kraju. Miejscami termometry pokazały tylko -17 stopni Celsjusza. Czy nadchodząca noc również będzie tak zimna? Sprawdził to nasz synoptyk Damian Zdonek.

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem w jego rezydencji na Florydzie. Mieli rozmawiać między innymi o wojnie na Ukrainie. Ich spotkanie miało miejsce tuż przed wizytą ustępującego prezydenta Joe Bidena w Rzymie. - Ona naprawdę zawojowała Europę szturmem - ocenił Trump.

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Źródło:
PAP

Wypadek w kopalni węgla kamiennego Pniówek. Do zdarzenia doszło podczas prac konserwacyjnych w jednym z przodków. Poszkodowany został jeden z górników.

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Źródło:
tvn24.pl

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Grabówka na Podlasiu to najmłodsza gmina w Polsce, powstała 1 stycznia tego roku. 16 marca mieszkańcy po raz pierwszy wybiorą wójta i radnych. Nowa gmina powstała z podziału gminy Supraśl. W grudniu do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

Czekali na to 20 lat. Wiadomo już, kiedy wybiorą pierwszego wójta i radnych nowej gminy

Czekali na to 20 lat. Wiadomo już, kiedy wybiorą pierwszego wójta i radnych nowej gminy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Naukowcy i artyści opracowali ilustrowaną linorytami mapę Pomorza i Meklemburgii w stylu renesansowym, przedstawiającą XIX-wieczne wyobrażenia ludowe. Dzięki temu mieszkańcy Pomorza, wielbiciele folkloru i fantasy, fani map i infografik, miłośnicy sztuki, ale i etnografowie czy kartografowie mogą pobrać mapę i sprawdzić, jakie miejsca na Pomorzu były jeszcze 150 lat temu wiązane z występowaniem zmor, upiorów, wilkołaków czy duchów wodnych.

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

Źródło:
PAP

1046 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. "Rosja gromadzi i dystrybuuje zasoby umożliwiające jej prowadzenie wojny na Ukrainie do 2027 roku" - ocenił szef Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Kowalenko. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że trwają przygotowania do planowanego na 9 stycznia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein. Brytyjski "The Guardian" napisał z kolei, że użycie dronów "zmieniło oblicze" tej wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

Źródło:
PAP

Prezydent Chile, Gabriel Boric, jako pierwszy przywódca z Ameryki Południowej, udał się w piątek na Biegun Południowy. Dwudniowa wyprawa miała na celu potwierdzenie roszczeń terytorialnych Chile do Antarktydy.

Pierwszy przywódca Ameryki Południowej postawił stopę na Biegunie Południowym

Pierwszy przywódca Ameryki Południowej postawił stopę na Biegunie Południowym

Źródło:
PAP

Nie żyje amerykański reżyser i scenarzysta Jeff Baena, mąż aktorki Aubrey Plazy. Miał 47 lat. Okoliczności jego śmierci pozostają niejasne.

Reżyser Jeff Baena nie żyje

Reżyser Jeff Baena nie żyje

Źródło:
People, BBC

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Donald Tusk skomentował nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE. Ocenił, że "skomplikowane było tłumaczenie" w tej sprawie. "A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - dodał Donald Tusk. W sobotę prezydent był bowiem na stoku narciarskim, gdzie został sfotografowany.

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

Źródło:
tvn24.pl
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24