Kierowcy dmuchną 16 milionów razy. Drogówka prowadzi kontrolę totalną

Kierowcy dmuchną 16 milionów razy. Drogówka prowadzi kontrolę totalną
Kierowcy dmuchną 16 milionów razy. Drogówka prowadzi kontrolę totalną
tvn24
Do czerwca tego roku funkcjonariusze 7,5 miliona razy badali czy kierowcy są trzeźwitvn24

Do końca roku polscy kierowcy będą musieli "dmuchnąć w balonik" nawet 16 milionów razy. To oznacza, że policjanci przeprowadzą dwukrotnie więcej kontroli, niż w rekordowym dotąd ubiegłym roku - dowiedział się portal tvn24.pl. Niepokojące jest, że w tym samym czasie policjanci niemal nie sprawdzają, czy kierowcy jeżdżą po narkotykach. Optymistyczne zaś - że coraz rzadziej wsiadamy "po kieliszku".

Poznaliśmy najświeższe statystki Komendy Głównej Policji. Wynika z nich, że tylko do czerwca tego roku funkcjonariusze 7,5 miliona razy badali, czy kierowcy są trzeźwi. Tymczasem w całym rekordowym dotąd 2013 roku takich testów było "tylko" 8,8 miliona.

Tanie, zmasowane dmuchanie

Jeden z najbardziej tragicznych i głośnych wypadków miał miejsce w Kamieniu Pomorskim, dokładnie pierwszego dnia tego roku. Pijany i będący pod wpływem narkotyków kierowca BMW wjechał grupę pieszych idących chodnikiem. Pięć osób zginęło na miejscu, jedno z dzieci zmarło podczas reanimacji w szpitalu. Lekarze długo walczyli o życie chłopca, który stracił oboje rodziców. Po badaniu okazało się, że kierowca, 26-letni Mateusz S., miał ponad 2 promile we krwi. Palił też marihuanę, zażywał amfetaminę. Po tej tragedii rząd zapowiedział zaostrzenie kar dla pijanych kierowców i zwiększenie kontroli trzeźwości.

- Wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców z polskich dróg stanowi priorytet komendanta głównego policji - wyjaśnia nam młodszy inspektor Marek Kąkolewski z pionu ruchu drogowego w centrali policji. - Stąd cykliczne akcje w całym kraju, których wspólnym hasłem jest zero tolerancji dla pijących za kierownicą – dodaje.

Dodatkowo kilkanaście miesięcy temu komendant główny Marek Działoszyński nakazał, by w każdej jednostce policji 10% etatów przypadało na drogówkę. Jednocześnie wprowadzono nowocześniejsze alkomaty.

- Nowe urządzenia, którymi dysponujemy, nie wymagają nawet zmiany ustnika. Dmucha się z odległości kilku centymetrów. A to oznacza dla naszego kierownictwa rzecz najważniejszą; test jest niemal bezkosztowy - mówi doświadczony oficer stołecznej drogówki.

Bezkosztowy, bo do niedawna trzeba było kupować miliony "baloników", a później jednorazowych ustników. Dziś, po stronie kosztów pozostaje wyłącznie zakup urządzenia i jego okresowa kalibracja, aby wskazania były precyzyjne i nie mogły zostać podważone w sądzie.

01.01.2014 | Pijany kierowca zabił sześć osób
01.01.2014 | Pijany kierowca zabił sześć osóbFakty TVN

Coraz rzadziej na drugim gazie

W danych gromadzonych przez komendę główną można wyczytać, że z roku na rok spada liczba pijanych kierowców. Dla porównania: 5,6 miliona kontroli w 2011 roku przyniosło ujawnienie 183 tysięcy "wypitych". Rok później, gdy kontroli było o 2 miliony więcej, złapano 171 tysięcy kierowców "pod wpływem". W rekordowym dotąd 2013 roku policjanci, przeprowadzając 8,8 miliona testów, ujawnili 163 tysiące kierowców łamiących prawo. To oznacza, że Polacy powszechnie zaczynają rozumieć, jak niebezpieczne jest wsiadanie do auta po spożyciu alkoholu.

- Mamy do czynienia z pewnym odsetkiem morderców na drogach i - tak jak przy mordercy, który biega z nożem i chce kogoś zabić - każdy środek, żeby to zmniejszyć, powstrzymać, zredukować jest dobry - powtarza minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Po analizie najtragiczniejszej tabeli - w której ujmowane są ofiary śmiertelne wypadków - okazuje się, że z winy pijanych kierowców ginie rocznie od 260 do 300 osób. Oznacza to, że są oni sprawcami od 8 do 9 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków. I co niepokojące, na tę liczbę - a także proporcje - nie wydają się mieć wpływu coraz intensywniejsze kontrole policyjne.

Testy na narkotyki za drogie?

Komenda Główna Policji, oprócz statystyk dotyczących pijanych kierowców, posiada też dane dotyczące kontroli pod kątem narkotyków. Tu trend jest odwrotny niż w przypadku drogowych pijaków. Okazuje się, że liczba testów narkotykowych wykonywanych przez funkcjonariuszy spada. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku policjanci tylko 3,8 tysiąca razy sprawdzili, czy kierowca zażywał narkotyki. A w rekordowych latach takich testów przeprowadzano nawet 16 tysięcy.

Dlaczego policja tak drastycznie ogranicza liczbę kontroli, choć dopalacze oraz miękkie i twarde narkotyki są łatwo dostępne na czarnym rynku? A sam sprawca wypadku z Kamienia Pomorskiego był zarówno pijany, jak pod wpływem narkotyków?

- Nie lekceważymy problemu narkotyków. Ale nie ma żadnego państwa na świecie, gdzie rozwiązano by to modelowo. Po prostu substancji odurzających są tysiące i nie ma uniwersalnych testerów mogących je wykryć - przekonuje nas inspektor Kąkolewski. Jednocześnie przyznaje, że testery są drogie - taki jednokrotnego użycia kosztuje policję ok. 65 zł.

- I to prawdziwa przyczyna, dla której w tym roku będzie 16 milionów testów na alkohol, a tylko 6 tysięcy na narkotyki. Po prostu budżet policji jest w opłakanym stanie, funkcjonujemy na granicy utraty płynności finansowej. Rezygnujemy zatem ze wszystkiego, co kosztuje, mimo że mogłoby poprawić bezpieczeństwo. Ale pretensje o to należy kierować do rządu i Ministra Finansów – mówi mundurowy związkowiec, proszący o zachowanie anonimowości.

Autor: Robert Zieliński/ola,rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Przed parlamentem Gruzji w niedzielę wieczorem rozpętała się bitwa między antyrządowymi demonstrantami i policją. W ruch poszły fajerwerki i armatki wodne.

Bitwa przed parlamentem. "Gruzja wita nowy rok"

Bitwa przed parlamentem. "Gruzja wita nowy rok"

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość bardzo pominęło Andrzeja Dudę w procesie nominacyjnym i w procesie poszukiwania kandydata na prezydenta - ocenił dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki w programie "W kuluarach". Agata Adamek usłyszała w swoich źródłach, że "prezydent jest zniesmaczony".

"Prezydent jest zniesmaczony"

"Prezydent jest zniesmaczony"

Źródło:
TVN24

W 2011 roku, gdy Bliskim Wschodem wstrząsnęła arabska wiosna, doprowadzając do upadku autokratów w Tunezji, Egipcie i Libii oraz masowych protestów w Jemenie, Bahrajnie i Syrii, zaczęto pisać epitafia dla dynastii Asadów. Na ratunek rodzinie, która na dekady zawładnęła Syrią, przybyli jednak Iran, libański Hezbollah oraz Rosja. Teraz, gdy sojusznicy "opuścili gardę", iluzja o triumfie syryjskiego reżimu w krwawej wojnie domowej prysła. "Nic - ani reżimy, ani przywódcy - nie trwa wiecznie" - pisze CNN.

Sojusznicy opuścili gardę, iluzja zwycięstwa prysła. "Nic nie trwa wiecznie"

Sojusznicy opuścili gardę, iluzja zwycięstwa prysła. "Nic nie trwa wiecznie"

Źródło:
CNN

W wyborach do parlamentu Rumunii zwyciężyła rządząca Partia Socjaldemokratyczna, pokonując odradzający się, skrajnie prawicowy ruch AUR, kwestionujący prozachodnią orientację kraju - wynika z sondażu exit poll firmy CURS.

Prowadzą, ale "ze świętowaniem muszą poczekać"

Prowadzą, ale "ze świętowaniem muszą poczekać"

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całym kraju noc zapowiada się mgliście, a widzialność może być ograniczona do mniej niż 200 metrów.

Niebezpiecznie we wszystkich województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie we wszystkich województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rosja uczyniła ze swojej nieprzewidywalności bardzo istotny atut w grze - powiedział w "Faktach po faktach" profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych. Odnosząc się do głośnej wypowiedzi prezydenta Ukrainy o możliwym planie zakończenia wojny dyplomata stwierdził, że Zełenski próbuje "dać sygnał, że żadne porozumienia bez Ukrainy nie będą możliwe".

"Putin jest pokerzystą". Ale jego decyzje "przegrane"

"Putin jest pokerzystą". Ale jego decyzje "przegrane"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek w Grecji ma ruszyć proces Salahuddina S. Mężczyzna podejrzany jest o zabójstwo pochodzącej z Wrocławia 27-letniej Anastazji. W czerwcu zeszłego roku kobieta została zgwałcona i zamordowana na greckiej wyspie Kos. 33-letni dziś mężczyzna mimo mocnego materiału dowodowego nie przyznaje się do winy.

Zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. "Dowody są mocne i niepodważalne"

Zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. "Dowody są mocne i niepodważalne"

Źródło:
TVN24

Część Stanów Zjednoczonych pozostaje sparaliżowana przez intensywne opady śniegu. W niedzielę rano alerty przed zimową aurą obejmowały tereny zamieszkane przez ponad dwa miliony ludzi. Śnieg uwięził w domach mieszkańców kilku hrabstw, a drogi były nieprzejezdne.

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Źródło:
NY Times, Reuters, USA Today, tvnmeteo.pl

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl

Auchan wycofuje żel pod prysznic marki Cosmia z uwagi na niewłaściwą jakość mikrobiologiczną - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Sieć na swojej stronie przekazała, że chodzi o wykrycie bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Źródło:
tvn24.pl

Ręcznie wykonany album z wierszami i ilustracjami, listy oraz portret - takie pamiątki po Walentynie Konopskiej trafiły do zbiorów Muzeum Auschwitz. Dary przekazał placówce siostrzeniec zmarłej jesienią 1945 roku byłej więźniarki, która dla innych kobiet w obozie była bohaterką. W wierszach dziękowały jej za uratowanie życia.

Pamiątki po bohaterce z Auschwitz. W wierszach więźniarki dziękowały jej za życie

Pamiątki po bohaterce z Auschwitz. W wierszach więźniarki dziękowały jej za życie

Źródło:
PAP, auschwitz.org

Będzie nowy przedmiot w szkołach - edukacja zdrowotna. Na zajęciach poruszane będą kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dojrzewania płciowego. W niedzielę w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Pojawili się na nim między innymi politycy PiS-u, a także kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki.

Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do Polski wkrótce zacznie płynąć arktyczne powietrze, nadchodzące ochłodzenie poprzedzi jednak dość ciepły początek miesiąca. Co czeka nas w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl