TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Wyborcy Hołowni masowo poparli Trzaskowskiego

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
tmw/ib/b
Źródło:
tvn24.pl
Jak głosowali wyborcy Szymona Hołowni?
Jak głosowali wyborcy Szymona Hołowni?
wideo 2/21
Jak głosowali wyborcy Szymona Hołowni?

Rafał Trzaskowski przejął 85 procent głosujących na Szymona Hołownię w pierwszej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażowych wyników late poll. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 15 proc. wyborców kandydata niezależnego.

W wyścigu o prezydenturę Rafał Trzaskowski przejął aż 85 proc. głosów wyborców, którzy w pierwszej turze wybrali Szymona Hołownię. Kandydat Koalicji Obywatelskiej nie ukrywał, że elektorat Hołowni był dla niego bardzo ważny. Publicznie podkreślał, że postulaty kandydata niezależnego w dużej mierze pokrywają się z jego wizją Polski. Hołownia w formie wideokonferencji przepytał Trzaskowskiego o najważniejsze postulaty. Patrząc na wyniki sondażowe, wygląda na to, że prezydentowi Warszawy się to opłaciło.

Andrzej Duda, jak wynika z badania late poll zrealizowanego przez Ipsos, przejął zaledwie 15 proc. elektoratu Szymona Hołowni.

Rośnie przewaga Dudy

Jak poinformowała firma Ipsos, na podstawie badania exit poll nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. Pierwszy sondaż wskazywał, że Andrzej Duda miał 50,4 proc., a Rafał Trzaskowski 49,6 proc. głosów. Kilka godzin później poznaliśmy dokładniejsze badanie late poll, a więc sondaż skorygowany o cząstkowe dane z komisji wyborczych, który daje Dudzie 51 proc. poparcia, a Trzaskowskiemu 49 proc.

OGLĄDAJ WIECZÓR WYBORCZY W TVN24 GO

Kandydat niezależny na podium

Kandydat niezależny Szymon Hołownia w pierwszej turze wyborów zdobył 13,87 procent głosów. Jak wskazywały wyniki sondażu late poll z 28 czerwca - przyciągnął głównie elektorat Koalicji Obywatelskiej. Według sondażu, 28,6 procent badanych popierających Hołownię, deklarowało, że w wyborach parlamentarnych z 2019 roku głosowało na Koalicję Obywatelską. Z badań wynika, że 9,4 proc. wyborców kandydata niezależnego głosowało w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu na kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Hołownia - zgodnie z sondażem - przyciągnął spore poparcie osób, które nie brały udziału w zeszłorocznych wyborach do Sejmu i Senatu - 15,3 proc., spośród tych, którzy go poparli. 15,8 proc. badanych, którzy głos oddali na Hołownię, nie pamięta, na kogo głosowało w październiku 2019 roku.

Autor:tmw/ib/b

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości