Sondaż: największy obiektywizm w czasie kampanii prezydenckiej zachowała TVN24

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr/kab
Źródło:
Rzeczpospolita, TVN24
Obietnice w czasie kampaniiTVN24
wideo 2/36
TVN24Obietnice w czasie kampanii

W czasie kampanii przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi największy obiektywizm zachowała TVN24 - wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research dla "Rzeczpospolitej". Na stację wskazało 33,2 procent biorących udział w badaniu. Na drugim miejscu znalazła się stacja Polsat News, który wybrało 29,6 procent respondentów. Na TVP Info wskazało zaś 13 procent. Zdania w tej sprawie nie miał blisko co czwarty badany.

Druga tura tegorocznych wyborów prezydenckich odbyła się 12 lipca. Wyścig o prezydenturę wygrał ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, który zdobył 51,03 procent głosów - zagłosowało na niego 10 440 648 wyborców. Jego rywalem był kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Uzyskał on 48,97 procent głosów, co oznacza, że poparło go 10 018 263 wyborców. Frekwencja wyborcza wyniosła 68,18 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sondaż: największy obiektywizm w czasie kampanii prezydenckiej zachowała TVN24

Agencja badawcza SW Research przeprowadziła dla "Rzeczpospolitej" sondaż na temat tego, jak pracę telewizji informacyjnych w czasie kampanii prezydenckiej oceniają Polacy. Respondentom zadano pytanie: "Która z wymienionych telewizji informacyjnych Pani/Pana zdaniem zachowywała największy obiektywizm w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi?".

Na TVN24 wskazało 33,2 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu podium znalazła się stacja Polsat News, który wybrało 29,6 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazła się zaś TVP info z głosami 13 proc. ankietowanych.

Odpowiedzi "Nie mam zdania" udzieliło 24,2 proc. Jak zauważyła cytowana przez dziennik Wiktoria Maruszczak, senior project manager w agencji badań SW Research, "blisko co czwarty ankietowany nie ma zdania w tym temacie".

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY TVN24.PL: WYBORY PREZYDNCKIE 2020

SW Research dla "Rzeczpospolitej"/TVN24

"Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28.07-29.07.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne" - poinformowano.

Pierwsza tura

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 28 czerwca, zmierzyło się ze sobą 11 kandydatów: starający się o reelekcję Andrzej Duda, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, kandydat niezależny Szymon Hołownia, kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Lewicy Robert Biedroń, kandydaci niezależni Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski, Mirosław Piotrowski.

Do drugiej tury weszli Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wyniki ze wszystkich powiatów w Polsce >>>

Zmiana daty wyborów

Pierwotnie wybory miały zostać przeprowadzone 10 maja, ale nie odbyły się w związku ze stanem epidemii. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego samego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 par. 3 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana w Dzienniku Ustaw w poniedziałek, 1 czerwca, 22 dni od jej wydania.

Prezydent Andrzej Duda 2 czerwca podpisał ustawę "o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku, z możliwością głosowania korespondencyjnego". Tego samego dnia dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Oznacza to, że głosowanie w wyborach odbyło się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie.

Kampania wyborcza ruszyła 3 czerwca po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym.

Autor:akr/kab

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: