TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: trzech kandydatów zrównuje się z Andrzejem Dudą w drugiej turze

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ads/pm
Źródło:
RMF FM
Dworczyk: staramy się doprowadzić do tego, żeby wybory odbyły się w przewidzianych konstytucją terminach
Dworczyk: staramy się doprowadzić do tego, żeby wybory odbyły się w przewidzianych konstytucją terminachTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: staramy się doprowadzić do tego, żeby wybory odbyły się w przewidzianych konstytucją terminach

W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda może mieć problem z pokonaniem trzech kontrkandydatów. Różnica poparcia jest mniejsza niż pół punktu procentowego - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Jak pokazał opublikowany we wtorek sondaż, w pierwszej turze wyborów najwięcej głosów dostałby obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda. Chęć głosowania na niego wyraziło 41,2 procent badanych. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z poparciem 27 procent respondentów. Podium zamyka Szymon Hołownia, na którego chce zagłosować 12 procent ankietowanych.

7 procent badanych ankietowanych wyraziło chęć głosowania na Władysława Kosiniaka-Kamysza, 6,6 procent na Krzysztofa Bosaka, a 2,2 procent na Roberta Biedronia. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 4 procent zapytanych osób.

Na kogo zagłosujesz w pierwszej turze?TVN24, RMF FM, "DGP"

Druga tura

O ile w pierwszej turze poparcie dla Andrzeja Dudy jest wyraźnie najwyższe, w drugiej turze może on mieć problemy z pokonaniem kontrkandydatów. Z sondażu wynika, że dwóch z nich przegrywa z Dudą o mniej niż jeden punkt procentowy, a jeden ma takie samo poparcie.

W pojedynku z Rafałem Trzaskowskim Duda uzyskałby 44,5 procent głosów ankietowanych, a obecny prezydent Warszawy 44,3 procent.

6,7 procent respondentów w takiej sytuacji udzieliło odpowiedzi "nie wiem", a 4,5 procent stwierdziło, że nie oddałoby głosu.

Druga tura. Duda czy Trzaskowski?TVN24, RMF FM, "DGP"

W bezpośrednim starciu z Szymonem Hołownią Andrzeja Dudę popiera 43,4 procent ankietowanych. Hołownia uzyskał 43,1 procent poparcia.

3,5 procent badanych odpowiedziało "nie wiem", a 10 procent nie zagłosowałoby wcale.

Druga tura. Duda czy Hołownia?TVN24, RMF FM, "DGP"

Według sondażu, jeśli do drugiej tury weszliby Andrzej Duda i Władysław Kosiniak-Kamysz, uzyskaliby taki sam wynik - 45,3 procent. W takim wariancie 2,9 procent respondentów udzieliło odpowiedzi "nie wiem", a 6,5 procent, że nie zagłosuje w wyborach.

Druga tura. Duda czy Kosiniak-Kamysz?TVN24, RMF FM, "DGP"

Niższe poparcie w starciu z Dudą w drugiej turze uzyskaliby dwaj pozostali kandydaci - Krzysztof Bosak i Robert Biedroń.

Według sondażu Biedroń mógłby liczyć na 40,9 procent poparcia, a Duda na 46,1 procent. 3,3 procent badanych "nie wie" na kogo zagłosuje, a 9,7 procent nie głosowałoby wcale.

Na Krzysztofa Bosaka w drugiej turze postawiło 30,7 procent badanych. W takim starciu Andrzeja Dudę poparło 46,3 procent ankietowanych. 3,7 procent udzieliło odpowiedzi "nie wiem", a 19,3 procent nie wzięłoby udziału w wyborach.

Autor:ads/pm

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości