W tej chwili wa偶膮 si臋 losy tego, jak膮 posta膰 przybierze Polska w najbli偶szym czasie - m贸wi艂 o wyborach prezydenckich w "Faktach po Faktach" by艂y pierwszy prezes S膮du Najwy偶szego profesor Adam Strzembosz. M贸wi艂 tak偶e o sytuacji w polskim s膮downictwie. - Jest przygotowany, chocia偶 mo偶e od艂o偶ony w czasie, zamach na s膮downictwo powszechne - ostrzega艂.
We wtorek Pa艅stwowa Komisja Wyborcza poda艂a oficjalne wyniki pierwszej tury wybor贸w prezydenckich. Andrzej Duda zdoby艂 43,50 procent poparcia, a Rafa艂 Trzaskowski - 30,46 procent. Frekwencja wynios艂a 64,51 procent.
W decyduj膮cej rozgrywce o Pa艂ac Prezydencki pozostaj膮 ubiegaj膮cy si臋 o reelekcj臋 Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafa艂 Trzaskowski. Obaj kandydaci maj膮 siedem dni, by przekona膰 do siebie wyborc贸w. W nocy z 10 na 11 lipca rozpocznie si臋 cisza wyborcza, a 12 lipca zag艂osujemy w drugiej turze wybor贸w prezydenckich.
O stawce wybor贸w prezydenckich m贸wi艂 w "Faktach po Faktach" profesor Adam Strzembosz, by艂y pierwszy prezes S膮du Najwy偶szego. Jak przyzna艂, wypowiada si臋 o "sprawach stricte politycznych, bo uwa偶a to za sw贸j podstawowy, elementarny obowi膮zek". - Ca艂e moje doros艂e 偶ycie walczy艂em o mocn膮 Polsk臋 i demokratyczn膮, czyli Polsk臋, kt贸ra swoje istnienie utwierdza w ca艂ym uk艂adzie politycznym i kt贸ra opiera swoje rz膮dy na tr贸jpodziale w艂adzy - m贸wi艂 profesor Strzembosz.
Profesor Strzembosz: w聽tej聽chwili wa偶膮 si臋 losy tego, jak膮 posta膰 przybierze Polska w聽najbli偶szym czasie
- W tej chwili wa偶膮 si臋 losy tego, jak膮 posta膰 przybierze Polska w najbli偶szym czasie. Czy zostanie opanowana przez okre艣lon膮 formacj臋 polityczn膮, podporz膮dkowana jej ca艂kowicie z wszystkimi konsekwencjami w艂adzy, kt贸ra przybiera posta膰 dyktatorsk膮, czy te偶 uda si臋 ten proces zahamowa膰 - stwierdzi艂 go艣膰 "Fakt贸w po Faktach".
Zdaniem prof. Strzembosza, "mo偶e go zahamowa膰 tylko ten, kto wierzy mocno w Polsk臋 demokratyczn膮 i opart膮 na r贸wnowa偶eniu si臋 i wzajemnym wsp贸艂dzia艂aniu trzech w艂adz - parlamentu, w艂adzy wykonawczej i s膮downictwa".
W ocenie profesora Strzembosza, "ten podzia艂 zosta艂 zagro偶ony w spos贸b zasadniczy". - Trybuna艂 Konstytucyjny jest ju偶 atrap膮, Krajowa Rada S膮downictwa tylko udaje Krajow膮 Rad臋 S膮downictwa, czyli organ, kt贸ry dba o niezale偶no艣膰 s膮d贸w i niezawis艂o艣膰 s臋dzi贸w - m贸wi艂 Adam Strzembosz. - C贸偶 nam pozosta艂o? Ci s臋dziowie w S膮dzie Najwy偶szym, kt贸rzy zostali prawid艂owo do niego powo艂ani? Ci liczni s臋dziowie w ca艂ym kraju, kt贸rzy poczuli odpowiedzialno艣膰 i warto艣膰 tego, 偶e jest si臋 s臋dzi膮? - zastanawia艂 si臋 go艣膰 "Fakt贸w po Faktach".
"W tej聽sytuacji trzeba zrobi膰 wszystko, by聽ocali膰 to, co jest do聽ocalenia"
- W tej sytuacji trzeba zrobi膰 wszystko, by ocali膰 to, co jest do ocalenia. W moim przekonaniu pan Rafa艂 Trzaskowski, tak samo jak gdyby to by艂 pan (W艂adys艂aw - red.) Kosiniak-Kamysz czy pan (Szymon - red.) Ho艂ownia, inni, to s膮 ludzie, kt贸rym na sercu le偶y demokratyczna Polska - m贸wi艂 prof. Strzembosz.
- Gdyby nie pan Trzaskowski znalaz艂 si臋 w II turze, ale pan Ho艂ownia czy ktokolwiek inny, r贸wnie偶 stanowczo nawo艂ywa艂bym do g艂osowania na niego, bo to jest stawka najwy偶sza i najwi臋cej mo偶emy straci膰, por贸wnuj膮c to jedynie do sytuacji Polski ograniczonej suwerenno艣ci przed latami - doda艂.
Profesor Strzembosz: g艂臋boko wierz臋, 偶e聽konkurent pana prezydenta Dudy konstytucji 艂ama膰 nie聽b臋dzie
- Prezydent poza uprawnieniami zwi膮zanymi z tym, 偶e jest nadrz臋dnym (dow贸dc膮 - red.) polskiego wojska, 偶e wsp贸lnie z rz膮dem prowadzi polityk臋 zagraniczn膮, ma jeden najwa偶niejszy obowi膮zek i dwa niezwykle zasadnicze uprawnienia - t艂umaczy艂 profesor Strzembosz.
Jego zdaniem "ten obowi膮zek to strze偶enie konstytucji". - Na konstytucj臋 przysi臋gaj膮 prezydenci, niekt贸rzy dodaj膮c "Tak mi dopom贸偶 B贸g" i je偶eli z艂o偶yli tak膮 przysi臋g臋, to musz膮 zatem t臋 konstytucj臋 aprobowa膰, inaczej by tego nie uczynili - m贸wi艂. - Poza tym nasza konstytucja jest konstytucj膮 spe艂niaj膮c膮 wymagania konstytucji kraju europejskiego. Mo偶e potrzebuje poprawek, ale w zasadniczy spos贸b broni praw obywatelskich i ludzkich - doda艂 go艣膰 TVN24.
W ocenie profesora Adama Strzembosza "pan prezydent Andrzej Duda wielokrotnie j膮 艂ama艂". - Ja nie b臋d臋 tych wszystkich przypadk贸w wylicza艂. Powo艂am si臋 na to, 偶e jego promotor, 偶e jego koledzy z Wydzia艂u Prawa Uniwersytetu Jagiello艅skiego, 偶e najwi臋ksze autorytety w ca艂ym polskim kraju w zakresie prawa m贸wi艂y o tym, 偶e 艂amie konstytucj臋. Ot贸偶 ja g艂臋boko wierz臋, 偶e konkurent pana prezydenta Dudy konstytucji 艂ama膰 nie b臋dzie - oceni艂.
"Wierz臋, 偶e聽ktokolwiek z聽tej聽strony barykady by艂by prezydentem, nie dopu艣ci艂by poprzez weto do ostatecznego zaw艂aszczenia Polski"
- Do tego dochodz膮 dwa niezwykle wa偶ne dla mnie zadania - kontynuowa艂 profesor Strzembosz. - Ot贸偶 takie uprawnienie to mo偶liwo艣膰 zawetowania ustawy, kt贸ra grozi pa艅stwu polskiemu od wewn膮trz, to znaczy 艂amie tr贸jpodzia艂 w艂adzy, powoduje, 偶e jeden czynnik, czynnik polityczny, dominuje w ca艂ym kraju - wyja艣ni艂.
Doda艂, 偶e "je偶eli tak si臋 dzieje, nie ma wzajemnego hamowania i wsp贸艂dzia艂ania tych w艂adz, to wtedy dochodzi do nepotyzmu, do korupcji, do wszechw艂adzy kacyk贸w lokalnych". - Tak by膰 musi, bo taka bezwzgl臋dna w艂adza musi demoralizowa膰 - podkre艣li艂 by艂y pierwszy prezes S膮du Najwy偶szego.
- Wierz臋, 偶e ktokolwiek z tej strony barykady by艂by prezydentem, nie dopu艣ci艂by poprzez weto do ostatecznego zaw艂aszczenia Polski - doda艂.
"Mamy do聽czynienia ze聽skokiem na聽S膮d Najwy偶szy"
Prof. Adam Strzembosz wskaza艂 te偶 na drug膮 prerogatyw臋 prezydenta, kt贸ra "jest niezwykle wa偶na". - To jest powo艂ywanie s臋dzi贸w do Trybuna艂u Konstytucyjnego, ale przede wszystkim do S膮du Najwy偶szego i s膮d贸w powszechnych - powiedzia艂.
- W tej chwili po zaw艂aszczeniu Krajowej Rady (S膮downictwa - red.) mamy do czynienia ze skokiem na S膮d Najwy偶szy. Powo艂ano dwie izby, z kt贸rych jedna nie ma charakteru organu s膮dowego - stwierdzi艂. Przypomnia艂, 偶e w tej sprawie wst臋pnie wypowiedzia艂 si臋 Trybuna艂 Sprawiedliwo艣ci UE i "potwierdzi艂y na podstawie jego wytycznych takie stanowisko trzy izby S膮du Najwy偶szego".
- Je偶eli prezydent b臋dzie bezkrytycznie przyjmowa艂 wnioski Krajowej Rady S膮downictwa, wype艂ni po brzegi s臋dziami dyspozycyjnymi chocia偶 w cz臋艣ci S膮d Najwy偶szy, s膮d ten przestanie by膰 oparciem dla polskiego s膮downictwa, zatem te偶 dla polskich obywateli - doda艂.
Profesor Strzembosz: jest przygotowywany zamach na聽s膮downictwo powszechne
Zdaniem profesora Strzembosza "teraz szykuj膮 si臋 zmiany nieprawdopodobne". - Jest przygotowany, chocia偶 mo偶e od艂o偶ony w czasie, zamach na s膮downictwo powszechne. Chce si臋 s膮dy powszechne zreorganizowa膰, co teoretycznie wolno pa艅stwu - przyzna艂 go艣膰 "Fakt贸w po Faktach". - Chce si臋 wprowadzi膰 dwie instancje s膮d贸w powszechnych zamiast trzech, kt贸re s膮 obecnie, ale co najwa偶niejsze: tych s臋dzi贸w, kt贸rych powo艂ywano dot膮d do konkretnego s膮du i bez ich zgody nie by艂o wolno ich z tego s膮du ruszy膰, b臋dzie si臋 powo艂ywa膰 jako s臋dzi贸w s膮du powszechnego - kontynuowa艂.
Adam Strzembosz wyja艣nia艂, 偶e "ich pozycja b臋dzie wtedy taka sama jak obecnie jest pozycja prokuratora". - Prokurator prokuratury apelacyjnej, kt贸ry zjad艂 z臋by na najtrudniejszych sprawach gospodarczych, l膮duje w prokuraturze rejonowej i 艣ciga z艂odziei kieszonkowych. Prokurator, kt贸ry nie ma 偶adnego do艣wiadczenia, ale jest wierny i pos艂uszny, w ci膮gu dw贸ch, trzech lat l膮duje na najwy偶szym stanowisku w prokuraturze - opowiada艂.
Jego zdaniem, "z tym samym zjawiskiem by艣my si臋 spotkali w s膮downictwie". - Dlatego, 偶e kto mia艂by decydowa膰, kt贸ry to s臋dzia s膮du powszechnego b臋dzie w pierwszej instancji, kt贸ry w drugiej? Kto b臋dzie decydowa艂, 偶e dany s臋dzia b臋dzie akurat potrzebny w Augustowie, a dot膮d orzeka艂 w s膮dzie rejonowym dla Warszawy-Pragi? Minister sprawiedliwo艣ci, no mo偶e jaka艣 podporz膮dkowana mu komisja - zastanawia艂 si臋 profesor Strzembosz.
- S膮downictwo powszechne zostanie zniszczone. Wierz臋, 偶e mimo takich zagro偶e艅 wi臋kszo艣膰 s臋dzi贸w si臋 temu oprze, ale na pewno znajd膮 si臋 tacy, kt贸rzy wybior膮 pozostanie z dzie膰mi, z 偶on膮 w miejscu dotychczasowego zamieszkania za takie lub inne ust臋pstwo w zakresie funkcji s臋dziowskiej - m贸wi艂 profesor.
Prof.聽Strzembosz komentuje sonda偶 dla "Fakt贸w" TVN i聽TVN24
Profesor Adam Strzembosz skomentowa艂 tak偶e sonda偶 Kantar dla "Fakt贸w" TVN i TVN24. Pracownia zada艂a pytanie: "Czy Andrzej Duda w czasie swojej prezydentury przez ostatnie 5 lat chroni艂 konstytucj臋 przed 艂amaniem?". Nieco ponad po艂owa - 52 procent badanych - odpowiedzia艂a przecz膮co, przy czym odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieli艂o 30 procent, a "raczej nie" - 22 procent uczestnik贸w sonda偶u.
Ponad jedna trzecia, czyli 37 procent ankietowanych, uzna艂a, 偶e Andrzej Duda w czasie swojej prezydentury chroni艂 konstytucj臋 przed 艂amaniem, przy czym 20 procent uwa偶a, 偶e "zdecydowanie tak" , a 17 procent - "raczej tak".
11 procent badanych udzieli艂o odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzie膰".
- Znajomo艣ci powszechnej konstytucji oczywi艣cie nie ma. Ale przecie偶 艂amanie konstytucji jest nieraz tak oczywiste, 偶e jeden z dawnych senator贸w ze strony PiS-u powiedzia艂, 偶e o tym, 偶e dana norma jest interpretowana sprzecznie z podstawowym rozs膮dkiem, wiedzia艂aby nawet jego sze艣cioletnia wnuczka. S膮 przypadki niezwykle ra偶膮ce - zauwa偶y艂 profesor Adam Strzembosz.
殴r贸d艂o:聽TVN24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24