"W tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocalenia"

Źródło:
TVN24
Prof. Strzembosz: w tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocalenia
Prof. Strzembosz: w tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocaleniaTVN24
wideo 2/4
Prof. Strzembosz: w tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocaleniaTVN24

W tej chwili ważą się losy tego, jaką postać przybierze Polska w najbliższym czasie - mówił o wyborach prezydenckich w "Faktach po Faktach" były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz. Mówił także o sytuacji w polskim sądownictwie. - Jest przygotowany, chociaż może odłożony w czasie, zamach na sądownictwo powszechne - ostrzegał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

We wtorek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zdobył 43,50 procent poparcia, a Rafał Trzaskowski - 30,46 procent. Frekwencja wyniosła 64,51 procent.

W decydującej rozgrywce o Pałac Prezydencki pozostają ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Obaj kandydaci mają siedem dni, by przekonać do siebie wyborców. W nocy z 10 na 11 lipca rozpocznie się cisza wyborcza, a 12 lipca zagłosujemy w drugiej turze wyborów prezydenckich.

O stawce wyborów prezydenckich mówił w "Faktach po Faktach" profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Jak przyznał, wypowiada się o "sprawach stricte politycznych, bo uważa to za swój podstawowy, elementarny obowiązek". - Całe moje dorosłe życie walczyłem o mocną Polskę i demokratyczną, czyli Polskę, która swoje istnienie utwierdza w całym układzie politycznym i która opiera swoje rządy na trójpodziale władzy - mówił profesor Strzembosz.

Profesor Adam Strzembosz był gościem sobotniego wydania "Faktów po Faktach"TVN24

Profesor Strzembosz: w tej chwili ważą się losy tego, jaką postać przybierze Polska w najbliższym czasie

- W tej chwili ważą się losy tego, jaką postać przybierze Polska w najbliższym czasie. Czy zostanie opanowana przez określoną formację polityczną, podporządkowana jej całkowicie z wszystkimi konsekwencjami władzy, która przybiera postać dyktatorską, czy też uda się ten proces zahamować - stwierdził gość "Faktów po Faktach".

Zdaniem prof. Strzembosza, "może go zahamować tylko ten, kto wierzy mocno w Polskę demokratyczną i opartą na równoważeniu się i wzajemnym współdziałaniu trzech władz - parlamentu, władzy wykonawczej i sądownictwa".

W ocenie profesora Strzembosza, "ten podział został zagrożony w sposób zasadniczy". - Trybunał Konstytucyjny jest już atrapą, Krajowa Rada Sądownictwa tylko udaje Krajową Radę Sądownictwa, czyli organ, który dba o niezależność sądów i niezawisłość sędziów - mówił Adam Strzembosz. - Cóż nam pozostało? Ci sędziowie w Sądzie Najwyższym, którzy zostali prawidłowo do niego powołani? Ci liczni sędziowie w całym kraju, którzy poczuli odpowiedzialność i wartość tego, że jest się sędzią? - zastanawiał się gość "Faktów po Faktach".

"W tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocalenia"

- W tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocalenia. W moim przekonaniu pan Rafał Trzaskowski, tak samo jak gdyby to był pan (Władysław - red.) Kosiniak-Kamysz czy pan (Szymon - red.) Hołownia, inni, to są ludzie, którym na sercu leży demokratyczna Polska - mówił prof. Strzembosz.

- Gdyby nie pan Trzaskowski znalazł się w II turze, ale pan Hołownia czy ktokolwiek inny, również stanowczo nawoływałbym do głosowania na niego, bo to jest stawka najwyższa i najwięcej możemy stracić, porównując to jedynie do sytuacji Polski ograniczonej suwerenności przed latami - dodał.

Profesor Adam Strzembosz: w tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocalenia
Profesor Adam Strzembosz: w tej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by ocalić to, co jest do ocaleniaTVN24

Profesor Strzembosz: głęboko wierzę, że konkurent pana prezydenta Dudy konstytucji łamać nie będzie

- Prezydent poza uprawnieniami związanymi z tym, że jest nadrzędnym (dowódcą - red.) polskiego wojska, że wspólnie z rządem prowadzi politykę zagraniczną, ma jeden najważniejszy obowiązek i dwa niezwykle zasadnicze uprawnienia - tłumaczył profesor Strzembosz.

Jego zdaniem "ten obowiązek to strzeżenie konstytucji". - Na konstytucję przysięgają prezydenci, niektórzy dodając "Tak mi dopomóż Bóg" i jeżeli złożyli taką przysięgę, to muszą zatem tę konstytucję aprobować, inaczej by tego nie uczynili - mówił. - Poza tym nasza konstytucja jest konstytucją spełniającą wymagania konstytucji kraju europejskiego. Może potrzebuje poprawek, ale w zasadniczy sposób broni praw obywatelskich i ludzkich - dodał gość TVN24.

W ocenie profesora Adama Strzembosza "pan prezydent Andrzej Duda wielokrotnie ją łamał". - Ja nie będę tych wszystkich przypadków wyliczał. Powołam się na to, że jego promotor, że jego koledzy z Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, że największe autorytety w całym polskim kraju w zakresie prawa mówiły o tym, że łamie konstytucję. Otóż ja głęboko wierzę, że konkurent pana prezydenta Dudy konstytucji łamać nie będzie - ocenił.

"Wierzę, że ktokolwiek z tej strony barykady byłby prezydentem, nie dopuściłby poprzez weto do ostatecznego zawłaszczenia Polski"

- Do tego dochodzą dwa niezwykle ważne dla mnie zadania - kontynuował profesor Strzembosz. - Otóż takie uprawnienie to możliwość zawetowania ustawy, która grozi państwu polskiemu od wewnątrz, to znaczy łamie trójpodział władzy, powoduje, że jeden czynnik, czynnik polityczny, dominuje w całym kraju - wyjaśnił.

Dodał, że "jeżeli tak się dzieje, nie ma wzajemnego hamowania i współdziałania tych władz, to wtedy dochodzi do nepotyzmu, do korupcji, do wszechwładzy kacyków lokalnych". - Tak być musi, bo taka bezwzględna władza musi demoralizować - podkreślił były pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

- Wierzę, że ktokolwiek z tej strony barykady byłby prezydentem, nie dopuściłby poprzez weto do ostatecznego zawłaszczenia Polski - dodał.

"Mamy do czynienia ze skokiem na Sąd Najwyższy"

Prof. Adam Strzembosz wskazał też na drugą prerogatywę prezydenta, która "jest niezwykle ważna". - To jest powoływanie sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, ale przede wszystkim do Sądu Najwyższego i sądów powszechnych - powiedział.

- W tej chwili po zawłaszczeniu Krajowej Rady (Sądownictwa - red.) mamy do czynienia ze skokiem na Sąd Najwyższy. Powołano dwie izby, z których jedna nie ma charakteru organu sądowego - stwierdził. Przypomniał, że w tej sprawie wstępnie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE i "potwierdziły na podstawie jego wytycznych takie stanowisko trzy izby Sądu Najwyższego".

Prof. Strzembosz: głęboko wierzę, że konkurent pana prezydenta Dudy konstytucji łamać nie będzie
Prof. Strzembosz: głęboko wierzę, że konkurent pana prezydenta Dudy konstytucji łamać nie będzieTVN24

- Jeżeli prezydent będzie bezkrytycznie przyjmował wnioski Krajowej Rady Sądownictwa, wypełni po brzegi sędziami dyspozycyjnymi chociaż w części Sąd Najwyższy, sąd ten przestanie być oparciem dla polskiego sądownictwa, zatem też dla polskich obywateli - dodał.

Profesor Strzembosz: jest przygotowywany zamach na sądownictwo powszechne

Zdaniem profesora Strzembosza "teraz szykują się zmiany nieprawdopodobne". - Jest przygotowany, chociaż może odłożony w czasie, zamach na sądownictwo powszechne. Chce się sądy powszechne zreorganizować, co teoretycznie wolno państwu - przyznał gość "Faktów po Faktach". - Chce się wprowadzić dwie instancje sądów powszechnych zamiast trzech, które są obecnie, ale co najważniejsze: tych sędziów, których powoływano dotąd do konkretnego sądu i bez ich zgody nie było wolno ich z tego sądu ruszyć, będzie się powoływać jako sędziów sądu powszechnego - kontynuował.

Adam Strzembosz wyjaśniał, że "ich pozycja będzie wtedy taka sama jak obecnie jest pozycja prokuratora". - Prokurator prokuratury apelacyjnej, który zjadł zęby na najtrudniejszych sprawach gospodarczych, ląduje w prokuraturze rejonowej i ściga złodziei kieszonkowych. Prokurator, który nie ma żadnego doświadczenia, ale jest wierny i posłuszny, w ciągu dwóch, trzech lat ląduje na najwyższym stanowisku w prokuraturze - opowiadał.

Jego zdaniem, "z tym samym zjawiskiem byśmy się spotkali w sądownictwie". - Dlatego, że kto miałby decydować, który to sędzia sądu powszechnego będzie w pierwszej instancji, który w drugiej? Kto będzie decydował, że dany sędzia będzie akurat potrzebny w Augustowie, a dotąd orzekał w sądzie rejonowym dla Warszawy-Pragi? Minister sprawiedliwości, no może jakaś podporządkowana mu komisja - zastanawiał się profesor Strzembosz.

- Sądownictwo powszechne zostanie zniszczone. Wierzę, że mimo takich zagrożeń większość sędziów się temu oprze, ale na pewno znajdą się tacy, którzy wybiorą pozostanie z dziećmi, z żoną w miejscu dotychczasowego zamieszkania za takie lub inne ustępstwo w zakresie funkcji sędziowskiej - mówił profesor.

Prof. Strzembosz komentuje sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Profesor Adam Strzembosz skomentował także sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Pracownia zadała pytanie: "Czy Andrzej Duda w czasie swojej prezydentury przez ostatnie 5 lat chronił konstytucję przed łamaniem?". Nieco ponad połowa - 52 procent badanych - odpowiedziała przecząco, przy czym odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 30 procent, a "raczej nie" - 22 procent uczestników sondażu.

Ponad jedna trzecia, czyli 37 procent ankietowanych, uznała, że Andrzej Duda w czasie swojej prezydentury chronił konstytucję przed łamaniem, przy czym 20 procent uważa, że "zdecydowanie tak" , a 17 procent - "raczej tak".

Czy Andrzej Duda chronił konstytucję przed łamaniem? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24TVN24

11 procent badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

- Znajomości powszechnej konstytucji oczywiście nie ma. Ale przecież łamanie konstytucji jest nieraz tak oczywiste, że jeden z dawnych senatorów ze strony PiS-u powiedział, że o tym, że dana norma jest interpretowana sprzecznie z podstawowym rozsądkiem, wiedziałaby nawet jego sześcioletnia wnuczka. Są przypadki niezwykle rażące - zauważył profesor Adam Strzembosz.

Czy Andrzej Duda chronił konstytucję przed łamaniem? Wyniki sondażu komentuje prof. Adam Strzembosz
Czy Andrzej Duda chronił konstytucję przed łamaniem? Wyniki sondażu komentuje prof. Adam StrzemboszTVN24

Autorka/Autor:pp/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty: