TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Trump oddał głos. "To wielki zaszczyt"

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
momo/b
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w sobotę, że zagłosował w wyborach prezydenckich. Oficjalnie odbędą się one 3 listopada, ale głosy można oddawać już teraz.

"WŁAŚNIE ZAGŁOSOWAŁEM. Wielki zaszczyt" - napisał Donald Trump na Twitterze. Prezydent USA oddał swój głos podczas wizyty w West Palm Beach na Florydzie, gdzie znajduje się jego posiadłość Mar-a-Lago.

Tak zwane early voting, czyli wcześniejsze głosowanie, rozpoczęło się w części stanów już we wrześniu. W związku z pandemią COVID-19 rozszerzono możliwość głosowania korespondencyjnego. Wyborcy mogą oddawać głosy pocztą, osobiście oraz np. wrzucać do specjalnych monitorowanych skrzynek.

Biden prowadzi w sondażach

Amerykańskie wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada. Prognozowana jest rekordowa frekwencja, do której przyczyni się masowe głosowanie korespondencyjne. We wczesnym głosowaniu udział wzięło do piątku ponad 47,5 mln obywateli USA. W większości sondaży przewodzi kandydat demokratów Joe Biden, ale w 2016 roku Trump także nie był przedwyborczym faworytem.

W nocy z czwartku na piątek odbyła się ostatnia debata Trumpa z Bidenem w tej kampanii wyborczej. Z zaplanowanych trzech telewizyjnych pojedynków odbyły się jedynie dwa. Debata, która miała odbyć się w Miami na Florydzie została odwołana z powodu wykrycia koronawirusa u Trumpa. Prezydent odmówił udziału w rozmowie w formie wirtualnej.

Jak wybierany jest prezydent USA? PAP

Autor:momo/b

Źródło: tvn24.pl