Prof. Sadura: Robert Bąkiewicz to przykład skrajnego radykalizmu, a Łukasz Mejza skrajnego cynizmu

Źródło:
TVN24
"Dzisiaj w sytuacji skrajnej polaryzacji, obie strony sięgają po polityków kontrowersyjnych"
"Dzisiaj w sytuacji skrajnej polaryzacji, obie strony sięgają po polityków kontrowersyjnych"TVN24
wideo 2/9
"Dzisiaj w sytuacji skrajnej polaryzacji, obie strony sięgają po polityków kontrowersyjnych"TVN24

Dzisiaj, w sytuacji skrajnej polaryzacji, obie strony sięgają po polityków kontrowersyjnych - mówił w "Faktach po Faktach" socjolog prof. Przemysław Sadura, komentując skład list wyborczych. Odnosząc się do obecności Roberta Bąkiewicza i Łukasza Mejzy na listach Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że "to są osoby, które absolutnie nie powinny znaleźć się na listach". - To uwłacza nam, obywatelom - stwierdziła dr Anna Materska-Sosnowska.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast i Marek Suski potwierdzili w rozgłośniach radiowych w piątek, że z list PiS wystartują zdymisjonowany w 2021 roku ze stanowiska wiceministra Łukasz Mejza oraz związany ze środowiskami narodowymi Robert Bąkiewicz.

Czytaj więcej: Kontrowersyjni kandydaci na listach PiS. Jest potwierdzenie

Obecność Bąkiewicza i Mejzy na listach PiS komentowali w piątek goście "Faktów po Faktach" politolog dr Anna Materska-Sosnowska i socjolog prof. Przemysław Sadura.

"Cynizm umieszczenia takich osób jak Bąkiewicz na listach wyborczych uwłacza nam, obywatelom"

- To się zaczęło wiele lat temu. Bąkiewicz dzisiaj jest tylko kwintesencją takiej próby powiedzenia: "my jesteśmy patriotami, wy nie jesteście, biało-czerwona jest nasza, a nie wasza" - mówiła Materska-Sosnowska.

W jej ocenie Bąkiewicz znalazł się na liście PiS, ponieważ w kampanii, w której stawia się na nacjonalistyczne hasła, "pojawiają się dwie przesłanki". Pierwsza to - jak wskazała - wojna i poczucie zagrożenia. Druga to Konfederacja. - Nieważne kto, nieważne jak, nieważne co powiedział, jak się zachował. Ważne, że będzie nasz i może odebrać im - mówiła, odnosząc się do strategii wyborczej PiS-u.

Czytaj też: "Prawo i Sprawiedliwość ma poglądy Bąkiewicza i moralność Mejzy"

Dr Materska-Sosnowska o obecności Roberta Bąkiewicza na liście PiS
Dr Materska-Sosnowska o obecności Roberta Bąkiewicza na liście PiSTVN24

- Mówimy o symbolach. Natomiast niestety za symbolami idą nie tylko słowa, ale idą również czyny. I te czyny są absolutnie jednoznaczne - mówiła Materska-Sosnowska. - Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, w jaki sposób można wyprowadzić kraj z Unii Europejskiej, bez takiej kropki nad i, tak, jak nastąpił brexit - powiedziała. Zwróciła uwagę, że "zanim nastąpił brexit, społeczeństwo zostało do tego przekonane".

W opinii ekspertki "cynizm umieszczenia takich osób jak Bąkiewicz na listach wyborczych uwłacza nam, obywatelom". - To, że on jest na listach, to jest jedno. On naprawdę ma szansę zostania parlamentarzystą. Podnosimy pewne cechy, które powinny być napiętnowane w przestrzeni publicznej, do cnót. A one cnotami nie są - oceniła.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Robert Bąkiewicz wystartuje z list PiS-u. "To, w jaką stronę skręcił Jarosław Kaczyński, jest porażające"

"To są osoby, które absolutnie nie powinny znaleźć się na listach"

W 2021 roku Bąkiewicz i zwołani przez niego narodowcy zakłócali prounijną manifestację w Warszawie, a ich krzyki nie ustały nawet wtedy, gdy przemawiała uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. - Milcz głupi chłopie, milcz, milcz, chamie skończony. Pamiętam, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Po to tutaj jestem, żeby wołać w ich imieniu - odpowiedziała mu wówczas weteranka powstańczych walk.

Prof. Sadura zaznaczył, że "dzisiaj, w sytuacji skrajnej polaryzacji, obie strony sięgają po polityków kontrowersyjnych". - To jest szokujące. Jeśli jeszcze pomyślimy o tych pokoleniach Polaków, które najpierw walczyły i ginęły, potem siedziały w więzieniach, były represjonowane właśnie po to, żebyśmy my byli częścią Europy. Cały ten dorobek jest negowany przez człowieka, który sam osobiście, jego organizacja, jego środowisko nawiązują do najgorszych tradycji w polskiej historii, do tradycji faszystowskich, do tradycji skrajnie nacjonalistycznych - mówił socjolog.

Jak dodał, Bąkiewicz to jest przykład "skrajnego radykalizmu", a Łukasz Mejza "skrajnego cynizmu" w wykorzystywaniu stanowisk politycznych. Zwrócił uwagę, że "wchodzi na listy także (Dariusz) Matecki, hejter ze Szczecina, który przyłożył rękę do afery, która doprowadziła do samobójczej śmierci syna posłanki Platformy Obywatelskiej".

Czytaj też: Kim jest Łukasz Mejza? Poseł i były biznesmen trafi na listy PiS

- To są osoby, które absolutnie nie powinny znaleźć się na listach, ale się znajdują - powiedział socjolog. Jak dodał, "środowisko Bąkiewicza było finansowane ze środków publicznych przez Prawo i Sprawiedliwość właśnie po to, żeby móc to instrumentalnie wykorzystać na ostatnim etapie kampanii wyborczej, gdzie trzeba walczyć o każdy głos".

"Jeśli Tusk bierze odpowiedzialność za próbę zabicia skorpiona grzechotnikiem, to jest jego sprawa"

Prof. Sadura wskazał na różnicę między podejściem Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego "do wciągania na listy kontrowersyjnych postaci". - Tusk, kiedy sięga po Kołodziejczaka czy po Giertycha, bierze za to odpowiedzialność. To jest jego decyzja - zauważył.

Tymczasem prezes PiS - w jego ocenie - unika odpowiedzialności. - Mówi, że trzeba iść na kompromisy z koalicjantami, że to są nazwiska wprowadzane przez koalicjantów. Natomiast Tusk świadomie sięga po osoby, które mogą się nie podobać części środowiska - ocenił ekspert.

"Jeśli Tusk bierze odpowiedzialność za próbę zabicia skorpiona grzechotnikiem, to jest jego sprawa"
"Jeśli Tusk bierze odpowiedzialność za próbę zabicia skorpiona grzechotnikiem, to jest jego sprawa"TVN24

Odnosząc się do wystawienia Romana Giertycha jako kandydata PO w wyborach, socjolog powiedział, że "chodziło o to, żeby w Świętokrzyskiem, w trudnym okręgu, bardzo konserwatywnym, przeciwko Kaczyńskiemu, który tam uciekł, wystawić kogoś, kto może odebrać mu głosy".

- Jeśli Tusk bierze odpowiedzialność za próbę zabicia skorpiona grzechotnikiem, to jest jego sprawa - mówił socjolog. Dodał, że w przypadku Jarosława Kaczyńskiego mamy zupełnie inną postawę. - Umywamy ręce od odpowiedzialności, to są nasi partnerzy. To jest zupełnie inne podejście - stwierdził. 

Autorka/Autor:momo/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drążących od hałasu oknach a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Następnie polityk został wyprowadzony z mieszkania i przewieziony do prokuratury, gdzie doszło do jego przesłuchania. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, prawdopodobnie jeszcze dziś polityk usłyszy zarzuty. Prokuratura przekazała, że immunitet Romanowskiego, wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia mu zarzutów.

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Mariusz W., były dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), diecezjalny duszpasterz akademicki w Radomiu, usłyszał w prokuraturze w Zamościu zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych kobiet.

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Źródło:
PAP

Zarzuty wobec byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie przetrzymywania przez niego dokumentów niejawnych po zakończeniu prezydentury zostały oddalone przez sąd. Sędzia Aileen Cannon orzekła, że specjalny prokurator Jack Smith, który wniósł zarzuty przeciwko Trumpowi, został powołany niezgodnie z prawem.

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Źródło:
PAP, Reuters

Książę William i księżna Kate podziękowali angielskiej drużynie za postawę na Euro 2024, publikując w mediach społecznościowych wpis i wyjątkowe zdjęcie. Widać na nim dwójkę dzieci książęcej pary w reprezentacyjnych koszulkach.

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) zatrzymali 13-, 14- i 19-latka w związku z podpaleniem 20-latka. Jak informuje policja, o losie małoletnich, zdecyduje sąd, z kolei 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Podpalony 20-latek walczy o życie w jednym z warszawskich szpitali. Został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. FBI potwierdziło doniesienia, że Crooks działał sam, a jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN, PAP

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl