Polska Press odmawia reklamy kolejnej kandydatce opozycji. "Nie mają skrupułów"

Źródło:
tvn24.pl
Skutki przejęcia Polska Press (wideo z lipca 2021 roku)
Skutki przejęcia Polska Press (wideo z lipca 2021 roku)TVN24
wideo 2/9
Skutki przejęcia Polska Press (wideo z lipca 2021 roku)TVN24

Gazety należące do grupy medialnej Polska Press odmawiają kandydatom Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi publikacji reklam wyborczych. Powód? Jak wskazał wydawca, wartości prezentowane przez polityków tych ugrupowań "są nie do pogodzenia z jego linią programową". - To skandaliczna cenzura prewencyjna - ocenia kandydat paktu senackiego z Kielc Henryk Milcarz. "Już nie ma skrupułów" - ocenia Daria Gosek-Popiołek, kandydatka Nowej Lewicy do Sejmu z Krakowa, której również odmówiono.

Kandydaci opozycji są pozbawiani możliwości publikowania swoich ogłoszeń wyborczych w mediach grupy medialnej Polska Press, należącej do Orlenu. Chodzi między innymi o lokalne tytuły wydawane w województwach świętokrzyskim i lubuskim: "Echo Kieleckie", "Nasze Miasto Gorzów" i portal echodnia.eu.

Czytaj też: Raport NIK po kontroli w telewizji rządowej. Marian Banaś: wyniki są zatrważające

Pisma z odmową publikacji reklam w tych mediach otrzymali lider świętokrzyskiej listy Nowej Lewicy do Sejmu, poseł Andrzej Szejna, kandydat paktu senackiego w Kielcach Henryk Milcarz, a także "jedynka" na liście Trzeciej Drogi w Gorzowie Wielkopolskim Maja Nowak. Powód? "Wydawca uznał, iż nie do pogodzenia z jego linią programową są wartości lewicowe i rozumienie polskiej racji stanu, prezentowane przez przedstawicieli Lewicy, której Komitet Wyborczy zlecił ogłoszenie wyborcze" - czytamy w piśmie Anny Zapert, przedstawicielki zarządu Polska Press.

W poniedziałek odmowę otrzymała również posłanka Daria Gosek-Popiołek, kandydatka Nowej Lewicy do Sejmu z Krakowa. Jej ogłoszenie wyborcze miało pojawić się w "Gazecie Krakowskiej" i "Dzienniku Polskim" przed samymi wyborami - w piątek, 13 października. Zamówiona reklama została jednak ostatecznie odrzucona. Również w tym wypadku wydawca uznał, że wartości prezentowane przez kandydatkę "są nie do pogodzenia z jego linią programową". - Do tej pory na żadnym etapie nie spotkaliśmy się z blokadą - mówi posłanka w rozmowie z tvn24.pl, podkreślając, że z redakcjami tych gazet jej sztab rozmawiał już "od dawna".

- Media orlenowskie przyłączają się do kampanii wyborczej po stronie Prawa i Sprawiedliwości. Jak widać, na niecały tydzień przed wyborami nikt już nie ma skrupułów, żeby udawać jakąkolwiek obiektywność - ocenia posłanka.

Podobnie brzmiące pismo otrzymali politycy Polski 2050 Szymona Hołowni w województwie lubuskim.

Czytaj też: Debata w telewizji rządowej. Kto zmierzy się z Donaldem Tuskiem?

Przepis, na który powołuje się Anna Zapert, dotyczy odpłatnych ogłoszeń i reklam:

Wydawca i redaktor mają prawo odmówić zamieszczenia ogłoszenia i reklamy, jeżeli ich treść lub forma jest sprzeczna z linią programową bądź charakterem publikacji.

"Skandaliczna cenzura prewencyjna"

- Ta decyzja dotyczy wszystkich naszych kandydatów z województwa świętokrzyskiego. Redakcja "Echa Kieleckiego" początkowo przyjęła tę reklamę. Przelaliśmy pieniądze. Potem otrzymaliśmy decyzję odmowną, a wydawca zwrócił nam środki - powiedział dla tvn24.pl rzecznik prasowy klubu parlamentarnego Nowej Lewicy Marek Kacprzak.

- Nowa Lewica jest legalnie działającą partią, jej Komitet Wyborczy został zarejestrowany jak każdy inny. Ja reprezentuję nie tylko Lewicę, ale przecież KO, PSL i Polskę 2050. Polska Press próbuje wpływać na wynik wyborów. To skandaliczna cenzura prewencyjna, jesteśmy już chyba nie na Węgrzech, ale w Białorusi - ocenia Henryk Milcarz, kielecki kandydat opozycji na senatora.

Czytaj też: Publiczne pieniądze w kampanii polityków PiS. "Polacy wiedzą, że to z ich podatków jest finansowane"

Kandydatka Trzeciej Drogi z Gorzowa Wielkopolskiego Maja Nowak mówi nam, że jej reklama została zamówiona, jednak nie była jeszcze opłacona. - Przez ostatnie trzy tygodnie rozmawialiśmy z przedstawicielami redakcji na ten temat. Wczoraj dostaliśmy pismo o odmowie, które w ogóle nie trzyma się kupy. W treści podano, że odmawiają publikacji "bez podania przyczyny", a powyżej podali przyczynę. Co więcej, w ogłoszeniu nie było mowy o żadnych treściach: było tam tylko moje imię, nazwisko i wizerunek oraz logo Trzeciej Drogi - mówi Nowak.

ZOBACZ: Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"

Polska Press o "kłamliwych twierdzeniach rozczarowanego kandydata"

Skierowaliśmy do biura prasowego Polska Press prośbę o przedstawienie linii programowej wydawcy. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie, które odnosi się wyłącznie do informacji przekazanych przez łódzkich polityków Nowej Lewicy.

"Wydawca, tak jak wskazano w art. 36 ust. 4 w ustawie prawo prasowe, ma prawo odmówić zamieszczenia ogłoszenia i reklamy (czyli materiałów odpłatnych), jeśli ich treść lub forma jest niezgodna z linią programową wydawcy. Polska Press podjęła taką decyzję zgodnie z własnym regulaminem oraz obowiązującymi przepisami prawa" - informują władze medialnej spółki.

W oświadczeniu dodano, że "powielanie kłamliwych twierdzeń rozczarowanego kandydata komitetu jakoby Polska Press stosowała cenzurę, narusza renomę Polska Press". Nie wskazano jednak, o które twierdzenia chodzi.

"Powyższe oświadczenie wyczerpuje stanowisko Spółki w sprawie odmowy publikacji ogłoszeń wyborczych komitetu Nowej Lewicy" - poinformowało biuro prasowe Polska Press.

Redakcja tvn24.pl po otrzymaniu oświadczenia ponownie wysłała zapytanie o linię programową wydawcy. Poprosiliśmy też o odniesienie się do odmowy udzielonej kandydatce Trzeciej Drogi w Gorzowie Wielkopolskim.

Medioznawca: czytelnik ma prawo poznać kandydatów

Medioznawca Maciej Myśliwiec zwraca uwagę, że "ogłoszenie wyborcze nie jest zwykłą reklamą komercyjną, usług, produktów, tylko związana jest z procesem wyborczym". - Odmawianie komitetom publikacji ich ogłoszeń nie wygląda dobrze z punktu przebiegu procesu wyborczego – ocenia w rozmowie z tvn24.pl.

- Można też zadać pytanie, czy odmawiając publikacji reklam niektórych komitetów, zachowana zostaje zasada obiektywizmu dziennikarskiego, czyli także pokazywania pełnego obrazu świata z wielu jego stron. Każdy wyborca, czytelnik, ma przecież prawo poznać kandydatów ze swojego okręgu - mówi nam ekspert.

Maciej Myśliwiec zaznacza, że każda redakcja, powołując się na artykuł 36, może odmówić publikacji reklamy. - Moje pytanie jednak brzmi: w jaki sposób linia programowa danego pisma może być naruszana przez wizerunek, imię i nazwisko kandydata jakiegokolwiek komitetu? Bardzo chętnie bym zapytał o to redakcję - zwraca uwagę. 

- W mojej ocenie komitety, które dostały odmowę publikacji, powinny rozważyć podjęcie, jeżeli to oczywiście możliwe, kroków prawnych w trybie wyborczym, celem wyjaśnienia tej sytuacji - mówi medioznawca.

PO zawiadamia prokuraturę w sprawie spotów w Radiu Kielce

Od polityków Koalicji Obywatelskiej słyszymy, że nie jest dla nich priorytetem wykupywanie reklam kandydatów do parlamentu w mediach należących do Polska Press. - Skupiamy się na innych kanałach. Nie mam informacji, byśmy zamawiali reklamy w dziennikach Polska Press - mówi nam Aleksander Miszalski, małopolski poseł KO.

Podobne informacje uzyskujemy od Agaty Wojdy, szefowej kieleckiej Platformy Obywatelskiej. Jednak również Wojda zwraca uwagę na "nierówną kampanię" w mediach. - W ubiegłym tygodniu złożyliśmy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Radio Kielce i jego prezesa - mówi nam Wojda.

"Szczytem bezczelności jest zamieszczanie informacji przez RK (Radio Kielce - red.) o nowych spotach wyborczych PiS. To jawne łamanie art. 507 Kodeksu wyborczego. W tej sprawie, w imieniu Koalicji Obywatelskiej złożyłam zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez RK i prezesa Janusza Knapa" - czytamy w oświadczeniu polityczki.

Orlen kupił Polska Press

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez Orlen na początku lutego 2021 roku. Polska Press jest jedną z największych grup wydawniczych w Polsce, posiadającą około 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online.

Przejęcie przez Orlen największego wydawcy mediów regionalnych w Polsce - Polska Press - negatywnie wpłynęło na swobodę działalności dziennikarskiej w tych mediach - oceniała w czerwcu br. w swoim raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC).

ZOBACZ TEŻ: "Faworyzowanie, marginalizowanie i ograniczanie". Raport po przejęciu Polska Press przez Orlen

Bartłomiej Plewnia//mm

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelski gabinet bezpieczeństwa upoważnił trzyosobowy gabinet wojenny do podjęcia decyzji o odpowiedzi na atak - podał CNN. W jego skład wchodzą premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Joaw Galant i polityk opozycji Beni Ganc. Jak donoszą amerykańskie władze, prezydent Joe Biden miał powiedzieć Netanjahu, że USA nie wezmą udziału, ani nie poprą jakichkolwiek operacji ofensywnych przeciwko Iranowi. Biały Dom obawia się, że izraelski kontratak po irańskim uderzeniu może doprowadzić do szerszej wojny regionalnej - portal Axios.

Gabinet wojenny. Oni zdecydują o odwecie

Gabinet wojenny. Oni zdecydują o odwecie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek - Stanisław Witek - zmarł po długiej chorobie w wieku 72 lat. Poinformowali o tym w mediach społecznościowych działacze okręgu legnicko-jeleniogórskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz legnicka "Solidarność".

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Źródło:
tvn24.pl

Siedmioletni chłopiec prawdopodobnie został przygnieciony elementem ogrodzenia. Do katowickiego szpitala zabrał go śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stan dziecka jest bardzo ciężki.

Chłopiec przygnieciony  metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Chłopiec przygnieciony metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Co wiemy o ataku Iranu na Izrael?

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Atak na Izrael był odpowiedzią na izraelski ostrzał placówki dyplomatycznej w Damaszku - oświadczyło w mediach społecznościowych stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. Jak napisano, "sprawę można uznać za zakończoną". "Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza" - dodano. Po ataku na Izrael tysiące ludzi wyszły na ulice największych irańskich miast.

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Źródło:
PAP

Iran i jego pomocnicy działający z Jemenu, Syrii i Iraku rozpoczęli bezprecedensowy atak powietrzny na obiekty wojskowe w Izraelu. Potępiam te ataki z całą stanowczością - oświadczył prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Amerykański przywódca zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak.

Prezydent USA po rozmowie z Benjaminem Netanjahu. "Pomogliśmy zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety"

Prezydent USA po rozmowie z Benjaminem Netanjahu. "Pomogliśmy zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety"

Źródło:
PAP

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Jak dodał, "dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana a pozycja międzynarodowa stabilna. Bezpieczeństwo najważniejsze!" - zaznaczył. Głos po ataku Iranu na Izrael zabrało też Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Tusk: Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi

Tusk: Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi

Źródło:
TVN24

Dla morderczego reżimu ajatollaha mordowanie Izraelczyków jest ważniejsze niż ochrona islamskich świętych miejsc - napisał w mediach społecznościowych Gilad Erdan, ambasador Izraela przy ONZ, komentując nocny atak Iranu na Izrael. Jak dodał, "ONZ musi teraz jasno i jednoznacznie potępić irański atak na Izrael!".

Irańskie rakiety nad meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Ambasador Izraela pokazał nagranie

Irańskie rakiety nad meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Ambasador Izraela pokazał nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

W Polanicy-Zdroju (woj. dolnośląskie) kierowca stracił panowanie nad samochodem i wbił się w ścianę domu jednorodzinnego. 82-latkowi, jak i dwóm pasażerkom, nic poważnego się nie stało. Obrażeń nie odniosły również cztery osoby, które przebywały w tym czasie w budynku.

"Chciał skręcić, ale pojechał do przodu" i wbił się w dom

"Chciał skręcić, ale pojechał do przodu" i wbił się w dom

Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Zbeninach (woj. pomorskie) podczas prac rozbiórkowych zapadł się dach budynku gospodarczego. Dwie osoby zostały przygniecione i trafiły do szpitala.

Zapadł się dach, dwie osoby w szpitalu

Zapadł się dach, dwie osoby w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotnim losowaniu nie padła główna nagroda. Odnotowano jednak 82 wygrane drugiego stopnia. Kumulacja w najbliższym losowaniu wynosi trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 13 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W ponad połowie województw wydane zostały ostrzeżenia przed burzami, lokalnie spodziewane są także opady gradu. Ponadto obowiązują alerty przed silnym wiatrem.

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Upały nawiedziły Półwysep Iberyjski. W sobotę gorąco męczyło mieszkańców północnej Hiszpanii - w Bilbao termometry pokazały 31 stopni Celsjusza, bardziej typowe dla lata niż wiosny. 30 stopni pokazać mogą również termometry w centralnej Portugalii.

"Trudno zrozumieć, jak w kwietniu może być aż tak gorąco"

"Trudno zrozumieć, jak w kwietniu może być aż tak gorąco"

Źródło:
Reuters, La Sexta, tempo.pt

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP

Zmarła najstarsza para nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie - poinformował w sobotę "The Guardian". Lori i George Schappell we wrześniu tego roku skończyliby 63 lata.

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Źródło:
"The Guardian"

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl