Po wyborach parlamentarnych w wielu miastach i gminach nastąpią zmiany. Mandaty poselskie lub senatorskie zdobyli bowiem prezydenci, burmistrzowie czy też wójtowie. Do wiosennych wyborów samorządowych w tych miastach i gminach będą rządzić komisarze.
Posłem został Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Startował z listy Koalicji Obywatelski w okręgu gdańskim, gdzie zdobył ponad 55 tysięcy głosów. Lepsze wyniki miały tylko "jedynki" PiS i PO. Odpowiednio Kacper Płażyński – ponad 100 głosów i Agnieszka Pomaska – ponad 83 tysiące.
Jacek Karnowski rządził Sopotem od 25 lat. Na początku rządów PiS zadeklarował, że nie obetnie włosów, dopóki ta partia będzie u władzy. Słowa dotrzymał. Dziś o 12 publicznie ma obciąć włosy w Operze Leśnej.
Dziękuję za Wasze głosy 🙏 To nasz wspólny sukces! Witajcie w Polsce dla Wszystkich! ✌️🇵🇱🇪🇺@takdlapolski @KObywatelska pic.twitter.com/LNuDjTnJa9
— Jacek K. Karnowski (@KarnowskiSopot) October 17, 2023
W Sejmie zadebiutuje również Magdalena Kołodziejczak, od 2002 roku wójt gminy Pruszcz Gdański. W niedzielnych wyborach startowała z listy KO, zdobywając 12 773 głosy w okręgu gdańskim.
Nowego prezydenta będą miały też Tychy. Andrzej Dziuba, który kierował miastem od 23 lat, został senatorem. Startował z własnego komitetu, ale z poparciem Paktu Senackiego. Jest jednym z inicjatorów Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.
Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia został senatorem. Kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej, zdobył ponad 90 tysięcy. W Senacie zastąpi swojego syna Krzysztofa, który z kolei został posłem. Ryszard Brejza był prezydentem Inowrocławia od 2002 roku.
"Inowrocławscy radni podczas poniedziałkowej (16 października) sesji przyjęli apel do premiera, aby ten - za pośrednictwem wojewody - po objęciu przez Ryszarda Brejzę mandatu senatora - wyznaczył Wojciecha Piniewskiego na pełniącego obowiązki włodarza miasta. To dotychczasowy zastępca prezydenta Inowrocławia” - podaje Polskie Radio PiK.
W województwie kujawsko-pomorskim, w okręgu wyborczym numer 5, mandat poselski uzyskał Marcin Skonieczka (11864 głosy) z Trzeciej Drogi, wójt gminy Płużnica od 2011 roku.
W Wielkopolsce nowego prezydenta wybierać będą mieszkańcy Piły, a burmistrza Słupcy.
Mandat poselski z listy Trzeciej Drogi zdobył Michał Pyrzyk, burmistrz Słupcy (od 2006 roku). Posłem z list KO został natomiast Piotr Głowski, który jako prezydent miasta rządzi Piłą od 2010 roku.
Do Sejmu wejdzie też Bartosz Romowicz z Trzeciej Drogi. To burmistrz Ustrzyk Dolnych na Podkarpaciu (od 2014 roku).
Trzecia Droga będzie miała również swojego reprezentanta w Sejmie w osobie Adama Dziedzica (PSL), od 2014 roku wójt gminy Świlcza. Dziedzic kandydował z okręgu wyborczego numer 23 obejmującym Rzeszów, Tarnobrzeg i okoliczne powiaty. Uzyskał 24304 głosy.
Nowego wójta będą mieli z kolei mieszkańcy gminy gminy Spytkowice po tym, jak do Sejmu dostał się Mariusz Krystian z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk, który na fotelu wójta zasiada od 13 lat, otrzymał ponad 11 tysięcy głosów i został wybrany rzutem na taśmę, zabierając ostatni z pięciu mandatów należących się PiS w okręgu nr 12.
Nowy wójt zostanie też wybrany w gminie Biłgoraj w województwie lubelskim. W okręgu numer 7, obejmującym miasto Chełm, z listy Trzeciej Drogi do Sejmu dostał się bowiem parlamentarny debiutant - wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński z PSL. Poparło go 17 237 osób.
W okręgu numer 61 (obejmuje powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki) do Senatu dostała się – startująca z listy PiS - Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa. To żona Jacka Boguckiego, który (również startując z listy PiS) został właśnie posłem. Do tej pory był senatorem.
Z kolei województwie dolnośląskim po wyborach parlamentarnych gospodarzy tracą dwie gminy. W ławach poselskich Sejmu X kadencji zasiądzie Łukasz Horbatowski z Koalicji Obywatelskiej. Dotychczasowy wójt gminy Kotla uzyskał w 1 okręgu wyborczym (obejmującym południowo-zachodnią część woj. dolnośląskiego) 13 934 głosów. Tym samym zdobył on 2,78 proc. wszystkich oddanych w okręgu głosów i zajął czwarte miejsce na tamtejszej liście KO (ustępując Piotrowi Borysowi, Zofii Czernow i Robertowi Kropiwnickiemu).
Gabinet wójta na ławy poselskie przy Wiejskiej zamienił też gospodarz gminy Dzierżoniów. Rządzący tam od 2007 roku wójt Marek Chmielewski zdobył na liście Koalicji Obywatelskiej w 2 okręgu wyborczym (południowa część woj. dolnośląskiego) 9 108 głosów, co stanowi 2,82 proc. wszystkich oddanych w tym okręgu. Doświadczony samorządowiec startował z pozycji numer 3, ale na mecie wyścigu wyborczego zajął czwarte miejsce, ustępując trzem kandydatkom z ramienia KO: Monice Wielichowskiej, Sylwii Bielawskiej i Izabeli Mrzygłockiej.
Teraz wojewodowie, jeszcze ci nominowani przez obecny rząd PiS, muszą wyznaczyć w tych samorządach komisarzy wyborczych, którzy będą zarządzać gminami do wiosennych wyborów samorządów. Powołuje ich premier. Przedterminowych wyborów nie przeprowadza się, jeśli do tych planowanych pozostaje mniej niż pół roku. Wybory samorządowe w Polsce odbędą się wiosną 2024 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: JaroslavZ/Shutterstock