Debata Tusk-Trzaskowski. Zapowiedź "stu konkretów na pierwsze sto dni" rządów

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk zapowiada przedstawienie "stu konkretów na pierwsze sto dni" rządów
Tusk zapowiada przedstawienie "stu konkretów na pierwsze sto dni" rządówZdjęcia organizatora
wideo 2/6
Tusk zapowiada przedstawienie "stu konkretów na pierwsze sto dni" rządówZdjęcia organizatora

W ostatni dzień Campusu Polska Przyszłości doszło do debaty Rafała Trzaskowskiego z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. - Tu na Campusie można zmierzyć puls młodego pokolenia, tu naprawdę widać, na czym zależy młodym ludziom - mówił Trzaskowski. - Za wszelką cenę chcę wygrać dla was tę przyszłość, a nie patrzeć jak kibic - zwrócił się do zgromadzonych Tusk. Zapowiedział, że 9 września jego partia przedstawi "sto konkretów na sto pierwszych dni rządów".

Środa to ostatni dzień tegorocznego Campusu Polska Przyszłości. To trzecia edycja wydarzenia organizowanego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Po południu odbyła się debata Trzaskowskiego z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem.

Kosiniak-Kamysz i Hołownia w ogniu pytań na Campusie Polska Przyszłości

Trzaskowski: tu na Campusie można zmierzyć puls młodego pokolenia

Na początku Trzaskowski dziękował wolontariuszom za zaangażowanie się w organizowanie Campusu. - My naprawdę rozmawiamy o przyszłości - powiedział.

- Jak dzisiejsi rządzący są oderwani od rzeczywistości, widać po tym, jakie nam szykują pytania referendalne, dlatego że próbują rozstrzygać problemy albo takie, które zostały już dawno rozstrzygnięte,  bo nikt nie chce podwyższać wieku emerytalnego, albo takie, które dzisiaj nie istnieją,  dlatego że po tym olbrzymim odruchu solidarności ze strony polskiego społeczeństwa i przyjęciu naszych braci i sióstr z Ukrainy nikt od nas nie wymaga w tej chwili przyjmowania setek tysięcy imigrantów, o czym przez cały czas PiS opowiada - powiedział.

- Tu na Campusie można zmierzyć puls młodego pokolenia, tu naprawdę widać na czym zależy młodym ludziom, co ich nurtuje - dodał.

Trzaskowski: my na Campusie naprawdę rozmawiamy o przyszłości
Trzaskowski: my na Campusie naprawdę rozmawiamy o przyszłościZdjęcia organizatora

Tusk: dzięki podnoszonym przez was sprawom udało się stworzyć projekt "stu konkretów na pierwsze sto dni"

Donald Tusk mówił, że dzięki "pewnym podpowiedziom" ze strony młodych ludzi, które usłyszał na poprzednich edycjach Campusu, udało się je przekuć w konkretne postulaty. Jako przykład podał tprawę zeszłorocznego pytania od jednej z uczestniczek, dotyczącego ustanowienia języka śląskiego językiem regionalnym. - Dzięki temu spotkaniu, na Śląsku spotkałem się z wieloma działaczami, samorządowcami, ludźmi kultury i wpisaliśmy to do naszego projektu. Język regionalny śląski będzie załatwiony - mówił.

Jak mówił dalej, dzięki takim "konkretnym sprawom" podnoszonym przez młode pokolenie, ułożyło się to w projekt "stu konkretów na pierwsze sto dni".

 - Mówiliście też na Campusie o prawach kobiet, co zupełnie oczywiste. To jest dramat, że to jest oczywiste, że w Polsce trzeba żądać równości praw dla kobiet i mężczyzn. Ale to dało też asumpt i taką naszą wewnętrzną potrzebę, żeby konkretnie powiedzieć, że będziemy za prawami kobiet, w tym w tak kontrowersyjnej sprawie jak aborcja - do 12. tygodnia (to) decyzja kobiety, w porozumieniu z opieką lekarską, ale decyzja kobiety - mówił, nawiązując do zapowiadanego już przez PO złożenia w następnej kadencji Sejmu projektu dotyczącego prawa kobiety do przerywania ciąży do 12. tygodnia.

Tusk: 9 września przedstawimy sto konkretów na sto dni

- 9 września przedstawimy sto konkretów na sto dni, ale wcześniej musimy dokonać wielkiej zmiany - zapowiedział lider PO.

- Jestem wiernym uczniem Lecha Wałęsy z tamtych dawnych lat, który miał obsesję, że trzeba wygrać, nie można się poddawać, nie można być pięknoduchem, że idzie się na bardzo poważną, ciężką walkę, ciężki trud i trzeba używać różnych sposobów - mówił.

- Za wszelką cenę chcę wygrać dla was tę przyszłość, a nie patrzeć jak kibic - zwrócił się do zgromadzonych. - Żeby wolność i demokracja, o którą moje pokolenie walczyło, była też waszym udziałem i żebyście sobie sami własne życie urządzali i urządzali Polskę wedle własnego rozumienia,(...). Liczę na wasze zaufanie, nawet jak będę podejmował decyzje trudne i kontrowersyjne - kontynuował lider PO.

Tusk o kwestii aborcji: tu chodzi o to czy o kobiecie ma decydować ona sama czy ktoś poza nią
Tusk o kwestii aborcji: tu chodzi o to czy o kobiecie ma decydować ona sama czy ktoś poza niąZdjęcia organizatora

Trzaskowski: koncentrujemy się na przyszłości

- Koncentrujemy się na przyszłości i na bardzo konkretnych rozwiązaniach konkretnych problemów -mówił z kolei Trzaskowski.

- Nie ma niczego istotniejszego niż przede wszystkim kwestie związane z demokracją, z wolnymi wyborami. Nie ma nic ważniejszego niż poszanowanie dla wszystkich, szacunek dla ludzi o odmiennych poglądach - podkreślił prezydent Warszawy, który jest także wiceprzewodniczącym PO.

Tusk: są dwie stolice, które dzisiaj każdy, kto w Polsce rządzi, musi mieć i w sercu, i w głowie jako najważniejsze

Jedno z pytań od publiczności dotyczyło priorytetów polityki zagranicznej dla ewentualnego przyszłego rządu, który powstałby po wyborach. 

 - Jest oczywiste, że my musimy ratować to, co jest najważniejsze dla Polski w tej chwili, jeśli chodzi o relacje z Unią. To znaczy naszą obecność w Unii Europejskiej, to jest proces, żeby już nie było tego ryzyka, że nas za chwilę wyprowadzą. Więc jakby ta wygrana jest potrzebna bezwzględnie po to, żeby nas nie wyprowadzono z Unii Europejskiej. I oczywiście trzeba natychmiast naprawić to, co jest konsekwencją złamania praworządności w Polsce - powiedział Tusk. 

Tusk wskazywał też na dwie stolice europejskie, które odwiedziłby na początku swoich rządów. Jak mówił, "są dwie stolice, które dzisiaj każdy, kto w Polsce rządzi, musi mieć i w sercu, i w głowie jako najważniejsze". - To jest Kijów, Bruksela, nieważna kolejność. Bo od jednej i drugiej w dużej mierze zależy także nasza przyszłość - podkreślił lider. PO. 

Tusk: z Giertychem sprawa jest prosta

Tusk mówił także o obecności Romana Giertycha na listach KO. 

- Z Giertychem sprawa jest prosta: kiedy Kaczyński uciekł przede mną, bo wiemy, że tak jest, i chciał się schować w Góry Świętokrzyskie, Giertych pisze do mnie "będę miał dla niego dużo niespodzianek, mogę się zdecydować nawet z ostatniego miejsca. Dopadnę go tam". Moja kalkulacja była prosta: (...) jestem w sytuacji lidera partii, która nie ma ich pieniędzy, ich telewizji, ich podsłuchów - nawet jakbyśmy mieli, to byśmy ich nie stosowali, choć czasem bym aż chciał. Jeśli chodzi o narzędzia i pieniądze - jesteśmy bez porównania. To jest ta sama lekcja, co z Lechem Wałęsą: trzeba być szybszym, bezwzględnym, sprytniejszym, szukać manewrów, szukać forteli, ani sekundę nie spoczywać i im nie dać odpocząć - odpowiedział Tusk.

Tusk do Kaczyńskiego: żebyś nie czuł się samotny, wystawię na liście Romana Giertycha

Tusk poinformował, że Giertych zobowiązał się, że, jeśli zdobędzie mandat sejmowy, będzie przestrzegał dyscypliny partyjnej w głosowaniach. - Powiedział mi też, że prędzej złoży mandat, niż złamie dyscyplinę głosowania Koalicji Obywatelskiej - dodał.

Tusk zapewnił także: - Roman Giertych nie będzie wpływał na naszą politykę dotyczącą edukacji czy praw kobiet. On ma swoje poglądy, ja nie chcę, żeby ktoś zmieniał swoje poglądy.

W tej samej wypowiedzi lider PO powiedział, że "prosi o zaufanie w kwestiach, które nie zawsze budzą entuzjazm" i dodał, że musi na siebie wziąć "ciemniejszą stronę polityki". - Mam dosyć mitów i legend jak wspaniale jest przegrywać, jakie to jest niesamowicie arcypolskie powstać i przegrać. Nie chcę wam tego zafundować - powiedział Tusk.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza publikuje wyniki II tury wyborów na prezydentów. W tvn24.pl aktualizujemy wyniki z miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Źródło:
tvn24.pl

Wybory samorządowe dobiegły końca. Szef Państwowej Komisji Wyborczej stwierdził po godzinie 22., że kolejna konferencja prasowa może się odbyć rano, ale też wcześniej, a więc w środku nocy. Cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów samorządowych już pojawiają się na stronie PKW.

Szef PKW: do zobaczenia rano albo wcześniej

Szef PKW: do zobaczenia rano albo wcześniej

Źródło:
TVN24

Wybory samorządowe 2024 dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza publikuje dane z komisji wyborczych z całego kraju. Są znane wyniki late poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa. W tvn24.pl trwa relacja na żywo.

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski ogłosił już swoje zwycięstwo w Krakowie. - Mamy informacje nieoficjalne, że do zliczenia zostały głosy z ok. 10 obwodów, a moja przewaga wynosi kilka tysięcy głosów - powiedział w krótkim wystąpieniu w swoim sztabie wyborczym. Zgodnie z wynikami sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos poseł KO uzyskał 51,1 proc. głosów. Łukasz Gibała uzyskał 48,9 proc. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 proc. Błąd badania to +/- 2 procent.

Wyniki wyborów w Krakowie. Miszalski ogłasza zwycięstwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Gdyńskiego Dialogu - 38-letnia Aleksandra Kosiorek ma wyraźną przewagę po przeliczeniu ponad 2/3 obwodów głosowania. Oddano na nią 63,08 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 36,92 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrywa Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrywa Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta oddało głosy 70,67 proc. poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrywa drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 67,8 proc. głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, zaledwie 32,2 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium