TVN24 | Wybory do europarlamentu 2024
Podał się do dymisji po wyborach, ale na stanowisku na razie zostanie
TVN24 | Wybory do europarlamentu 2024
- Źródło:
- tvn24.pl
Po słabym wyniku partii Open VLD w wyborach parlamentarnych w Belgii premier Alexander De Croo w poniedziałek złożył na ręce króla dymisję swojego rządu. Na stanowisku pozostanie do czasu sformowania nowego gabinetu, co może potrwać nawet kilka miesięcy. Tymczasem polski rząd obradował na wyjazdowym posiedzeniu na temat bezpieczeństwa kraju. Od rana w tvn24.pl relacjonujemy powyborczy poniedziałek.
W niedzielę odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu w Polsce wybieraliśmy 53 europosłów na kadencję w latach 2024-2029. Z ogłoszonych przez PKW informacji wynika, że 21 mandatów przypadło Koalicji Obywatelskiej, 20 - PiS-owi, 6 Konfederacji. Lewica i Trzecia Droga zdobyły po trzy mandaty.
Ogólnopolskie wyniki opublikowane przez PKW w poniedziałek rano pokazują, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej głosów (37,06 procent) zdobyła Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 36,16 procent głosów, Konfederacja - 12,08 procent, Trzecia Droga - 6,91 procent, Lewica - 6,30 procent.
Relacja odświeża się automatycznie
- 19:22
Wydarzenia powyborczego poniedziałku zwalniają tempo, a my kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę i śledzenie z nami pojawiających się tego dnia informacji i komentarzy.
- 18:10
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w poniedziałek, że władzom państw UE udało się uporać z ingerencją podmiotów zewnętrznych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Z pewnością nie widzieliśmy wszystkiego – zastrzegła.
- Byliśmy świadkami znaczących ingerencji nie tylko od wewnątrz, ale i z zewnątrz, dotyczących naszej opinii publicznej – powiedziała von der Leyen dziennikarzom w Berlinie na konferencji centroprawicowej partii CDU, do której należy.
- 18:00
W poniedziałek po południu w Dzienniku Ustaw ukazało się obwieszczenie PKW o wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 9 czerwca 2024 r.
- 17:16
Prezydent Andrzej Duda, otwierając posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku, podziękował Polakom za udział w wyborach.
- Chcę podziękować wszystkim tym, którzy w tych wyborach wzięli udział, zarówno jako kandydaci. Ale przede wszystkim chciałem podziękować wszystkim naszym rodakom, którzy na te wybory poszli i oddali swój głos tym samym pokazując, że sprawy Polski, ale także sprawy UE, a w szczególności Polski w UE interesują ich, leżą im na sercu i biorą za te sprawy na siebie odpowiedzialność w ramach instytucji demokratycznych. Dziękuję wszystkim państwu za to z całego serca - powiedział prezydent.
Pogratulował też wszystkim nowo wybranym posłom i posłankom do Parlamentu Europejskiego. - Gratuluję tego, że otrzymali te mandaty, że otrzymali zaufanie wyborców, liczę na to, że tak jak wielokrotnie mówiłem, będą godnie reprezentowali przede wszystkim interesy Rzeczypospolitej, bo dzisiaj także w tej wielkiej wspólnocie, jaką jest UE Polska ogromnie tego potrzebuje - podkreślił prezydent. - 16:35
- 16:34
Rzecznik KBW Marcin Chmielnicki poinformował, że mandaty posłów, którzy dostali się do PE, wygasły z mocy prawa, więc nie będą już mogli wziąć udziału w najbliższym posiedzeniu Sejmu 12-14 czerwca. Nie jest planowane odroczenie prac izby, jej skład będzie systematycznie uzupełniany.
- 16:31
Najbliższa przyszłość Unii Europejskiej jest niezagrożona, choć z licznymi czarnymi chmurami na horyzoncie - oceniają po eurowyborach hiszpańskie media, odnotowując, że koalicja sił proeuropejskich ma większość w nowym PE.
Głównym zagrożeniem dla UE są zdaniem komentatorów telewizji TVE i radia Cadena SER działania sił eurosceptycznych, które w nowym europarlamencie będą liczniejsze. Hiszpańscy dziennikarze obawiają się skutków niedzielnego głosowania w kolebce UE, jaką są Niemcy i Francja, odnotowując, że osłabienie sił europejskich w tych krajach "zatrzęsło posadami UE". - 16:15
Liberałowie z Open VLD okazali się wielkim przegranym niedzielnych wyborów federalnych w Belgii (odbywały się w tym samym dniu co wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory regionalne). W konsekwencji premier ogłosił rezygnację. W poniedziałek. Złożył ją na ręce króla Filipa. To zwyczajowa procedura w przypadku przegranej w wyborach, choć - jak podają belgijskie media - De Croo wyglądał na wyjątkowo przybitego.
Tradycyjnie w takiej sytuacji ustępujący szef rządu musi w pierwszej kolejności poinformować króla Belgów o rozwiązaniu rządu. Formalnie będzie on jednak będzie działał do czasu sformowania nowego rządu.W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu Pałac Królewski zapowiedział, że król "rozpocznie po południu konsultacje na temat powołania nowego rządu". W pierwszej kolejności zamierza spotkać się w tej sprawie z Senatem i Izbą Reprezentantów. Później pałac odwiedzą liderzy zwycięskich partii, czyli Bart De Wever z Nowego Sojusz Flamandzkiego (N-VA), Tom Van Grieken ze skrajnie prawicowego Vlaams Belang (Flamandzki Interes) i Georges-Louis Bouchez z liberalnej partii Ruch Reformatorski (MR).
Eksperci oceniają, że sformowanie rządu federalnego w Belgii zajmie prawdopodobnie długie miesiące. - 15:58
Druga część naszego posiedzenia odbędzie się w środę o godzinie 9.
- 15:56
Tusk: Będziemy rozmawiać z prezydentem o zmianie przepisów na Radzie Bezpieczeństwa.
- 15:54
Wymieniał też kolejne okoliczności.
- 15:54
Tusk: Jeśli żołnierze w celu odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na nienaruszalność granicy państwowej przez osobę, która wymusza przekroczenie granicy państwowej przy użyciu pojazdu, broni palnej lub innego niebezpiecznego przedmiotu, lub odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, lub przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby.
- 15:53
Wymienił "okoliczności, kiedy żołnierz ma prawo użyć broni i kiedy użycie broni z założenia nie jest przestępstwem".
- 15:53
Tusk: Tam jest mowa o innym postępowaniu wobec żołnierzy, funkcjonariuszy, którzy używają broni w sytuacji zagrożenia.
- 15:50
Tusk: Chcemy, aby w najbliższej przyszłości żołnierze nie czuli się przygnieceni regułami prawa, co nie znaczy, że będą zwolnieni z obowiązku respektowania prawa. Mamy projekt nowelizacji do ustawy o Obronie ojczyzny.
- 15:50
Tusk: Są tylko nieliczne sytuacje, kiedy powstają wątpliwości, czy nie przekroczono reguł postępowania.
- 15:49
Tusk: Tylko w maju ponad 700 razy użyto broni palnej w celach ostrzegawczych.
- 15:48
Tusk: W związku z zarzutami wobec żołnierzy o nieuprawnione użycie broni - wszystkie opinie, jakie się pojawiły, że sytuacja z marca, a więc zatrzymanie żołnierzy, a sytuacja nie sparaliżowała ani SG, ani wojska, jeśli chodzi wypełnianie misji na granicy. Wręcz przeciwnie.
- 15:46
Premier: Zadaniem państwa jest użycie wszystkich środków, żeby granica była bezpieczna.
- 15:46
Donald Tusk: To związane z obecnością przemytników, którzy operują na terenach zalesionych
- 15:44
Tusk: To budzi negatywne konsekwencje z punktu widzenia interesów mieszkańców, zdajemy sobie z tego sprawę. Użyjemy dostępnych nam środków, by pomóc mieszkańcom tej ziemi.
- 15:43
Premier: Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją jest rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią.
- 15:41
Tusk: Nie ma powodu przypuszczać, że stała za tym jakaś zewnętrzna siła.
- 15:41
Tusk: Mówiliśmy też o sytuacji w Skarżysku Kamiennej w zakładach Masko, gdzie doszło do eksplozji.
- 15:40
Tusk: Cała Rada Ministrów poświęcona była - ta część, która odbyła się przed chwilą - sytuacji na granicy i szerzej, kwestii bezpieczeństwa w Polsce.
- 15:39
Rozpoczyna się konferencja premiera.
- 15:22
Wcześniej w Białymstoku zorganizowano posiedzenie Rady Ministrów.
Rząd zajął się na nim: uchwałą ws. programu "Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód"; uchwałą ws. sytuacji na wschodniej granicy Polski; założeniami projektu budżetu państwa na rok 2025; propozycją wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku.
- 15:20
Niebawem konferencja premiera Donalda Tuska. Zaplanowano ją na godzinę 15.15, jednak odrobinę się opóźnia. W tvn24.pl będziemy relacjonować wystąpienie szefa rządu.
- 14:34
Z danych PKW wynika, że najwyższą frekwencję w niedzielnych wyborach odnotowano w województwach: mazowieckim - 46,95 proc., małopolskim - 43,23 proc. oraz pomorskim - 42,61 proc.
Najniższą zaś w województwach: warmińsko-mazurskim - 33,59 proc., opolskim - 34,22 proc. oraz lubuskim - 35,64 proc.
W pozostałych województwach frekwencja wyniosła: dolnośląskim - 41,22 proc., łódzkim - 41,11 proc., śląskim - 40,31 proc., zachodniopomorskim - 39,19 proc., wielkopolskim - 39,16 proc., podkarpackim - 38,50 proc., lubelskim - 38,35 proc., świętokrzyskim - 37,77 proc., podlaskim - 37,38 proc., kujawsko-pomorskim - 35,82 proc.
Jeśli chodzi o duże miasta (powyżej 250 tys. mieszkańców), to najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie (58,15 proc.), Gdańsku (52,22 proc.) i Wrocławiu (51,61 proc.). Z kolei najniższa frekwencja była w Bydgoszczy (44,35 proc.), Białymstoku (45,50 proc.) i Lublinie (46,34 proc.).
W Krakowie zagłosowało 51,27 proc., w Poznaniu - 50,92 proc., w Łodzi - 47,94 proc., w Katowicach - 47,41 proc., w Szczecinie - 46,80 proc.
W skali całego kraju frekwencyjną rekordzistką jest Krynica Morska, gdzie do urn poszło 75,95 proc. uprawnionych. Najmniej wyborców zagłosowało z kolei w gminie Radłów (woj. opolskie) - 19,81 proc.
W niedzielę chętniej do urn szli mieszkańcy miast niż mieszkańcy wsi. W miastach frekwencja wyniosła 43,58 proc., zaś na wsi - 35,90 proc. - 14:11
We wtorek o godz. 10 w Brukseli odbędzie się pierwsza konferencja przewodniczących nowego Parlamentu Europejskiego - poinformowały w poniedziałek służby prasowe PE.
Podczas pierwszego spotkania konferencji przewodniczących Parlamentu Europejskiego X kadencji przywódcy grup politycznych dyskutować będą m.in. na temat wyboru przyszłego szefa lub szefowej Komisji Europejskiej - poinformował w poniedziałek w Brukseli rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch.
Tego dnia powinni zostać podane do wiadomości także znane nazwiska kandydatów na europosłów, a przynajmniej większości z nich, ponieważ ze względu na skomplikowany system wyborczy swoich 13 mandatów nie obsadziła jeszcze Irlandia.
"Listy eurodeputowanych zależą od systemów wyborczych w państwach członkowskich. Mamy już szacunkowe rezultaty z 26 państw, czekamy na Irlandię" - przyznała zastępczyni rzecznika PE Delphine Colard. Jak dodała, oficjalne listy zostaną przekazane PE przez organy państw członkowskich.
Już w poniedziałek po południu powinna być znana lista partii krajowych, które zasilą szeregi grup politycznych w PE. - 13:49
Z danych PKW wynika, że 25 aktualnych posłów zdobyło mandat do Parlamentu Europejskiego. Po dwóch polityków z Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy oraz siedmioro z PiS i 12 z Koalicji Obywatelskiej.
Z komitetu Trzeciej Drogi mandaty do PE zdobyli dwaj obecni posłowie do Sejmu RP - Michał Kobosko i Krzysztof Hetman. Również dwóch posłów Konfederacji, czyli Grzegorz Braun i Stanisław Tyszka wyjadą do Strasburga. Z Lewicy do PE dostali się posłowie Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek.
W Parlamencie Europejskim zasiądzie siedmioro obecnych posłów Prawa i Sprawiedliwości - Piotr Müller, Małgorzata Gosiewska, Jacek Ozdoba, Waldemar Buda, Marlena Maląg, Arkadiusz Mularczyk i Michał Dworczyk.
Najwięcej obecnych posłów wyśle do PE Koalicja Obywatelska, jest to 12 polityków: Jacek Protas, Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Dariusz Joński, Marta Wcisło, Bartłomiej Sienkiewicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Borys Budka, Mirosława Nykiel, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz.
Z komitetu PiS do PE dostali się także Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Obaj politycy uważają, że są posłami, ale marszałek Sejmu Szymon Hołownia w grudniu ub. roku wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia ich mandatów poselskich. - 13:46
"Dziękuję za każdy głos na Polskę 2050 i Trzecią Drogę. To nie jest wynik, z którego jestem zadowolony. W agresywnej, spolaryzowanej kampanii, w której liczyło się tylko to, która partia wygra, nie było miejsca na rozmowę o ludziach, o rozwiązaniach dla rozwoju Polski. Dlatego połowa wyborców z października została w domu. Wracamy do pracy" - napisał w poniedziałek na platformie X Szymon Hołownia.
- 13:31
- 13:10
Młyńczyk: Impet Trzeciej Drogi został wyhamowany i teraz nie wiadomo, jaka będzie przyszłość PSL-u. Można usłyszeć już takie głosy, że może dojdzie do jakiejś wewnętrznej zmiany. Jednak Władysław Kosiniak-Kamysz nie prezentuje takiego kierunku tradycyjnego dla tej partii, bardziej szedł w stronę wielkomiejskiego, pokoleniowego, generacyjnego spojrzenia, a może rzeczywiście pora wrócić w stronę tego klasycznego, tradycyjnego elektoratu.
- 13:00
Politolog Łukasz Młyńczyk w TVN24: Donald Tusk ma dzisiaj dość prostą sytuację na wiele miesięcy. Jego koalicjanci po tych wyborach są bardzo słabi. Raczej ustawiają się w roli petenta względem niego, niż kogoś, kto może z nim wchodzić w szerszy dialog, czy sprzeciwiać się pewnym kierunkom polityki.
- 12:53
Blok partii chadeckich CDU/CSU zdecydowanie wygrał wybory europejskie w Niemczech, zdobywając 30 proc. głosów, a drugie miejsce zajęła prawicowo-populistyczna AfD z 15,9 proc. - wynika z podanych w poniedziałek przez Federalną Komisję Wyborczą wstępnych oficjalnych wyników po przeliczeniu głosów z wszystkich 400 okręgów.
- 12:23
- 12:04
- 11:44
Szczerba: Mam wrażenie, że ma miejsce zmiana pokoleniowa, która zachodzi również w naszej delegacji do Parlamentu Europejskiego. Zobaczcie państwo te nazwiska, Joński, Brejza, Szczerba. Ci, którzy dali z siebie 100 procent tu w kraju, teraz muszą dać z siebie 100 procent, żeby walczyć o bezpieczeństwo, o silną pozycję Polski.
- 11:44
Szczerba o porażce Hanny Gronkiewicz-Waltz: Ja się cieszę, że pani prezydent kandydowała i na pewno ten wynik też wzmocnił naszą listę, za co jej bardzo dziękuję. Można powiedzieć, że przez ostatnie lata nie była aktywna w tej codziennej polityce, bieżącej polityce, ale Warszawianki i Warszawiacy jej prezydenturę oceniają bardzo pozytywnie, z sentymentem.
- 11:43
Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska) otrzymał 120 tysięcy głosów. To najlepszy wynik w samej Warszawie. Startował z 5 miejsca na liście.
Szczerba dla TVN24: to piąte miejsce, wszyscy mówili: niemandatowe, po co się pakujesz, szkoda pieniędzy. Zrobiłem nie tylko trzeci wynik w okręgu, pierwszy wynik w Warszawie, ale też mam absolutne wrażenie, że zapewniłem Platformie Obywatelskiej ten ostatni 21 mandat. Oddał nam przewagę nad PiS-em. On jest takim namacalnym, konkretnym symbolem tego zwycięstwa.
- 10:50
Podział mandatów:
Koalicja Obywatelska - 21
PiS - 20
Konfederacja - 6
Lewica - 3
Trzecia Droga - 3
- 10:48
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
BIELAN Adam Jerzy
BOCHEŃSKI Tobiasz Adam
BRUDZIŃSKI Joachim Stanisław
BUDA Waldemar Grzegorz
DWORCZYK Michał Paweł
GOSIEWSKA Małgorzata Maria
JAKI Patryk Tomasz
KAMIŃSKI Mariusz
MALĄG Marlena Magdalena
MULARCZYK Arkadiusz
MÜLLER Piotr Józef
OBAJTEK Daniel
OZDOBA Jacek Dawid
RZOŃCA Bogdan Józef
SZYDŁO Beata Maria
TARCZYŃSKI Dominik
WĄSIK Maciej Roman
WIŚNIEWSKA Jadwiga Maria
ZALEWSKA Anna Elżbieta
ZŁOTOWSKI Kosma Tadeusz - 10:47
KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
BRAUN Grzegorz Michał
BRYŁKA Anna Mirosława
BUCZEK Tomasz Wojciech
SYPNIEWSKI Marcin
TYSZKA Stanisław
ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK Ewa - 10:46
KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI
HETMAN Krzysztof Andrzej
JARUBAS Adam Sebastian
KOBOSKO Michał Andrzej - 10:45
KKW LEWICA
BIEDROŃ Robert
SCHEURING-WIELGUS Joanna Izabela
ŚMISZEK Krzysztof Jan - 10:43
Na stronie PKW pojawiła się lista kandydatów, którzy uzyskali mandaty do Parlamentu Europejskiego.
KKW KOALICJA OBYWATELSKA
ADAMOWICZ Magdalena
ARŁUKOWICZ Bartosz Adam
BREJZA Krzysztof
BUDKA Borys Piotr
BUŁA Andrzej
GASIUK-PIHOWICZ Kamila
HALICKI Andrzej Witold
JOŃSKI Dariusz
KIERWIŃSKI Marcin Piotr
KOHUT Łukasz Marcin
KOPACZ Ewa Bożena
LEWANDOWSKI Janusz Antoni
ŁUKACIJEWSKA Elżbieta Katarzyna
MARCZUŁAJTIS-WALCZAK Jagna Kinga
NYKIEL Mirosława
PROTAS Jacek
SIENKIEWICZ Bartłomiej Henryk
SZCZERBA Michał Roch
WAWRYKIEWICZ Michał
WCISŁO Marta Anna
ZDROJEWSKI Bogdan Andrzej - 10:41
Marciniak odczytał oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w skali kraju:
Na listę nr 1 Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowało 6,91 proc. wyborców, 813 238 osób.
Na listę nr 2 Komitetu Wyborczego Konfederacji Wolność i Niepodległość zagłosowało 12,08 proc. wyborców, 1 mln 420 287 osób.
Na listę nr 3 Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjnych Samorządowców "Normalna Polska w normalnej Europie" zagłosowało 0,93 proc. wyborców, 108 926 osób.
Na listę nr 4 Komitetu Wyborczego Polexit zagłosowało 0,25 proc. wyborców, 29 195 osób.
Na listę nr 5 Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 37,06 proc. wyborców, 4 mln 359 443 osób.
Na listę nr 6 Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy zagłosowało 6,3 proc., 741 071 osób.
Na listę nr 7 Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 36,16 proc., 4 mln 253 169 osób.
Na listę nr 8 Komitetu Wyborczego Normalny Kraj zagłosowało 0,17 proc., 20 308 osób.
Na listę nr 9 Komitetu Wyborczego Polska Liberalna - Strajk Przedsiębiorców zagłosowało 0,08 proc. wyborców, 9453 osób.
Na listę nr 10 Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski zagłosowało 0,04 proc. wyborców, 4737 osób.
Na listę nr 11 Komitetu Wyborczego Wyborców Głos Silnej Polski zagłosowało 0,02 proc. wyborców, 2167 osób.W sumie oddano 11 mln 761 994 głosów ważnych (liczba kart ważnych wyniosła 11 mln 829 725), uprawnionych do głosowania było 29 098 155 osób.
- 10:33
Marciniak: Mamy rekordowy termin ogłoszenia wyników wyborów. 5 lat temu o godzinie 15, dzisiaj o godzinie 10.30.
- 10:33
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak: Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65. Jest, co prawda, niższa niż w 2019 roku, jednak biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich lat, pandemię i wojnę, należy uznać, że jest odpowiednia.
- 10:31
Rozpoczęła się konferencja PKW.
- 10:20
Opóźnia się konferencja PKW, która była zaplanowana na godzinę 10.
- 9:41
Prawo i Sprawiedliwość wygrało w pięciu okręgach:
- w okręgu nr 5 obejmującym część województwa mazowieckiego PiS zdobyło 49,17 proc., a KO - 23,81 proc.
- PiS wygrało również w okręgu nr 6 (województwo łódzkie), zdobywając 38,60 proc. głosów, a KO - 33,29 proc.;
- w okręgu nr 8 (województwo lubelskie) 47,16 proc., a KO - 26 proc.;
- w okręgu nr 9 (województwo podkarpackie) 52,87 proc., a KO - 23,73 proc.;
- w okręgu nr 10 (województwo małopolskie i województwo świętokrzyskie) 44,05 proc., a KO - 25,96 proc.
- 9:39
Zgodnie z danymi PKW Koalicja Obywatelska wygrała w ośmiu okręgach:
- wyniki wskazują, że w okręgu nr 1 (województwo pomorskie) KO zdobyła 51,06 proc., a PiS - 28,07 proc.;
- w okręgu nr 2 (województwo kujawsko‑pomorskie) KO - 44,38 proc., PiS - 31,30 proc.;
- w okręgu nr 3 (województwo podlaskie i województwo warmińsko‑mazurskie) KO - 37,36 proc., PiS - 36,75 proc.;- w okręgu nr 4 (obejmującym część województwa mazowieckiego oraz m.st. Warszawa, a także zagranicę) KO zdobyła 44,46 proc., PiS - 24,82 proc.
- ponadto KO wygrała w okręgu nr 7 (województwo wielkopolskie) zdobywając 38,85 proc., PiS - 28,92 proc.- w okręgu nr 11 (województwo śląskie) KO zdobyło 41,42 proc., PiS - 36,45 proc.,
- w okręgu nr 12 (województwo dolnośląskie i województwo opolskie) KO - 41,59 proc., PiS - 31,48 proc.,
- w okręgu nr 13 (województwo lubuskie i województwo zachodniopomorskie) KO - 44,49 proc., PiS - 29,77 proc.
- 9:31
- 9:17
Na godzinę 10 zaplanowano kolejną konferencję Państwowej Komisji Wyborczej.
- 9:14
We Francji skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN), dawny Front Narodowy Marine Le Pen, uzyskało 31,3 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - podało w poniedziałek MSW w Paryżu po przeliczeniu 100 proc. głosów.
Jest to najlepszy wynik tej partii, której nieformalną liderką pozostaje Le Pen, a szefem jest 28-letni Jordan Bardella.
Daleko za RN uplasował się obóz prezydenta Emmanuela Macrona (centrowa partia Odrodzenie i jej sojusznicy), na którego listę oddano 14,6 proc. głosów.Na trzecim miejscu jest lista Partii Socjalistycznej (PS), która uzyskała 13,8 proc. głosów.
- 9:10
- 8:58
Koalicja Obywatelska zdobyła największe poparcie wśród Polaków, którzy w niedzielę oddali głosy w komisjach utworzonych w 12 krajach Azji Południowo-Wschodniej i na antypodach. Na drugim miejscu najczęściej znajdowali się kandydaci Lewicy.
PiS najlepszy rezultat ma w Australii i na Filipinach.
- 8:57
Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania do Parlamentu Europejskiego. Opublikowano m.in. wyniki głosowania na statkach morskich i platformach wiertniczych. Na siedmiu jednostkach zagłosowały 284 osoby.
Najwyższy wynik osiągnęła Konfederacja - 35,56 proc., na drugim miejscu Koalicja Obywatelska z wynikiem 32,75 proc. Kolejne miejsca osiągnęły Trzecia Droga - 12,68 proc., Prawo i Sprawiedliwość - 11,27 proc., Lewica - 6,69 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,09 proc. Kandydaci Komitetu Wyborczego Polexit nie uzyskali żadnych głosów.
- 8:48
Bosacki w TVN24: wyrok wyborców jest taki, żeby Donald Tusk ze swoim doświadczeniem jasno wskazał kierunki rządu.
- 8:46
Bosacki w TVN24: Uważam, że wyborcy dali Koalicji Obywatelskiej i Donaldowi Tuskowi mocniejsze karty, niż naszym koalicjantom. Ja nie mówię, że się z tego bardzo cieszę, ale takie są fakty.
- 8:41
Bosacki w TVN24: Jasno dostaliśmy od naszego demokratycznego elektoratu wskazówki, co trzeba robić. Pierwsza rzecz to bezpieczeństwo, ludzie naprawdę obawiają się tego, co Rosja robi na naszej wschodniej granicy, postępów Rosji na Ukrainie i ataków hybrydowych. Po drugie, szybsze rozliczanie PiS-u.
- 8:37
Marcin Bosacki (KO) w "Rozmowie Piaseckiego": Nie tylko wygraliśmy te wybory i pierwszy raz od 10 lat Koalicja Obywatelska pokonała PiS, ale to będzie też bardzo ważny sygnał dla naszych koalicjantów w Europie. Myślę, że premier Tusk z (szefem MSZ) Radosławem Sikorskim zbudują na tym jeszcze silniejszą pozycję Polski.
- 8:35
- 8:30
Polska delegacja jako lider w Europejskiej Partii Ludowej będzie miała wpływ na to, kto z kandydatów przedstawionych przez premiera Donalda Tuska zostanie komisarzem Unii Europejskiej - powiedział kandydujący do PE poseł KO Michał Szczerba w TVP Info.
- To dla nas zobowiązanie, bo to są pierwsze wybory od 10 lat, które wygraliśmy samodzielnie i jednoznacznie - ocenił Szczerba.
- Dla Europy, dla świata to jest bardzo wyraźny sygnał. Polska ma nowy rząd od pół roku i na nowo odzyskuje swój autorytet, odbudowuje się także po aferze wizowej, ale przejmuje polska delegacja rolę lidera - zaznaczył. - 8:21
- 8:16
- 8:15
Bąkowicz w TVN24: Trzecia Droga trochę się napuszyła po wyborach w październiku i zapomniała, że trzecie miejsce w Sejmie to jest gorące krzesło. Jak do tej pory żadna partia z tego trzeciego miejsca nie potrafiła zrobić progresu, który by dał jej wyższy wynik. Czy to był Janusz Palikot, czy to był Ryszard Petru, czy to był Paweł Kukiz. Mam wrażenie, że Trzecia Droga za bardzo upoiła się swoim sukcesem i myślała, że to już tak będzie trwało. A polityka to jest jednak mimo wszystko nie sprint, tylko maraton.
- 8:10
Katarzyna Bąkowicz (Instytut Nauk Społecznych SWPS) w TVN24: Jestem bardzo zadowolona, że jest taki wynik, że jednak rozumiemy, że jesteśmy proeuropejscy i rozumiemy, o co w tej grze chodzi. Natomiast jestem przerażona wynikiem francuskim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szok we Francji, Macron rozwiązuje parlament. Reakcja po wyborach do Parlamentu Europejskiego
Doszliśmy do tego, że jesteśmy kilka dekad po strasznej II wojnie światowej i wracamy do tego, co działo się w 1936 roku w Europie. Wracamy do tych faszyzujących nastrojów, wracamy do polityki wykluczającej, wracamy do takiej polityki nierównościowej, wracamy do polityki opartej na agresji i to się dzieje w Europie i to jest bardzo, bardzo niebezpieczne. Francja, Niemcy, Holandia... To jest bardzo niebezpieczne i niefajne, co tam się dzieje.
- 8:04
- 8:04
Bocheński w TVN24: Myślę, że mamy jednak bardzo mocny, solidny wynik, biorąc pod uwagę całe wszystkie zawieruchy polityczne, które się obecnie odbywają w Polsce. Myślę, że ci, których najbardziej to (wyniki - red.) powinno boleć, to jest jednak Lewica i Trzecia Droga.
- 8:03
Bocheński w TVN24: Niewątpliwie widać, że wielu polityków, którzy są z młodszego pokolenia, uzyskali dobry wynik, ale jednocześnie politycy, którzy są utożsamiani z samym sercem Prawa i Sprawiedliwości, jak Mariusz Kamiński czy Maciej Wójcik, też uzyskali bardzo dobre wyniki.
- 8:03
Tobiasz Bocheński (PiS) w "Rozmowie Piaseckiego": Te wybory pokazują, że ogromne znaczenie dla wyborców (...) ma znaczenie sam kandydat, a nie poparcie, jakie on uzyskuje, czy kto go wspiera, czy kogo bierze na baner. Jednak jesteśmy już coraz bardziej wyrobionymi wyborcami.
- 7:57
- 7:42
To ostatni dzwonek dla Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jeszcze może z tej drogi zawrócić. Trwanie w tej koalicji pokazuje, że to śmierć Trzeciej Drogi i to taka trwała – stwierdził w rozmowie z Radiem ZET Jacek Sasin, komentując wyniki tego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
- Oferta sformułowana przez Prawa i Sprawiedliwość, czyli Kosiniak na premiera rządu Koalicji Polskich Spraw – mogłaby być dalej aktualna - stwierdził.
Zdaniem Sasina, polityka Prawa i Sprawiedliwości, "byłaby to koalicja dobra dla Polski".
- PO i Tusk prowadzą Polskę w bardzo złym kierunku. Zawrócenie z tej drogi byłoby dla Polski dobre. Historyczna koalicja PiS-TD, być może Konfederacja to mogłaby być odpowiedź – oznajmił Sasin.
Tymczasem jeszcze w piątek Sasin na platformie X pisał o liderze PSL tak:
Gdzie jest Kosiniak-Kamysz? Wybitny fachowiec od ewakuacji obecnie ewakuował się od odpowiedzialności za stan polskiej armii. Ci ludzie przy władzy to obciążenie dla bezpieczeństwa Polski. Jeden wysyła żonę na front, a drugi ucieka z plecakiem ewakuacyjnym. Polska się za Was wstydzi.
- 7:22
Po przeliczeniu 100 procent głosów podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska uzyskuje 37,06 procent poparcia, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia Droga - 6,91 proc, Lewica - 6,3 procent.
- 7:01
Wyniki z PKW w okręgu łódzkim: PiS - 38,6 proc.; KO - 33,29 proc.; Konfederacja - 10,96 proc.; Lewica - 9,93 proc.; Trzecia Droga - 5,91 proc.
- 6:55
- 6:42
Wyniki z PKW w warmińsko-mazursko-podlaskim: KO - 37,36 proc. PiS - 36,75 proc. Konfederacja - 12,71 proc. Trzecia Droga - 7,87 proc., Lewica - 3,6 procent.
- 6:28
Wyniki z PKW w województwie śląskim (okręg wyborczy nr 11): KO – 41,42 proc.; PiS – 36,45 proc.; Konfederacja – 10,15 proc.; Trzecia Droga – 5,56 proc.; Lewica – 4,63 procent.
Najwięcej głosów otrzymał poseł i lider listy KO, do niedawna szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Borys Budka - 334 842. Drugi wynik zdobył europoseł PiS Patryk Jaki, pochodzący z województwa opolskiego, mieszkający w Warszawie. Zagłosowało na niego 266 246 wyborców. Z drugiego miejsca na liście otrzymał więcej głosów niż jej liderka, europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska - 145 218. To trzeci najlepszy rezultat w regionie.
Ponad sto tysięcy wyborców zaufało także europosłowi Łukaszowi Kohutowi (KO). Dokładnie 107 626. Tym samym z trzeciego miejsca na liście osiągnął lepszy wynik od drugiej posłanki Mirosławy Nykiel, na którą zagłosowało 54 937 osób.
- 6:27
Wyniki z PKW w okręgu kujawsko-pomorskim: KO - 44,38 proc.; PiS - 31,30 proc.; Konfederacja - 10,24 proc., Trzecia Droga - 7,98 proc., Lewica - 4,71 procent.
- 6:20
Wyniki z PKW w województwie lubelskim (okręg wyborczy nr 8): PiS - 47,16 proc.; KO - 26 proc.; Konfederacja – 15,11 proc., Trzecia Droga – 6,95 proc.; Lewica – 3,29 procent.
Głosowało tam 38,35 proc. wyborców, co oznacza, że ważny głos oddało 619 163, spośród 1 623 766 uprawnionych do głosowania.
Najlepszy wynik spośród kandydatów zdobył były szef MSWiA Mariusz Kamiński (PiS), na którego zagłosowało 110 466 mieszkańców regionu. Drugi najlepszy wynik w tym okręgu uzyskała jedynka KO, posłanka Marta Wcisło - 103 740 głosów, trzeci - lider listy Konfederacji prof. Mirosław Piotrowski - 58 638 głosów, czwarty - jedynka PiS, europoseł Jacek Saryusz-Wolski - 56 483 głosy.
- 6:18
Wybory do PE w okręgu nr 12 obejmującym województwo dolnośląskie i opolskie wygrała KO z wynikiem 41,59 procent, uzyskując 476 479 głosów, przed PiS – 31,48 proc. (360 558) - poinformowała PKW na podstawie danych ze wszystkich obwodów głosowania w tym okręgu.
Trzeci wynik uzyskała Konfederacja – 11,71 proc. (134 122 głosów). Lewica otrzymała 8,86 proc. (101 364 głosów), a Trzecia Droga – 4,90 proc. (56 099). Wynik Bezpartyjnych Samorządowców to 1,22 proc. (13 981), a Komitetu Polexit 0,26 proc. (2 935).
Frekwencja w okręgu nr 12 wyniosła 39,44 proc.
Najwięcej głosów otrzymali: Bogdan Zdrojewskie (KO) – 310 544, Michał Dworczyk (PiS) – 123 908, Anna Zalewska (PiS) – 108 305, Beata Kempa (Suwerenna Polska) – 86 395, Stanisław Tyszka (Konfederacja) – 78 954, Krzysztof Śmiszek (Lewica) – 70 363, Andrzej Buła (KO) – 65 967.
- 6:13
Wybory do PE w okręgu wielkopolskim: KO – 38,85 proc.; PiS - 28,92 proc.; Konfederacja - 13,18 proc., Trzecia Droga - 9,24 proc.; Lewica - 8,06 proc.
- 6:06
W okręgu obejmującym Warszawę i okoliczne miejscowości KO zdobyła 44,46 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS - 24,82 proc., Konfederacja - 11,96 proc., Lewica - 10,41 proc., Trzecia Droga - 7,06 proc. - wynika z danych PKW ze wszystkich komisji w tym okręgu. Głosowało tam 1 304 638 wyborców.
Najlepsze wyniki - powyżej 100 tysięcy głosów - zgromadziła trójka kandydatów z listy KO: jej lider Marcin Kierwiński, który dostał 143 179 głosów, startująca z 3. miejsca Kamila Gasiuk-Pihowicz z wynikiem 136 811 głosów oraz startujący z 5. miejsca Michał Szczerba, który dostał 120 667 głosów. Kolejna uplasowała się "dwójka" na liście KO, czyli była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz z poparciem 94 474 głosów.
Poza trójką kandydatów z KO ponad stutysięczny wynik otrzymała jeszcze jedynie Ewa Zajączkowska-Hernik, "dwójka" na liście Konfederacji. Wyprzedziła ona lidera listy Krystiana Kamińskiego - dostała 102 569 głosów, podczas gdy Kamiński 34 428 głosów.
Jeśli chodzi o kandydatów PiS, to najlepsze wyniki zgromadziły trzy pierwsze nazwiska na liście - liderka lista Małgorzata Gosiewska dostała 99 286 głosy, drugi Tobiasz Bocheński otrzymał 95 880 głosów, a trzeci Sebastian Kaleta - 80 778.
Wśród kandydatów Trzeciej Drogi i Lewicy najlepsze wyniki otrzymali liderzy list - odpowiednio Michał Kobosko z poparciem 39 170 wyborców i Robert Biedroń z poparciem 65 869 wyborców.
- 6:05
Państwowa Komisja Wyborcza przeliczyła dane z ponad 99 procent obwodów głosowania.
- 6:03
Wyniki z PKW w okręgu nr 12 obejmującym woj. dolnośląskie i opolskie: KO – 41,59 proc., PiS – 31,48 proc., Konfederacja – 11,71 proc., Lewica – 8,85 proc., Trzecia Droga – 4,90 proc
- 6:02
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego w okręgu 10 – małopolsko-świętokrzyskim, uzyskując 44,05 proc. poparcia. Na Koalicję Obywatelską głos oddało 26,96 proc. głosów, Konfederację – 14,14 proc. – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.
Następne wyniki w kolejności zajęły Trzecia Droga – 8,81 proc. i Lewica – 4,73 proc. Na pozostałe komitety wyborcze głosowało: Bezpartyjni Samorządowcy – 0,72 proc., Normalny Kraj – 0,27 proc., Polexit – 0,25 proc., Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 0,08 proc.
Jeżeli chodzi o indywidualne wyniki kandydatów, to w okręgu 10 największe poparcie uzyskała ubiegająca się o reelekcję Beata Szydło z PiS - 285 336 głosów , która otwierała listę tej partii w wyborach. Również w wyborach w 2019 r. Szydło miała najlepszy wynik w tym okręgu.
Drugie miejsce, jeżeli chodzi o liczbę głosów w województwach małopolskim i świętokrzyskim, uzyskał były minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz z KO - 254 324.
Przy nazwisku obecnego europosła Dominika Tarczyńskiego z PiS znak "x" postawiło 210 942 wyborców, a posła Grzegorz Brauna z Konfederacji - 113 746. Braun startujący z drugiego miejsca na liście Konfederacji uzyskał lepszy wynik niż "jedynka" poseł Konrad Berkowicz.
Frekwencja w Małopolsce i Świętokrzyskiem wyniosła 41,77 proc., co oznacza, że zagłosowało prawie 1,5 miliona osób uprawnionych.
- 5:58
Wybory do PE w okręgu nr 13 obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie wygrała KO z wynikiem 44,49 proc. (337 820 głosów), przed PiS – 29,77 proc. (226 086) - poinformowała PKW na podstawie danych ze wszystkich obwodów głosowania w tym okręgu.
Trzeci wynik uzyskała Lewica – 9,47 proc. (71 916 głosów). Konfederacja otrzymała 9,24 proc. (70 138 głosów), a Trzecia Droga – 5,82 proc. (44 190).
Najwięcej głosów otrzymali: Bartosz Arłukowicz (KO) – 264 097, Joachim Brudziński (PiS) – 114 195, Elżbieta Rafalska (PiS) – 60 643 i Włodzimierz Cimoszewicz (Lewica) – 52 828.
- 5:57
W okręgu obejmującym województwie podkarpackie PiS zdobył 52,87 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, KO - 23,73 proc., Konfederacja - 15,23 proc., Trzecia Droga - 4,71 proc., Lewica - 2,07 proc. - wynika z danych PKW ze wszystkich komisji w tym okręgu. Głosowało tam 632 626 wyborców.
Najlepszy wynik spośród kandydatów zdobył z dużą przewagą lider listy PiS, były prezes Orlenu Daniel Obajtek, na którego zagłosowały 171 689 osoby. Na drugim miejscu znalazła się liderka listy KO Elżbieta Łukacijewska z 115 324 głosami. Dobre wyniki otrzymali także kandydat z pierwszego miejsca listy Konfederacji Tomasz Buczek, który otrzymał 51 754 głosy oraz kandydat PiS z drugiego miejsca Bogdan Rzońca, który otrzymał 46 096 głosy.
- 5:56
W okręgu obejmującym woj. mazowieckie bez Warszawy i okolic PiS zdobył 49,17 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, KO - 23,81 proc., Konfederacja - 12,94 proc., Trzecia Droga - 9,10 proc., Lewica - 3,25 proc - wynika z danych PKW ze wszystkich komisji w tym okręgu. Głosowało tam 718 391 wyborców.
Najlepszy wynik spośród kandydatów zdobył z dużą przewagą lider listy KO Andrzej Halicki, na którego zagłosowało 129 401 osób. Na drugim miejscu znalazł się lider listy PiS Adam Bielan z 90 690 głosami. Trzeci był startujący z 5 miejsca listy PiS Jacek Ozdoba, którego poparło 54 327 osób. "Dwójka" na liście PiS, były szef TVP Jacek Kurski otrzymał 32 222 głosy.
Dobre wyniki otrzymali także posłanka PiS Maria Koc oraz kandydat z pierwszego miejsca listy Konfederacji Rafał Foryś.
- 5:52
Dzień dobry, zapraszamy na relację z powyborczego poniedziałku. Państwowa Komisja Wyborcza przeliczyła już dane z ponad 98,5 procent obwodów głosowania.
Autorka/Autor:pp
Źródło: tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu