To pierwsze w Polsce wyhodowane tego gatunku płazy. Krytycznie zagrożone wyginięciem traszki perskie przyjechały do wrocławskiego zoo z Rygi w listopadzie 2010 roku. W tym roku pracę opiekunów ukoronował długo wyczekiwany przychówek. Młode larwy mają już około 4 cm długości. - To niezwykły sukces - chwalą się pracownicy zoo.
- Niedługo larwy przeobrażą się w pełni dorosłe osobniki. Dla nas jest to ogromne osiągnięcie, ponieważ hodowla tych wrażliwych i wymagających płazów jest niezwykle trudna. Rozmnażanie traszek perskich daje szanse na ich przetrwanie - mówi Monika Kownacka z wrocławskiego ogrodu zoologicznego.
Występują jedynie w Iranie
Pracownicy zoo zapewniają, że jeśli hodowla traszek perskich rozwinie się, to część osobników trafi do ich naturalnego środowiska.
- Jest to o tyle ważne, że nadmierny odłów tych płazów oraz niszczenie ich środowiska naturalnego nieuchronnie prowadzą do wymarcia tego wyjątkowego gatunku - wyjaśnia Kownacka.
W 2005 roku populację traszek perskich żyjących na wolności oszacowano na 1000 osobników. Dziś jest ich już znacznie mniej. Prywatna hodowla tego gatunku płazów jest nielegalna. Traszki perskie występują jedynie w Iranie, na obszarze gór Zagos w okolicy czterech strumieni.
Autor: balu/p / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Zoo we Wrocławiu