Pierwszy nowoczesny dom towarowy stolicy Dolnego Śląska - Solpol nie zostanie zabytkiem. Wojewódzka konserwator zabytków odmówiła wpisu obiektu do rejestru. - To jeden z najbardziej wartościowych budynków ostatnich 30 lat - mówią miłośnicy kolorowego Solpolu.
- Odmówiliśmy wpisania do rejestru zabytków, bo w świetle obowiązujących zapisów nie ma on wartości artystycznej, naukowej i historycznej. Nie znaleźliśmy argumentów, by uznać Solpol za zabytek - powiedziała portalowi tvn24.pl Barbara Obelinda-Nowak, dolnośląski konserwator zabytków. Wpis do rejestru oznaczałby, że Solpol nie mógłby być wyburzony i przebudowywany.
"Jeden z najbardziej wartościowych budynków"
Wydaje się, że decyzja urzędników nie zaskoczyła obrońców kolorowego budynku, który stoi w centrum miasta. - Chodziło nam przede wszystkim o to, by rozpocząć dyskusję na temat Solpolu i całego dziedzictwa tego okresu. To wyjątkowy obiekt i tak powinien być traktowany. Mam nadzieję, że choć trochę udało nam się przekonać właściciela, że Solpol ma wartość nie tylko mierzoną wartością działki, ale także architektury - mówi Michał Duda, prezes Fundacji Transformator.
I dodaje, że odmowa konserwatora zabytków nie musi przekreślać losów budynku z początku lat 90. XX wieku. - Będziemy nieustępliwi, bo to jeden z bardziej wartościowych budynków ostatnich 30 lat - twierdzi Duda.
Wizytówka miasta i pomnik przemian
- Solpol to ostatni dom towarowy zaprojektowany według tradycyjnych XIX-wiecznych wzorców, który zbudowano przy ul. Świdnickiej. Kontynuował on trend domów towarowych jako obiektów reprezentacyjnych, których rangę podkreślała bogata forma architektoniczna - argumentował na początku marca Marek Karabon z TUMW. I wyliczał, że to rozwiązanie nowatorskie, wizytówka miasta, pomnik wrocławskich i polskich przemian.
"Miejsce zasługuje na coś przyzwoitego"
Decyzja konserwator cieszy prawą rękę właściciela budynku. - Czekaliśmy spokojnie na decyzję, chociaż nie byliśmy stroną w tym postępowaniu. Nam chodzi o to, by z działki zrobić coś przyzwoitego, bo to miejsce na coś takiego zasługuje - wyjaśnia mecenas Józef Birka, przedstawiciel Zygmunta Solorza-Żaka. Co to będzie? Tego na razie nie wiadomo. Koncepcje są jednak różne. Łączy je jedno: obiekt ma mieć podziemny garaż.
Według mecenasa Solpol rzeczywiście wpisał się w historię Wrocławia. - Jednak nie dlatego, że jest zabytkiem, a dlatego, że był pierwszym nowoczesnym domem towarowym - uważa mecenas.
Kontrowersyjny Solpol
Solpol powstał na początku lat 90. Miał oddawać ducha przemian, przełamywać schematy i być nowoczesny. Nad stworzeniem koncepcji budynku architekci pracowali przez kilka dni. Siedziba pierwszego nowoczesnego wrocławskiego domu handlowego miała być prosta i charakterystyczna. Jednak architektów ograniczała wielkość działki i otaczająca ją historyczna zabudowa.
Solpol znajduje się na ul. Świdnickiej, niedaleko wrocławskiego Rynku:
Autor: tam/kv / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | D. Rudnicki