Hołodomor. Wielki Głód i ludobójstwo na Ukrainie

[object Object]
Hołodomor. Rodzina rolnika zbożowego Semena Olijnyka, 1908 roktvn24
wideo 2/8

Wielki Głód na Ukrainie był zbrodnią. Klęską głodu sztucznie wywołaną w Związku Sowieckim w latach 1932 - 1933, która spowodowała masowe zgony. Hołodomor dotknął milionów, szczególnie dzieci i starców. Dziennie umierało 25 tysięcy osób. Zdarzały się przypadki kanibalizmu. Do dziś świat niewiele wie o tym ludobójstwie ludności ukraińskiej. W każdą czwartą sobotę listopada Ukraińcy obchodzą dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu.

W tym roku przypada to 23 listopada. - Ta tragedia przeraża nie tylko liczbą ofiar, przede wszystkim dzieci. Ta tragedia przeraża też długim milczeniem - mówi Vitalii Bily z Ambasady Ukrainy w Polsce.

Prawo pięciu kłosów

Wielki Głód dotknął całe obszary Związku Sowieckiego, ale szczególnie wschodnią i centralną część Ukrainy. Do dzisiaj nie wiemy, ile osób zmarło z głodu. Trudno jest nawet oszacować tę liczbę.

- Według ocen historyków Wielki Głód zabił siedem milionów Ukraińców. Dotknął on praktycznie każdej rodziny, w niektórych rodzinach połowa jej członków ucierpiała, w innych trzecia część, a niektóre rodziny w ogóle zniknęły - wyjaśnia dr Julia Kocur z Narodowego Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie.

Hołodomor był dziełem sowieckich władz.

- Bez wątpienia odpowiedzialne za Wielki Głód na Ukrainie jest całe przywództwo Związku Sowieckiego na czele ze Stalinem – tłumaczy prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Związek Sowiecki chciał budować swój przemysł przez eksport nadwyżek zboża ze swoich terenów. Represje stały się głównym sposobem pozyskiwania zboża na wsiach. Podstawą prawną był dekret z 7 sierpnia 1932 roku, nazwany przez lud "prawem pięciu kłosów". Przewidywał karę śmierci za zerwanie kłosów, zabranie zamarzniętych ziemniaków czy buraków zostawionych po żniwach na polach kołchozów. Ukraińcy nie mogli też przemieszczać się w poszukiwaniu żywności.

"Ludzie wariowali"

Szczyt umieralności na Ukrainie nastąpił wiosną i latem 1933 roku. Jak wyliczyli ukraińscy historycy, w czerwcu głód zabijał co minutę 17 osób, co godzinę – 1000, a w ciągu doby 25 tysięcy osób. Śmierć stała się czymś powszechnym.

- Spuchnięci lub uschnięci na pół żywi obsadzali ścieżki, ulice miast, dworce. Słabość, obojętność, apatia wobec wszystkiego ogarnęła kobiety i mężczyzn starych i młodych. Ludzie cierpieli nieludzkie tortury głodem - czytamy w ukraińskich opracowaniach.

Choroba głodowa objawiała się odwodnieniem i wychudzeniem lub obrzękiem głodowym. Występowało ogólne wyczerpanie, zanik mięśni, niedokrwistość. Ludzie cierpieli na silne bóle całego ciała. Po utracie odporności zaostrzały się choroby przewlekłe. Pojawiały się niebezpieczne zakażenia, które rozprzestrzeniały się dalej. – Ludzie wariowali. U niektórych na podstawie przełomu psychologicznego odbywały się mutacje moralności, co doprowadzało ludzi do kanibalizmu - czytamy dalej.

Reżim komunistyczny, chcąc ukryć liczbę ofiar Wielkiego Głodu fałszował rejestracje aktów zgonu. Większość w ogóle nie była odnotowana, a podawanie przyczyny śmierci było zakazane. Ludzie byli grzebani we wspólnych jamach. Później w tych miejscach układano drogi, budowano budynki i miejsca rozrywki. Dotychczas Ukraińcy ustalili tylko 857 miejsc masowego pochówku ofiar Hołodomoru.

Hołodomor. Aktywiści przy skonfiskowanym "kułackim" ziarnie, początek lat 30. XX wiekuNarodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Hołodomor i dzieci

W maju 1933 roku tylko na Kijowszczyźnie zarejestrowano ponad 333 tysiące bezdomnych dzieci. Najmłodsze, nawet niemowlęta, rodzice przywozili do miast i zostawiali na dworcach kolejowych, na klatkach schodowych bloków, pod szpitalami i sierocińcami. Kilka milionów osieroconych dzieci na Ukrainie nie miało co jeść. Nie chodziły do szkoły, żebrały i kradły.

- Znaleźliśmy w dokumentach informację, że niemowlętom dawano jedną łyżeczkę mleka na dobę - przytacza przedstawicielka kijowskiego muzeum.

Starsze dzieci zbierały się w grupy i atakowały rynki miejskie czy kolejki po chleb. W poszukiwaniu jedzenia w śmietnikach zarażały się groźnymi chorobami.

Aby ukryć skalę głodu wśród dzieci, 6 maja 1933 roku utworzono Ogólnoukraińską Komisję ds. Walki z Bezdomnością, która organizowała systematyczne łapanki. Dzieci trafiały do ośrodków recepcyjnych, niektóre wywożono na wieś, pozostałe wysyłano do domów dziecka. Za zamkniętymi drzwiami tych domów czekała je nieuchronna śmierć.

Od jesieni 1934 roku śmiertelność spowodowana głodem zaczęła spadać. W kolejnym roku głód się skończył, mimo że zbiory były znacznie niższe niż w latach 1932-1933.

Wymazywanie historii

Związek Sowiecki w latach 20. i 30. był niemal całkowicie zamknięty na wpływy z zewnątrz. Najczęściej wizyta była możliwa na zaproszenie najwyższych władz, które szerzyły propagandę systemu komunistycznego. Po drugiej wojnie światowej, informacja o Wielkim Głodzie nie przebiła się do szerszej opinii publicznej na Zachodzie.

- Przez ponad 60 lat Ukraińcy nie mogli mówić o tej historii, nawet w gronie swoich rodzin i dlatego, dodatkowo istnieniu tej tragedii zaprzeczały najpierw Związek Radziecki, a następnie Rosja, przez co świat bardzo mało wie o tragedii Wielkiego Głodu - mówi dr Julia Kocur.

Świat mało wie

Dzięki dyplomatom, historykom, zagranicznym dziennikarzom, Cerkwii i społeczności ukraińskiej nastąpił przełom. W 1987 roku pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy, Wołodymyr Szczerbycki pierwszy raz oficjalnie uznał fakt głodu w 1933 roku.

W 1989 roku Międzynarodowa Komisja Prawników oficjalnie uznała Wielki Głód za akt ludobójstwa przeciwko narodowi ukraińskiemu. Rada Najwyższa Ukrainy 28 listopada 2006 roku przyjęła ustawę, która uznała Hołomodor z lat 1932-1933 za ludobójstwo. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał 6 grudnia 2006 roku cześć ofiarom głodu oraz uznał Wielki Głód za akt ludobójstwa. Z kolei Senat Rzeczypospolitej Polskiej w obszernej uchwale oddał 16 marca 2006 hołd ofiarom Wielkiego Głodu i uznał go za akt ludobójstwa, wyrażając solidarność z narodem ukraińskim i jego wysiłkami dla upamiętnienia tej zbrodni.

W ramach współpracy między Muzeum Pamięci Sybiru a Narodowym Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie 20 listopada tego roku w Białymstoku kijowskie muzeum po raz pierwszy w Polsce pokazało wyniki ukraińskich badań nad Wielkim Głodem na Ukrainie.

Hołodomor. Kolejki po chleb przy sklepie, Charków 1933 Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Autor: Martyna Bielska/gp / Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Pozostałe wiadomości

Rosyjscy okupanci przewożą żołnierzy z Korei Północnej na front ciężarówkami z cywilnymi tablicami rejestracyjnymi - poinformował wywiad wojskowy w Kijowie. Służba powołuje się na przechwyconą rozmowę dwóch rosyjskich oficerów, którzy próbowali wyjaśnić, dlaczego policja wojskowa zatrzymała jedną z takich ciężarówek na trasie Kursk-Woroneż.

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

Źródło:
UNIAN, tvn24.pl

Po osunięciu się ziemi część autostrady w mieście Bellingham w amerykańskim stanie Waszyngton została zablokowana. Dwa samochody utknęły na jezdni, ale nikomu nic się nie stało - poinformowały służby.

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Źródło:
The Bellingham Herald, tvnmeteo.pl

Dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN rozmawiali w programie "W kuluarach" o tym, kto może kandydatem poszczególnych ugrupowań w nadchodzących wyborach prezydenckich. Mówili o szansach Rafała Trzaskowskiego, Przemysława Czarnka, a także Radosława Sikorskiego. Dyskutowali też o tym, na ile publiczne spory toczone między politykami przekładają się na prywatne relacje między nimi.

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

Źródło:
TVN24

Podróż po ratunek. Mama trojga dzieci, pielęgniarka, usłyszała, że ma czerniaka, z którym już nic nie da się zrobić. Chyba że w Izraelu. Pomogła zbiórka społeczna. Pacjentka ma już pieniądze na lot do szpitala i badania, ale potrzeba więcej.

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Źródło:
Fakty TVN

W związku z premierą dokumentu o działalności brytyjskiego księcia Williama na rzecz walki z bezdomnością opublikowano nieznane dotąd zdjęcia z jego matką, księżną Dianą. Pochodzą z 1993 roku, kiedy to księżna Walii i jej starszy, wówczas 11-letni syn, odwiedzali jedno z londyńskich schronisk dla bezdomnych. Brytyjski następca tronu przyznał, że to właśnie matka pokazała mu jak wygląda życie "poza murami pałacu".

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Źródło:
Reuters, BBC, CNN

Kongres partii Razem zdecydował o opuszczeniu parlamentarnego klubu Lewicy i utworzeniu koła partii Razem w Sejmie - poinformowała posłanka Razem Marta Stożek. Dodała, że wniosek o utworzenie koła zostanie złożony w nadchodzącym tygodniu. Do sprawy odniósł się między inymi premier Donald Tusk."'Prawo i Sprawiedliwość' i 'Razem' - te nazwy partii wymyślił ktoś obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Czarnego" - napisał w mediach społecznościowych.

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Relacje polsko-ukraińskie są bardzo pełne, wieloaspektowe, w każdym wymiarze jest wiele do zrobienia - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Piotr Łukasiewicz, chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Jednocześnie zapewnił, że strategicznym celem, który łączy oba kraje jest osłabienie Rosji. Mówił też, że pełnienie jego misji dyplomatycznej, mimo że nie w randze ambasadora, "toczy się bez przeszkód", a Ukraińcy podeszli do tego "ze zrozumieniem".

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

Źródło:
TVN24

Na nabrzeżu T3 w Baltic Hub w Gdańsku mają być zamontowane cztery gigantyczne suwnice, dzięki którym zwiększy się przepustowość terminala. Transportowane są w całości. Przedstawiciele spółki Baltic Hub zapowiadają, że ich rozładunek będzie pierwszą tak spektakularną operacją w Polsce. 

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Źródło:
TVN24, PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

W miejscowości Kajew (woj. łódzkie) doszło dziś do śmiertelnego wypadku. Zginął 75-letni kierowca auta osobowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 25-letniemu motocykliście. 

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie dni października to jednocześnie ostatnie chwile przed dużym ochłodzeniem. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziesiątki osób zostało rannych w niedzielę po tym, jak ciężarówka uderzyła w przystanek autobusowy na skrzyżowaniu w pobliżu Tel Awiwu - poinformowały izraelskie służby. Kierowca pojazdu został zabity przez uzbrojonych cywilów - podała policja.

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Ranna 11-latka udawała martwą, gdy napastnik stał obok jej łóżka. Wcześniej zabił niemal całą jej rodzinę - wynika z zeznań dotyczących tragedii w Fall City w stanie Waszyngton, jakie dziecko przedstawiło śledczym. Dziewczynka mówiła, że rozpoznała zarówno napastnika, jak i broń. Miał być nim jej 15-letni brat, trzymający w dłoni srebrny pistolet ojca. Udało się jej uciec przez okno przeciwpożarowe, gdy nastolatek opuścił jej pokój, i dotrzeć do domu sąsiada. Ten wezwał służby, choć nie był pierwszym, który to zrobił.

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Źródło:
CNN
Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jako pielęgniarka pracuje od 1970 roku, w szpitalu w Słupsku spędziła 45 lat. Przyznaje, że chociaż ma 74 lata, to "nadal jej się chce". Problemy zdrowotne i utrudnione dojazdy do pracy sprawiły jednak, że pani Jadwiga zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę. - Mam dwóch dorosłych synów i wnuki, męża. Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie - opowiada.

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

Źródło:
TVN24
Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już 5 listopada Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta. Ale kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, wcale nie musi zostać głową państwa. Jak to możliwe? W naszym przewodniku wyborczym zebraliśmy to, co warto wiedzieć o amerykańskich wyborach prezydenckich.

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl