Ogólnoświatowe badanie. Świetny wynik polskich gimnazjalistów we wszystkich dziedzinach

Gimnazjów już nie ma. Czy jest rzeczywiście tak dobrze, jak miało być?
Gimnazjów już nie ma. Czy jest rzeczywiście tak dobrze, jak miało być?
Ewa Koziak | Fakty po południu
Gimnazjów już nie ma ("Fakty po Południu" z 11.07.2019)Ewa Koziak | Fakty po południu

Matematyka, czytanie ze zrozumieniem oraz nauki przyrodnicze - polscy 15-latkowie we wszystkich badanych dziedzinach znaleźli się na unijnym podium. W PISA, jednym z najważniejszych badań edukacyjnych na świecie, po raz ostatni brali udział gimnazjaliści. - To ich sukces - komentują badacze.

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) od 2000 roku bada poziom światowego szkolnictwa, oceniając nie stan wiedzy uczniów, ale umiejętności posługiwania się nią - na tym właśnie opiera się badanie kompetencji 15-latków PISA (Programme for International Student Assesment).

To ono sprawdza uczniów z całego świata pod kątem ich zdolności do rozwiązywania problemów, analizowania, argumentowania i interpretowania. Bada umiejętność myślenia i przygotowanie do dorosłego życia. I tak np. gdy w ramach badania PISA oceniane jest "czytanie", uczniowie dostają teksty, z którymi mogą spotkać się w codziennym życiu, np. fragmenty instrukcji obsługi czy artykułów prasowych.

Estonia ucieka reszcie Europy

3 grudnia wyniki zaprezentowane zostały równocześnie w ministerstwach edukacji na całym świecie. Polacy mają w tym roku powody do zadowolenia. W 2018 roku (bo to badanie PISA wykonano przed rokiem) zajęliśmy trzecie miejsce w Unii Europejskiej w matematyce oraz w naukach przyrodniczych, a czwarte w czytaniu. Ale gdy przyjrzymy się bliżej wynikom, jest jeszcze lepiej.

Średni wynik polskich uczniów w dziedzinie rozumienia czytanego tekstu wyniósł 512 punktów. Był to jeden z najwyższych wyników na świecie. Znacząco lepsze wyniki uzyskali tylko uczniowie z krajów azjatyckich – Chin (a właściwie czterech chińskich regionów biorących udział w badaniu: z Pekinu, Szanghaju, Jiangsu, Guangdongu) i Singapuru, a także uczniowie z Estonii, Kanady, Finlandii i Irlandii. Wynik polskich piętnastolatków był też zbliżony do wyników uczniów z Korei Południowej, Szwecji, Nowej Zelandii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych (różnice były nieistotne statystycznie tak jak i w przypadku Irlandii, która nas wyprzedziła).

W matematyce polscy uczniowie zdobyli średnio 516 punktów, o 27 punktów więcej niż średnia dla krajów OECD (w roku 2015 były to 504 punkty).

Najlepsi w Europie okazali się młodzi Estończycy (524 punkty). Polaków wyprzedzili jeszcze Holendrzy (o 4 punkty), ale badacze zwracają uwagę, że różnice między Polakami, Holendrami oraz Szwajcarami są właściwie statystycznie nieistotne, więc można mówić, że te trzy kraje zajęły równorzędnie drugie miejsce. Na świecie zajmujemy w matematyce rekordowo wysokie 10. miejsce, a oprócz Estonii wyprzedają nas tylko Azjaci (uczniowie z Chin, Singapuru, a także Makao, Hongkongu, Japonii i Korei Południowej).

W naukach przyrodniczych spośród państw unijnych wyprzedziły nas tylko Estonia i Finlandia. Polscy uczniowie uzyskali w tym badaniu średni wynik 511 punktów. Wynik ten był o 22 punkty wyższy od średniej dla OECD. Wynik młodych Polaków był zbliżony do wyników piętnastolatków z Hongkongu, Tajwanu, Nowej Zelandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii – różnice między Polską a tymi krajami były nieistotne statystycznie. W roku 2015 było to o 10 punktów mniej.

- To świetny wynik polskich gimnazjalistów – mówi Agnieszka Sułowska, badaczka ze Szkoły Edukacji PAFW i UW, od wielu lat kierująca pracami zespołu sprawdzającego część matematyczną badania PISA. - W Europie jest tylko jeden kraj, który w matematyce jest od nas lepszy, to Estonia. I jeszcze Holandia i Szwajcaria mają wyniki porównywalne z naszymi. To nie jest przypadek, jesteśmy coraz lepsi w matematyce - dodaje.

PISA 2018PISA

Wracamy do elity

PISA to jedno z największych badań umiejętności uczniów na świecie - w ostatniej edycji wzięło w nim udział ponad 600 tys. nastolatków z 79 państw i regionów świata. W Polsce w badaniu wzięło udział ok. 6500 uczniów z ponad 220 szkół. Uczniów i szkoły wylosowano w porozumieniu z międzynarodowym konsorcjum realizującym badanie.

Najnowsze sukcesy naszych nastolatków oznaczają, że Polska właściwie powróciła do edukacyjnej elity, w której znalazła się po raz pierwszy w 2012 r., gdy staliśmy ramię w ramię z uważaną za edukacyjną potęgę Finlandią, tuż za młodymi Azjatami. W każdej z badanych dziedzin znaleźliśmy się wówczas na podium Unii Europejskiej.

W edycji z 2015 r. Polska zaliczyła spadek. Młodzi Polacy zajęli wówczas co prawda trzecie miejsce w UE w czytaniu i interpretacji, ale szóste w matematyce, a 10. w naukach przyrodniczych.

W najnowszym raporcie Polska jest też szczególnym krajem, bo we wszystkich dziedzinach wypada równie dobrze. – Na przykład Holandia jest świetna w matematyce, niezła z przedmiotów przyrodniczych, a w czytaniu wypada słabo. Albo Szwajcaria – tylko w matematyce jest świetna. Irlandia dobrze radzi sobie tylko w czytaniu – wylicza Sułowska.

Długi marsz po sukces

Jak wcześniej Polska wypadała w badaniu PISA? W 2000 r. nasi uczniowie byli grubo poniżej średniej OECD, gdzieś w okolicach Rosji, Grecji i Izraela. Ale w kolejnych edycjach stopniowo awansowaliśmy powyżej średniej w czytaniu i przyrodzie, a w matematyce znaleźliśmy się w grupie średniaków.

W czytaniu i interpretacji byliśmy w 2000 roku na 25. miejscu - w 2006 r. wskoczyliśmy na 9. (na 57 badanych wtedy krajów), w 2009 r. trochę spadliśmy (na 15., wśród 65 krajów). Wyprzedziliśmy wtedy siedem państw Europy: Węgry, Czechy, Niemcy, Włochy, Hiszpanię, Danię, Francję i znaleźliśmy na poziomie Norwegii, Islandii oraz Szwajcarii i Estonii.

PISA 2018PISA

Wielki sukces odnieśliśmy w roku 2012.

W matematyce polscy uczniowie zajęli wówczas pierwsze miejsce wśród krajów UE, ex aequo z Holandią, Estonią, Finlandią (14. miejsce na świecie). Odsetek polskich uczniów, którzy potrafili rozwiązać zadania trudniejsze, wzrósł z 10 do 16,7 proc. Zmalał też odsetek uczniów z najniższymi wynikami - w matematyce tylko 14 proc. (wcześniej aż 20,5 proc.), w naukach przyrodniczych - 9 proc. (było 13); w czytaniu 10,6 proc. (było 15).

W najnowszej edycji również w tym zakresie wypadliśmy bardzo dobrze. – To, że inwestujemy w słabych, nie sprawia, że tracimy z oczu tych najlepszych – mówi Sułowska. – Taki majstersztyk udał się jeszcze tylko we Włoszech i Portugalii, ale im jeszcze daleko do naszych wyników – dodaje.

- Nasze dzieci coraz lepiej radzą sobie z czytaniem, z małą przerwą w edycji z 2015 r. – zauważa dr Kinga Białek ze Szkoły Edukacji. – To, co wyróżnia wyniki z czytania to fakt, że w skrajnych wynikach, a więc tych najlepszych i najgorszych widzimy wyraźną różnicę między dziewczętami a chłopcami. W żadnej innej dziedzinie to nie jest aż tak widoczne. Słabych uczennic jest wyraźnie mniej niż chłopców, a dobrych wyraźnie więcej. Dziewczyny generalnie lepiej radzą sobie z czytaniem, co oznacza, że musimy jakoś zadbać o chłopców.

To zróżnicowanie płciowe utrzymuje się w przypadku czytania od lat, ale wciąż nie udało się temu zaradzić. – Musimy się zastanowić, co jeszcze moglibyśmy zrobić, by włączyć chłopców w świat refleksji nad tekstem – mówi dr Białek. I zwraca uwagę, że w starej podstawie programowej lista lektur była elastyczna, nauczyciele łatwiej mogli np. sięgać po fantastykę, którą lubili czytać chłopcy.

Po likwidacji gimnazjów i wprowadzeniu sztywnej listy lektur w podstawówkach może być to trudniejsze.

PISA 2018PISA

Co bada PISA?

Jakie zadania sprawdzały czytanie? – PISA sprawdza nie tylko to, jak uczniowie radzą sobie z odnajdowaniem i wyszukiwaniem informacji w tekście, ale też rozumienie tekstu jako całości. Nie dość, że mam przeczytać tekst, to muszę jeszcze uogólnić informacje, które w nim znajdę, żeby wiedzieć, jaki jest jego temat. Najbardziej zaawansowane umiejętności, które są badane to ocena i refleksja, chodzi m.in. o interpretację informacji, łączenie ich, wnioskowanie. Ważna jest tez argumentacja, czyli umiejętność odniesienia się do przeczytanego tekstu – tłumaczy dr Białek.

- Jeśli chodzi o matematykę, bada się nie tylko i wyłącznie rachunki czy procedury, ale rozumienie, widzenie związków, umiejętność modelowania rzeczywistości, czyli przekładanie problemów z życia codziennego na matematykę – tłumaczy Sułowska.

– PISA sprawdza umiejętność interpretowania wyniku uzyskanego matematycznie. To oznacza, że młodzi muszą rozumieć, co kryje się za liczbami i widzą związki między nimi. W takim kierunku szła zresztą podstawa programowa, z której gimnazjaliści się uczyli – mieli rozumować wszędzie, nie tylko na matematyce - dodaje.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Liz Hatton, siedemnastoletnia fotografka chorująca na rzadki nowotwór. O jej śmierci poinformowała w środę matka Vicky Roboyna. W zeszłym miesiącu Brytyjka, realizująca swoją "listę marzeń", spotkała się z księżną Kate. Książę i księżna Walii pisali później, że jej "kreatywność i siła inspirują".

"Nasza wspaniała córka zmarła wczesnym rankiem". 17-letnia Liz Hatton nie żyje

"Nasza wspaniała córka zmarła wczesnym rankiem". 17-letnia Liz Hatton nie żyje

Źródło:
Sky News, tvn24.pl

W Gdańsku policjanci zatrzymali po pościgu 31-latka z Rumi. Mężczyzna nie zatrzymał się wcześniej do kontroli drogowej. Uciekając, spowodował dwie kolizje, narażając przy tym na niebezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Okazało się, że najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających, miał trzy zakazy sądowe oraz cofnięte uprawnienia do kierowania. Usłyszał między innymi zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące.

Szalony rajd po mieście. Piesi i rowerzyści musieli ratować się ucieczką. Nagranie

Szalony rajd po mieście. Piesi i rowerzyści musieli ratować się ucieczką. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrósł w trzecim kwartale o 2,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

PKB w górę. "Szalona, recesyjna kompozycja"

PKB w górę. "Szalona, recesyjna kompozycja"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W przyszłym roku ma być czternaście dni ustawowo wolnych od pracy. Nie zabraknie też okazji do przedłużenia wypoczynku.

Dni wolne i długie weekendy. Szykuje się ważna zmiana

Dni wolne i długie weekendy. Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
PAP

Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) Bruno Kahl ocenił, że "rosnący wzrost rosyjskiego potencjału militarnego, oznacza, że bezpośrednia konfrontacja wojskowa z NATO staje się jedną z możliwych opcji dla Kremla". Jego zdaniem obecnie nic nie wskazuje na konkretne zamiary wojenne Rosji. - Ale jeśli takie poglądy zyskają przewagę w rosyjskim centrum rządowym, ryzyko konfliktu zbrojnego w nadchodzących latach wzrośnie - dodał.

Putin "przetestuje czerwone linie Zachodu"

Putin "przetestuje czerwone linie Zachodu"

Źródło:
Reuters, PAP

Szymon Hołownia odrzuca doniesienia "Newsweeka" jakoby miał studiować na Collegium Humanum. - Nie jestem absolwentem tej uczelni - oświadczył. Odniósł się też do informacji w przestrzeni medialnej. - Jeśli pochodzą ze śledztwa i ujawnia je ktoś z otoczenia podejrzanego rektora albo innych osób, to oznacza przestępstwo - mówił. Ocenił, że jeśli za rozpowszechnianiem takich doniesień stoją służby, to może to doprowadzić do "poważnego kryzysu zaufania w koalicji rządzącej". - To będzie znaczyło, że nie jest to to, na co się umawialiśmy - dodał.

Szymon Hołownia: nie studiowałem na Collegium Humanum

Szymon Hołownia: nie studiowałem na Collegium Humanum

Źródło:
Newsweek, TVN24

Dwudziestoletni Sam Benastick zaginął w październiku w Kolumbii Brytyjskiej po tym, jak wybrał się na górską wyprawę. Poszukiwania turysty przerwano miesiąc temu, gdy temperatury w regionie spadły do blisko -20 stopni Celsjusza. Wczoraj kanadyjskie władze poinformowały o odnalezieniu Benasticka.

Zaginął w górach, odwołano poszukiwania. Niespodziewany finał

Zaginął w górach, odwołano poszukiwania. Niespodziewany finał

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W szpitalu w Olsztynie zmarł inspektor Ryszard Komański – policjant z 32-letnim stażem, który od 2020 roku był komendantem powiatowym w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie). Dwa tygodnie temu źle się poczuł podczas wyjazdu służbowego do Szczytna. Lekarzom nie udało się uratować jego życia.

Nie żyje komendant policji. Źle się poczuł podczas wyjazdu służbowego

Nie żyje komendant policji. Źle się poczuł podczas wyjazdu służbowego

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwania zaginionej Beaty Klimek włączyli się płetwonurkowie. Prokuratura wszczęła już postępowanie, ale nie ujawnia żadnych szczegółów. Zaginiona była ostatni raz widziana, gdy odprowadzała swoje dzieci na przystanek autobusowy.

Odprowadziła dzieci na przystanek i zaginęła. W poszukiwania włączyła się grupa płetwonurków

Odprowadziła dzieci na przystanek i zaginęła. W poszukiwania włączyła się grupa płetwonurków

Źródło:
tvn24.pl, Uwaga! TVN

Na drodze wojewódzkiej numer 631 pod Nieporętem (Mazowieckie) doszło do wypadku z udziałem wojskowej ciężarówki. Podróżowało nią ponad 20 żołnierzy, część z nich trafiła do szpitala. W aucie osobowym, które uderzyło czołowo w wojskowy pojazd był zakleszczony mężczyzna. Jego życia nie udało się uratować.

Wypadek z udziałem wojskowej ciężarówki. Jedna osoba nie żyje

Wypadek z udziałem wojskowej ciężarówki. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek kontynuowane są czynności z sześcioma osobami zatrzymanymi w środę przez CBA. Jak się dowiedzieliśmy w prokuraturze, zatrzymane osoby - w tym Wojciech Olejniczak, były przewodniczący SLD i były minister rolnictwa - usłyszały zarzuty. Prokuratura na razie nie informuje o ich treści.

Były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak z zarzutami

Były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak z zarzutami

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przedstawiciel USA Robert Wood ocenił w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że udział żołnierzy Korei Północnej "zagraża bezpieczeństwu całej Europy" i "fundamentalnie zmienia naturę wojny" w Ukrainie. Ukraiński ambasador Serhij Kislica powiedział przedstawicielowi Pjongjangu, że "skończy na ławie oskarżonych". Głos zabrali wysłannicy Rosji, Korei Północnej i Polski.

Ostra wymiana zdań w ONZ na temat żołnierzy Kima. "Skończycie na ławie oskarżonych"

Ostra wymiana zdań w ONZ na temat żołnierzy Kima. "Skończycie na ławie oskarżonych"

Źródło:
PAP

Ukraińskie organy ścigania przekazały Polsce dokumenty śledztwa w sprawie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka z czasów, gdy kierował spółką państwową Ukrawtodor. Prokuratura w Kijowie zarzuca mu uchylanie się od wykonywania decyzji sądowych.

Ukraińcy przekazali Polsce dokumenty w sprawie Sławomira Nowaka

Ukraińcy przekazali Polsce dokumenty w sprawie Sławomira Nowaka

Źródło:
PAP

Opady śniegu sparaliżowały Koreę Południową. W środę w okolicach stolicy kraju, Seulu, miejscami spadło nawet 47 centymetrów. Atak zimy spowodował także niebezpieczny karambol z udziałem ponad 50 samochodów, w którym rannych zostało 11 osób.

Ponad 50 aut zderzyło się na czarnym lodzie

Ponad 50 aut zderzyło się na czarnym lodzie

Źródło:
CNN, The Korea Herald

W środku nocy warszawscy strażacy musieli ściągać auto ze ściany budynku. Po tym, jak kierowca wypadł z jezdni Wybrzeża Kościuszkowskiego, samochód zatrzymał się w bardzo nietypowej pozycji. Po drodze skosił jeszcze barierki, uderzył w drzewo i zaparkowany pojazd. "Rachunek" wystawiła policja.

Wypadł z drogi, zatrzymał się na ścianie, niemal w pionie

Wypadł z drogi, zatrzymał się na ścianie, niemal w pionie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Polacy sądzą o prezydenturze Andrzeja Dudy? Niemal tyle samo badanych ocenia ją dobrze, co źle - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

Jak Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy? Najnowszy sondaż

Jak Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy? Najnowszy sondaż

Źródło:
TVN24
Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Posłowie opowiedzieli się w środę za wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego od pracy w Wigilię. Zmiany wejdą w życie w 2025 roku. Nowela przewiduje także, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sąd w Nowym Jorku nie zgodził się na zwolnienie za kaucją Seana "Diddy'ego" Combsa - rapera i producenta muzycznego, oskarżanego o przestępstwa seksualne. Sąd przywołał dowody manipulowania świadkami i próby zabronionego komunikowania się podczas pobytu w więzieniu - poinformowały amerykańskie media. Sędzia uznał też, że nawet najsurowsza forma aresztu domowego nie wystarczy, aby powstrzymać Combsa przed dalszymi naruszeniami prawa.

Kaucja nie dla Diddy'ego. "Stanowi poważne zagrożenie dla społeczeństwa"

Kaucja nie dla Diddy'ego. "Stanowi poważne zagrożenie dla społeczeństwa"

Źródło:
PAP

Orki żyjące w wodach północno-zachodniego Pacyfiku znowu zaczęły nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak donoszą naukowcy, ten makabryczny trend wrócił po 37 latach.

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Źródło:
livescience.com

Na seulskim Uniwersytecie Dongduk trwa protest studentek oburzonych planem przyjmowania mężczyzn do tej tradycyjnie kobiecej uczelni. - Jednostronna decyzja uniwersytetu, podjęta bez żadnego udziału studentek, które tu studiują i mieszkają, nie pozostawiła nam innego wyboru, jak tylko zabrać głos - mówi jedna z protestujących, cytowana przez brytyjski "Guardian".

Studentki nie chcą mężczyzn na uczelni. "Wolimy zginąć niż otworzyć drzwi"

Studentki nie chcą mężczyzn na uczelni. "Wolimy zginąć niż otworzyć drzwi"

Źródło:
The Guardian, PAP, tvn24.pl

- Dzisiaj mogę siedzieć w tym studiu tylko dlatego, że w tej sekundzie, kiedy my tutaj rozmawiamy, ukraińscy chłopcy i ukraińskie dziewczęta siedzą na froncie pod rosyjskimi bombami - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL-Trzeciej Drogi. Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej, komentując deklarację szefów polskiej i ukraińskiej dyplomacji w sprawie ekshumacji ofiar zbrodni na Wołyniu, stwierdziła, że to "wielki sukces dyplomatyczny".

Kamiński: czułbym się jak świnia, gdybym tego nie powiedział

Kamiński: czułbym się jak świnia, gdybym tego nie powiedział

Źródło:
TVN24

Sąd Najwyższy odmówił w środę podjęcia uchwały o tym, czy prokurator Dariusz Korneluk jest uprawniony do wykonywania obowiązków prokuratora krajowego. - Zadaniem Sądu Najwyższego nie jest udzielanie porad prawnych - uzasadnił sędzia Wiesław Kozielewicz. Rzecznik Prokuratury Krajowej skomentował, że zdaniem Sądu Najwyższego premier, przed podjęciem decyzji o powołaniu Korneluka na to stanowisko, podjął "wszystkie niezbędne działania".

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie uprawnień Dariusza Korneluka

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie uprawnień Dariusza Korneluka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Warszawski sąd zdecyduje dziś, czy poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Romanowski zostanie aresztowany na trzy miesiące. Romanowski nie stawił się na posiedzeniu, które rozpoczęło się tuż po godzinie 10. Prokuratura Krajowa zarzuca politykowi popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

Ważą się losy Marcina Romanowskiego. Dziś decyzja sądu

Ważą się losy Marcina Romanowskiego. Dziś decyzja sądu

Źródło:
PAP

To jest ten czas. Zbliża się przełom w myśleniu naszych ukraińskich partnerów w sprawie ekshumacji - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (KO) w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Podkreślił, że "od strony politycznej ta sprawa jest ustalona". Stwierdził też, że "nie było w historii Polski premiera, który byłby tak zaangażowany w relacje z Ukrainą, jak Donald Tusk".

Kowal: zbliża się przełom w myśleniu naszych ukraińskich partnerów

Kowal: zbliża się przełom w myśleniu naszych ukraińskich partnerów

Źródło:
TVN24

Po południu Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę. Protestujący spotkali się z ostrą reakcją ze strony kierowców. Kilku z nich zaczęło samodzielnie usuwać blokujących. W demonstracji udział brało 22 aktywistów. Policja wydała 16 wniosków o ukaranie do sądu.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę. Kierowcy nie wytrzymali

Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę. Kierowcy nie wytrzymali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części Polski czwartek przyniesie silne podmuchy wiatru, miejscami rozwijające prędkość do 85 kilometrów na godzinę. Miejscami niebezpiecznie może być aż do północy.

IMGW ostrzega. Silny wiatr na północy i południu kraju

IMGW ostrzega. Silny wiatr na północy i południu kraju

Źródło:
IMGW

Projekt ustawy o związkach partnerskich osób tej samej lub różnej płci popiera połowa ankietowanych - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. 39 procent badanych odpowiedziało, że nie byłoby za wprowadzeniem takiej regulacji, a 11 procent nie ma zdania w tej sprawie.

Poparcie dla związków partnerskich. Sondaż

Poparcie dla związków partnerskich. Sondaż

Źródło:
TVN24

Bodzentyn w województwie świętokrzyskim stoi nad finansową przepaścią - w kasie miasta są pustki, wypłat nie dostają nauczyciele i pracownicy lokalnego przedsiębiorstwa usług komunalnych. Władze tłumaczą, że radni nie przychodzili na sesje, więc od dwóch miesięcy nie uchwalili programu naprawczego. Z tego powodu wkrótce premier ma odwołać burmistrza i radę, powołując w ich miejsce komisarza.

Miasto upada, nauczyciele i urzędnicy bez wypłat. Premier ma zawiesić burmistrza i radę

Miasto upada, nauczyciele i urzędnicy bez wypłat. Premier ma zawiesić burmistrza i radę

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały film ze zderzenia pociągu z ciężarówką na przejeździe w miejscowości Nowa Sucha pod Sochaczewem (Mazowieckie). Kierowca samochodu usłyszał zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji. Nie przyznał się do winy, PLK oszacowały straty na około 12 milionów złotych.

Ciężarówka wjeżdża na czerwonym, kierowca macha w kierunku rozpędzonego pociągu. Dramatyczne nagranie

Ciężarówka wjeżdża na czerwonym, kierowca macha w kierunku rozpędzonego pociągu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zaawansowany technologicznie amerykański dron kamikaze Switchblade 600 niszczy czołg T-90M Proryw, dumę rosyjskich sił pancernych" - napisał portal angielskojęzycznej gazety "Kyiv Post", dodając, że "jest to kolejny gwóźdź do trumny twierdzeń Kremla o dominacji zbrojeniowej na ukraińskim polu bitwy". Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie pokazujące atak.

Amerykański dron kontra "duma" Rosjan. Pierwsze takie starcie

Amerykański dron kontra "duma" Rosjan. Pierwsze takie starcie

Źródło:
Kyiv Post

Kar od czterech do 18 lat więzienia zażądała prokuratura wobec współoskarżonych w procesie Dominique'a Pelicota w sprawie masowych przestępstw seksualnych. Mężczyzna narkotyzował żonę, a następnie - gdy była nieprzytomna - oferował współżycie z nią obcym mężczyznom.

Zlecał gwałty na żonie. Współoskarżonym grożą kary do 18 lat więzienia

Zlecał gwałty na żonie. Współoskarżonym grożą kary do 18 lat więzienia

Źródło:
PAP