"To jest takie otwarcie do tego, żeby próbować deeskalować konflikt"

[object Object]
Krzysztof Liedel o ataku na bazy w Irakutvn24
wideo 2/21

Sposób przeprowadzenia odpowiedzi ze strony Iranu to początek do tego, żeby rozpocząć proces deeskalacji tego konfliktu, to znaczy: daliśmy sobie po twarzy i teraz będziemy się zastanawiali, co zrobić, żeby jakoś wyjść z tej sytuacji - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Liedel, ekspert od spraw bezpieczeństwa. Jego zdaniem irański atak rakietowy na irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami został tak przeprowadzony, by "wyrządzić jak najmniejsze szkody".

W TVN24 I TVN24 BIS TRWA WYDANIE SPECJALNE

* Dwie irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami - Al Asad oraz lotnisko wojskowe w Irbilu - zostały w nocy z wtorku na środę polskiego czasu ostrzelane pociskami, które wystrzelono z terytorium Iranu.

* Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że nie ucierpieli polscy żołnierze stacjonujący w obu zaatakowanych bazach.

* Za atak wziął odpowiedzialność irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

* Pentagon informuje, że "trwa szacowanie strat"; doniesień irańskich mediów państwowych o co najmniej 80 zabitych Amerykanach nie potwierdzają inne źródła.

* Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wydanie oświadczenia w środę rano czasu amerykańskiego (popołudnie naszego czasu).

Irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami w Al Asad i Irbil zostały ostrzelane rakietami, które wystrzelono z terytorium Iranu - poinformował w nocy z wtorku na środę Pentagon. Irańska telewizja państwowa twierdzi, że w atakach zginęło "80 amerykańskich terrorystów".

"Nic się nie stało polskim żołnierzom stacjonującym w amerykańskiej bazie wojskowej w Al Asad" - przekazało Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. Odpowiedzialność za atak wziął Korpus Strażników Rewolucji Iranu.

"Ani nie jest końcem, ani początkiem dużego konfliktu"

Atak na bazy komentował w środę we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Liedel z Collegium Civitas, ekspert od spraw bezpieczeństwa.

- W mojej ocenie ten atak ani nie jest końcem, ani początkiem dużego konfliktu. Jakbyśmy spojrzeli na to tak zupełnie książkowo, to jest to taki przykład typowego zarządzania konfliktem - ocenił.

- Było wiadomo, że Amerykanie muszą wykonać taki ruch, jaki wykonali, jeżeli chodzi o generała Sulejmaniego ze względu na to, że to był człowiek, który rzeczywiście koordynował bardzo wiele operacji przeciwko amerykańskim celom i przeciwko obywatelom amerykańskim, a jego siła polityczna coraz bardziej wzrastała - mówił gość TVN24.

Atak, w którym zginął Kasem Sulejmani

W ubiegłym tygodniu w ataku przeprowadzonym przez USA w Bagdadzie - wraz z kilkoma innymi osobami - zginęli irański generał Kasem Sulejmani dowodzący wchodzącymi w skład Strażników Rewolucji brygadami Al-Kuds i dowódca proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Iran zapowiedział, że "USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa".

WIĘCEJ O ATAKU, W KTÓRYM ZGINĄŁ SULEJMANI >

KIM BYŁ GENERAŁ KASEM SULEJMANI >

"Amerykanie zdawali sobie sprawę z tego, że będzie odpowiedź"

Jak ocenił Liedel, "Amerykanie zdawali sobie sprawę z tego, że będzie odpowiedź". - Sposób przeprowadzenia tej odpowiedzi w mojej ocenie to jest taki początek do tego, żeby rozpocząć proces deeskalacji tego konfliktu, to znaczy daliśmy sobie po twarzy i teraz będziemy się zastanawiali co zrobić, żeby jakoś wyjść z tej sytuacji - skomentował.

Gość TVN24 zastrzegł jednocześnie, że "to wcale nie musi wyglądać tak, że to już będzie całkowity koniec". - Myślę, że jeżeli chodzi o operacje militarne, które rzeczywiście mogłyby być skuteczne, jeżeli one miałyby być kontynuowane, to ta operacja nie wyglądałaby w taki sposób, w jaki wyglądała - podkreślił.

Jego zdaniem "ona została przeprowadzona w taki sposób, żeby wyrządzić jak najmniejsze szkody".

"Irańczycy byli przygotowani, żeby zrobić z tego takie małe widowisko"

- Widać ewidentnie, że Irańczycy byli przygotowani, żeby zrobić z tego takie małe widowisko. Pokazują wystrzeliwanie tych rakiet - zwrócił uwagę. - Natomiast, jak spojrzymy na straty, na to, co się stało w samych bazach, to wydaje mi się, że to jest takie otwarcie, pole do tego, żeby ta deeskalacja się zaczęła - stwierdził Liedel.

Ocenił, że "narracja z obu stron - ze strony Iranu i ze strony Trumpa - wygląda już tak, jakby miała dać pole do tego, żebyśmy starali się wyciszać ten konflikt w jakiś sposób".

- My się bardzo obawiamy prezydenta Trumpa, jeśli chodzi o kwestie jego narracji, czy ona nie będzie za ostra, czy ten jego luz nie będzie powodował jakichś potencjalnych zagrożeń - komentował. - I tu ewidentnie widać, że po pierwsze zrezygnowano z oświadczenia bezpośredniego - zwrócił uwagę, odnosząc się do decyzji amerykańskiego prezydenta o odłożeniu wydania oświadczenia.

- W momencie, gdyby była chęć do eskalacji tego konfliktu, myślę, że te ruchy by były dużo bardziej nerwowe na pierwszy rzut oka, bo one pewnie w jakiś sposób są przygotowane - powiedział. - Myślę, że obie strony te scenariusze w jakiś sposób przygotowują albo mają już gotowe - dodał ekspert do spraw bezpieczeństwa.

"Otwarcie do tego, żeby próbować deeskalować ten konflikt"

- Wydaje mi się, że to jest takie otwarcie do tego, żeby próbować deeskalować ten konflikt - zaznaczył. - Ale tego typu sytuacje są bardzo dynamiczne. Nie możemy zapominać o tym, że patrzymy na to bardzo często przez pryzmat dwóch graczy, którzy w chwili obecnej prowadzą dość swoiste szachy w tej całej układance. Natomiast trzeba pamiętać, że tam są również inni gracze, łącznie z dużymi mocarstwami takimi jak Rosja, którzy również mają swoje interesy - zwrócił uwagę Liedel.

Według niego "może się jeszcze wydarzyć wiele elementów, które spowodują, że mniej czy bardziej doskonały plan rozładowania tego napięcia wcale się nie musi udać".

- Ale wydaje mi się, że sposób przeprowadzenia tego ataku i potem narracja ze strony Iranu i Stanów Zjednoczonych może świadczyć, że to jest otwarcie do tego, żeby próbować rozwiązać ten konflikt - ocenił gość specjalnego wydania "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

Bazy wojskowe w rejonie Zatoki Perskiej Małgorzata Latos | PAP

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Hubert Delany/U.S. Army

Pozostałe wiadomości
Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Thomas Rose będzie kolejnym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce - przekazał prezydent USA Donald Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social. Rose jest współgospodarzem konserwatywnego talk-show i podcastu - w ostatnim czasie był również doradcą byłego wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

Donald Trump nominował ambasadora USA w Polsce

Donald Trump nominował ambasadora USA w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Po tym, jak w mieście Goma w Demokratycznej Republice Konga władzę przejęli rebelianci, rozpoczął się dramat kobiet. Były gwałcone, a potem palone żywcem. Organizacje pomocowe donoszą, że z miasta uciekły już tysiące osób, przede wszystkim kobiety i dziewczynki.

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny. To reakcja na wystawiony przez ten Trybunał nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Trump nałożył sankcje na międzynarodowy trybunał. "Oczekuje sprzeciwu" również od sojuszników

Trump nałożył sankcje na międzynarodowy trybunał. "Oczekuje sprzeciwu" również od sojuszników

Źródło:
PAP, Reuters

Błażej Spychalski usłyszał zarzuty prokuratorskie. Na Santorini wprowadzono stan wyjątkowy. Thomas Rose został nominowany przez prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 7 lutego.

Stan wyjątkowy na Santorini, zarzuty dla Spychalskiego, decyzja Trumpa

Stan wyjątkowy na Santorini, zarzuty dla Spychalskiego, decyzja Trumpa

Źródło:
PAP

Specjalny wysłannik prezydenta USA do spraw Ukrainy Keith Kellogg zdementował doniesienia o tym, że podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa planuje przedstawić plan zakończenia wojny w Ukrainie. Powiedział też, że Ukraina powinna zorganizować wybory prezydenckie po zawieszeniu broni.

Kellogg dementuje: nie zamierzamy przedstawiać w Monachium żadnego planu pokojowego

Kellogg dementuje: nie zamierzamy przedstawiać w Monachium żadnego planu pokojowego

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. We wschodniej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed oblodzeniem. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie w piątkowy poranek. 

Ślisko na drogach i chodnikach. W mocy żółte alarmy IMGW

Ślisko na drogach i chodnikach. W mocy żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali 33-letniego obywatela Demokratycznej Republiki Konga. Mężczyzna mieszkający na co dzień we Francji podawał się za biznesmena z Afryki, oferując na sprzedaż "złoto najwyższej próby prosto z kopalni w Kongo". Podczas negocjacji oszukał warszawskiego jubilera, zostawiając u niego w sejfie na przechowanie bezwartościowy tombak, zamiast cennego złota. Straty oszacowano na pół miliona złotych.

Bezwartościowy tombak zamiast cennego złota. Tak "biznesmen z Afryki" oszukał jubilera

Bezwartościowy tombak zamiast cennego złota. Tak "biznesmen z Afryki" oszukał jubilera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komisja Europejska przyznała blisko 60 milionów euro, czyli ponad 240 milionów złotych na projekty związane z rozwojem e-mobilności - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ładowarki do elektrycznych pojazdów.

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji alarmuje, że aż o 400 procent wzrosła liczba internetowych zdarzeń z użyciem treści seksualnych dotyczących dzieci. To już epidemia. Jak można się przed nią bronić?

"Potrafią uwieść dziecko w kilkanaście sekund". Ministerstwo alarmuje

"Potrafią uwieść dziecko w kilkanaście sekund". Ministerstwo alarmuje

Źródło:
Fakty TVN

Na trzy miesiące do aresztu trafi 36-latek podejrzany o psychiczne i fizyczne znęcał się nad nieporadną ze względu na wiek matką i siostrą, która mierzy się z niepełnosprawnością. W ubiegłym roku mężczyzna był za to skazany, ale wtedy otrzymał karę w zawieszeniu.

Znęcał się nad matką i schorowaną siostrą. Miał już za to wyrok, ale w zawieszeniu

Znęcał się nad matką i schorowaną siostrą. Miał już za to wyrok, ale w zawieszeniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W związku z odłączeniem się krajów bałtyckich od rosyjsko-białoruskiej sieci elektroenergetycznej łotewskie służby obawiają się możliwych prowokacji. Prezydent kraju Edgars Rinkeviczs powiedział, że w związku z tym służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Odłączają się od rosyjskiej sieci. Służby w stanie najwyższej gotowości

Odłączają się od rosyjskiej sieci. Służby w stanie najwyższej gotowości

Źródło:
PAP

1079 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa dronów Shahed zaatakowała w nocy z czwartku na piątek kilka obwodów ukraińskich. W Kijowie było słychać wybuchy. Sztab generalny sił ukraińskich poinformował o ataku na lotnisko w rosyjskim Primorsko-Achtarsku, skąd są odpalane bezzałogowce uderzeniowe do ataków na cele w Ukrainie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie zaatakowali Kijów, a Ukraińcy strategiczne lotnisko

Rosjanie zaatakowali Kijów, a Ukraińcy strategiczne lotnisko

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Policjanci i drogowcy sprawdzali, czy oznakowanie na A2 jest prawidłowe i nie wprowadza kierowców w błąd. Kontrole zarządzono po dwóch tragicznych zdarzeniach, do których doszło w ostatni weekend. Zginęły łącznie trzy osoby.

Jazda pod prąd i tragiczne wypadki na A2. Policjanci skontrolowali oznakowanie

Jazda pod prąd i tragiczne wypadki na A2. Policjanci skontrolowali oznakowanie

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Niebo nad Polską się wypogodzi. Słoneczna aura będzie zasługą dużego wyżu Elvira, zaciągającego w naszą stronę masy chłodnego, suchego powietrza. Czekają nas także mroźne poranki i temperatura spadająca w nocy do nawet -14 stopni Celsjusza.

Siarczysty mróz będzie chwytał nocami. Spodziewamy się nawet -14 stopni

Siarczysty mróz będzie chwytał nocami. Spodziewamy się nawet -14 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Komendant Straży Marszałkowskiej postanowił o zawieszeniu możliwości wstępu na teren parlamentu dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" Wojciechowi Czuchnowskiemu na dwa miesiące. Decyzja ma związek z incydentem, w którym uczestniczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki. Czuchnowski odniósł się do postanowienia. "Szkoda, że nie wysłuchano moich racji" - napisał dziennikarz.

Zawieszenie przepustki Wojciechowi Czuchnowskiemu. "Szkoda, że nie wysłuchano moich racji"

Zawieszenie przepustki Wojciechowi Czuchnowskiemu. "Szkoda, że nie wysłuchano moich racji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jacek Ozdoba, europoseł PiS, powiedział w czwartek do Adama Bodnara, że "jest podejrzewany o zamach stanu w Polsce". Minister sprawiedliwości prezentował podczas komisji do spraw prawnych Parlamentu Europejskiego priorytety polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej i odpowiadał na pytania eurodeputowanych. Głos Ozdobie odebrał przewodniczący komisji. Europoseł Krzysztof Brejza później poinformował, że "akcję rozbijania konferencji prasowej ministra reżyserowała" żona Zbigniewa Ziobry - asystentka kilku europosłów PiS w PE.

Ozdoba przerwał konferencję Bodnarowi. Brejza: akcję reżyserowała żona Ziobry

Ozdoba przerwał konferencję Bodnarowi. Brejza: akcję reżyserowała żona Ziobry

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dziś w Gdańsku unijni komisarze wezmą udział we wspólnym posiedzeniu razem z polskim rządem. Wizyta całego składu Komisji Europejskiej na czele z jej szefową Ursulą von der Leyen ma związek z prezydencją, którą Polska sprawuje w Radzie Unii Europejskiej od początku stycznia.

Unijni komisarze przyjechali do Gdańska. Wezmą udział w posiedzeniu z polskim rządem

Unijni komisarze przyjechali do Gdańska. Wezmą udział w posiedzeniu z polskim rządem

Źródło:
PAP

W nocy spłonął budynek gospodarczy w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska na Skrzycznem, najwyższym szczycie w Beskidzie Śląskim. Nikt nie ucierpiał. W trudnej akcji gaśniczej wykorzystano quady, skutery, ratraki, a także instalację do naśnieżania stoku.

Pożar na Skrzycznem. Turyści uciekli z zadymionego schroniska

Pożar na Skrzycznem. Turyści uciekli z zadymionego schroniska

Źródło:
tvn24.pl

Z ciężko chorym sercem ciężko się żyje. Pan Jan Wolanin coś na ten temat wie. Mężczyźnie ma pomóc nowatorska operacja. Lekarze włożyli specjalną elektrodę do jego serca przez żyłę w pachwinie i zniszczyli bliznę, która była źródłem kłopotów.

"Mamy nowe narzędzie, o które zabijają się ośrodki w Europie". Nowatorski zabieg w Warszawie

"Mamy nowe narzędzie, o które zabijają się ośrodki w Europie". Nowatorski zabieg w Warszawie

Źródło:
Fakty TVN

Premier Donald Tusk oraz pozostali członkowie Rady Ministrów pojechali pociągiem z Warszawy do Gdańska, gdzie odbędzie się spotkanie z Kolegium Komisarzy UE. Obecnością członków rządów nieco zaskoczeni byli nie tylko inni pasażerowie, ale też obsługa pociągu. W mediach społecznościowych premiera można zobaczyć, jak jeden z pracowników PKP pozuje przed szefem rządu.

Wsiadasz do pociągu, a tam Rada Ministrów

Wsiadasz do pociągu, a tam Rada Ministrów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Strażnicy miejscy otrzymali alarmujące zgłoszenie o człowieku leżącym w zamkniętej toalecie na parkingu. Sprawa wyglądała poważnie: mężczyzna nie reagował na pukanie i nawoływanie. Strażnicy wezwali straż pożarną, podjęto decyzję o wyważeniu drzwi.

Leżał w toalecie, nie reagował. Strażacy wyważyli drzwi. Finał był zaskakujący

Leżał w toalecie, nie reagował. Strażacy wyważyli drzwi. Finał był zaskakujący

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szefowa Straży Przybrzeżnej USA została odwołana tuż po objęciu władzy przez Donalda Trumpa. Teraz admirał Linda Fagan dostała trzy godziny na wyprowadzkę z mieszkania w Waszyngtonie - informuje NBC News.

Media: komendantka Straży Przybrzeżnej USA dostała trzy godziny na wyprowadzkę

Media: komendantka Straży Przybrzeżnej USA dostała trzy godziny na wyprowadzkę

Źródło:
NBC, Reuters

Marszałek Sejmu, przewodniczący Polski 2050 i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia przekazał, że nie ma informacji o rekonstrukcji rządu, nie było w tej sprawie żadnych rozmów i "czuje się w tej sprawie pominięty". Szef KPRM Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska) uważa z kolei, że kampania wyborcza nie jest dobrym czasem na takie rozmowy.

Tusk zapowiada uszczuplenie rządu. Hołownia "czuje się pominięty"

Tusk zapowiada uszczuplenie rządu. Hołownia "czuje się pominięty"

Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM
Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kapituła Nagrody Mariusza Waltera ogłosiła listę nominowanych za rok 2024. Do Nagrody Głównej za Osobowość medialną roku nominowany jest Jakub Sobieniowski, dziennikarz "Faktów" TVN. Na liście nominowanych w kategorii Wydarzenie roku w mediach znalazł między innymi Piotr Świerczek za cykl reportaży i materiałów telewizyjnych "Siła kłamstwa" w TVN24. Oto lista nominowanych.

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Open'er Festival 2025 to jedno z największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Organizatorzy ogłosili kolejnych wykonawców, którzy wystąpią w lipcu w Gdyni. To dwie artystki - Doechii, zdobywczyni statuetki Grammy, oraz Lola Young, której utwór "Messy" w ostatnich tygodniach stał się hitem.

W niedzielę zdobyła Grammy, w lipcu wystąpi w Polsce

W niedzielę zdobyła Grammy, w lipcu wystąpi w Polsce

Źródło:
opener.pl

W sobotę w Kanadzie rozpoczną się siódme igrzyska Invictus Games - Igrzyska Niezwyciężonych. Wezmą w nich udział żołnierze i weterani, którzy podczas służby doznali uszczerbku na zdrowiu. Sport stał się dla nich formą terapii, ale i budowania jedności ponad flagami. Polskę reprezentować będzie 19-osobowa kadra. Przed odlotem zostali oficjalnie pożegnani.

"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24