Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Wola

W czasie kwesty na Cmentarzu Powązkowskim zebrano 213 tysięcy złotych. Trwa jeszcze internetowa zbiórka

TVN Warszawa | Wola

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Kwesta Powązkowska powraca w stacjonarnej formule
TVN24Kwesta Powązkowska powraca w stacjonarnej formule

W czasie tegorocznego dnia Wszystkich Świętych, podczas kwesty na Cmentarzu Powązkowskim zebrano 213 tysięcy złotych - podał przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki. Do 20 listopada trwa jeszcze zbiórka internetowa.

Zakończyła się kwesta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, która trwała trzy dni. Była to 47. zbiórka na ratowanie zabytkowych nagrobków. - Uzbieraliśmy łączną sumę 213 tysięcy złotych. Trwa jeszcze zbiórka internetowa, do udziału w której gorąco zachęcamy - podkreślił przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki.

Zbiórka internetowa jest dostępna na stronie www.zrzutka.pl/kwesta i potrwa do 20 listopada 2021 roku.

Jak zapowiedział Marcin Święcicki "wraz ze środkami z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta St. Warszawy przewidujemy w przyszłym roku przeprowadzić renowacje ponad 20 grobów. W tym pomnika pięciu poległych". Pomnik pięciu poległych jest poświęcony piątce warszawiaków, którzy polegli w antycarskiej demonstracji w 1861 roku.

Na renowację nagrobków i pomników

Kwesta prowadzona na Cmentarzu Powązkowskim we Wszystkich Świętych prowadzona jest na rzecz przeprowadzenia renowacji nagrobków i pomników. Została zainicjowana przez niezapomnianego Jerzego Waldorffa.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 roku ofiarował 2,4 hektara gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 roku. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego, Jana Kiepurę i Stefana "Wiecha" Wiecheckiego.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości