COVID-19 u przedszkolaka. "Kilkoro dzieci, ich rodzice i personel na kwarantannie"

TVN Warszawa | Włochy

Aktualizacja:
Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Sytuacja po wykryciu koronawirusa u dzieckaTVN24
wideo 2/6
TVN24Sytuacja po wykryciu koronawirusa u dziecka

Przedszkole przy ulicy Ryżowej zostało zamknięte po tym, jak u jednego dziecka potwierdzono COVID-19. Jak dowiedział się reporter TVN24, przedszkolaki i personel z grupy, do której uczęszczał zakażony, są w kwarantannie.

- W przedszkolu przy Ryżowej jest potwierdzony przypadek COVID-19 u dziecka, które najprawdopodobniej zakaziło się od swoich rodziców - poinformowała tvnwarszawa.pl jeszcze w niedzielę Karolina Gałecka, rzeczniczka urzędu miasta.

- Zamknięta będzie również filia przedszkola, ze względu na kontakt pomiędzy personelem – zaznaczyła.

Dzieci i personel w kwarantannie

Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk dowiedział się od dyrekcji przedszkola, że w kwarantannie przebywają dzieci i personel, który się nimi zajmował. - Chodzi o dzieci z tej najmłodszej grupy, w której wykryto COVID-19. Do tej grupy chodziło 12 dzieci, w momencie, kiedy wykryto zakażenie, na zajęcia uczęszczało siedmioro osób. Cztery z personelu są w kwarantannie – to prawdopodobnie dwie nauczycielki i dwie woźne - relacjonował.

Z informacji uzyskanych od dyrekcji wynika, że pozytywny przypadek COVID-19 wykryto u matki i ojca zakażonego przedszkolaka. - Pierwszy test [u dziecka - red.] dał wynik negatywny, drugi test w sobotę był pozytywny, stąd takie decyzje. Przedszkole jest zamknięte do końca tygodnia - przekazał Wierzuk.

Podał również, że do placówki jest zapisanych obecnie ponad 70 dzieci, a po wznowieniu działalności placówki 18 maja przychodziło około 40-50. - Dyrekcja przekonuje, że dzieci z pozostałych grup nie miały kontaktu z osobą zakażoną, bowiem bawiły się oddzielne, a na placach zabaw wszystko było dezynfekowane. Wszystkie środki bezpieczeństwa zostały zachowane, ale ten przypadek, zakażenie przyszło z zewnątrz. W poniedziałek na terenie przedszkola nie ma dzieci, ale jest część pracowników – trwa dezynfekcja tego przedszkola - podsumował reporter.

Trwa ustalanie osób z bezpośredniego kontaktu

- Placówka przy Ryżowej 17 została zamknięta do końca tygodnia decyzją dyrekcji przedszkola, a nie decyzją inspekcji sanitarnej - podkreśla Joanna Narożniak, rzeczniczka Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne. - Zostały przekazane do sanepidu listy osób i kontakty do nich - informuje Narożniak.

Dodaje, że trwa ocena poziomu ryzyka na zakażenie. - Osoby z bezpośredniego kontaktu – kilkoro dzieci z grupy i ich rodzice oraz personel przedszkola z bezpośredniego kontaktu zostaną objęci kwarantanną i będą skierowani na wymazy najwcześniej po siódmym dniu od kontaktu - zaznacza. - O filii przedszkola na razie nie mamy informacji. Trwa dochodzenie - uzupełnia.

575 nowych przypadków w niedzielę

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o łącznie 575 nowych, potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach koronawirusa w całej Polsce. To o jeden przypadek mniej niż w sobotę, gdy liczba nowych zakażeń była najwyższa od początku pomiarów. W niedzielę resort przekazał też informację o śmierci czterech osób. Do tej pory w Polsce COVID-19 zdiagnozowano u 26 561 osób, spośród których 1157 zmarło.

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: