Mandaty, naruszenia zasad kwarantanny. Pracowity weekend stołecznych policjantów

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tłumy spacerujących w Wilanowie
Tłumy spacerujących w WilanowieKontakt24
wideo 2/4
Kontakt24Tłumy spacerujących w Wilanowie

Można wyjść z domu, ale jeśli jest to konieczne - do pracy, sklepu, apteki czy z psem. Czy warszawiacy się do tego stosują? Jak przekazała stołeczna policja - tylko w weekend funkcjonariusze wystawili 60 mandatów i przygotowali 50 wniosków o ukaranie za naruszanie przepisów o zachowywanie się w miejscach publicznych.

Jak przekazał nam Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze mieli pracowitą sobotę i niedzielę - Tylko w weekend nałożono ponad 60 mandatów karnych i przygotowywanych jest ponad 50 wniosków o ukaranie do sądu w związku z naruszeniem artykułu 54 kodeksu wykroczeń - wyliczał rzecznik.

Chodzi o naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. W Kodeksie wykroczeń czytamy, że "kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

220 postępowań o naruszenie kwarantanny

Marczak zaznaczył, że w weekend doszło także do naruszenia zasad kwarantanny. - Prowadzimy już ponad 220 postępowań, które zakończą się skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. W tym przypadku o naruszenie artykułu 116 kodeksu wykroczeń - przekazał rzecznik.

Ten artykuł mówi z kolei o "nieprzestrzeganiu nakazów i zakazów przez chorego lub nosiciela choroby zakaźnej lub osoby sprawującej nad nimi pieczę". Kodeks za to wykroczenie również przewiduje karę grzywny lub naganę.

Kontrole strażników

Swoje kontrole prowadziła też straż miejska. Od piątku do niedzieli patrole tej formacji przeprowadziły łącznie ponad 450 kontroli terenów rekreacyjnych.

"Strażnicy miejscy nie odnotowali przypadków naruszania rządowych zaleceń wydanych w związku z epidemią koronawirusa. Równolegle z prowadzonymi kontrolami w terenie, z radiowozów straży miejskiej odtworzono w miejscach publicznych 5500 komunikatów o zagrożeniu, z prośbą o niegromadzenie się" - informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka urzędu miasta.

Spacerowali, jeździli na rowerach i rozpalali ogniska

Między innymi w sobotę pogoda zachęciła warszawiaków do spacerów i wycieczek. Grupy można było spotkać w Wilanowie. Na tvnwarszawa.pl pokazywaliśmy tłumy ludzi spacerujących i jeżdżących na rowerze po Przyczółkowej, czy rząd aut zaparkowanych w pobliży plaży na Zawadach.

Za to w niedzielę, nasz reporter zauważył w Parku Młocińskim przy Papirusów kilkuosobową grupę, która rozpaliła ognisko i piekła kiełbaski. Na zakrytym czarną folią placu zabaw, pod okiem opiekunów bawiły się dzieci.

W domach pod obowiązkową dwutygodniową kwarantanną powinny przebywać też osoby, które właśnie wróciły z zagranicy. Służby podkreślają też, by szczególną ostrożność zachowali także seniorzy, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. O nowym rozporządzeniu przypomina też codziennie policja, która w specjalnym komunikacie nadawanym przez system nagłaśniający przekazuje na warszawskich ulicach prośbę o pozostanie w domu.

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości