Tunel pod Dworcem Wschodnim. Miasto szuka pieniędzy na budowę, aktywiści mówią "o rzezi inwestycyjnej Pragi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna
Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicami
Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicami
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicami (wideo z 26.11.2020)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz rok temu zapewniał, że nie zrezygnuje z budowy tunelu pod Dworcem Wschodnim, jednak teraz okazuje się, że na ważną inwestycję może zabraknąć pieniędzy. Potrzebnych jest od 40 do nawet 100 milionów złotych i urzędnicy chcą, by inwestycję sfinansowała Unia Europejska. To wymaga jednak zgody kolejarzy. Na to wszystko nakładają się spodziewane mniejsze wpływy do budżetu miasta, które po wprowadzeniu Polskiego Ładu mogą skurczyć się o około 1,7 miliarda złotych.

Tunel pod torami przy dworcu Warszawa Wschodnia miał powstać w ramach remontu linii średnicowej i stanowiłby ciąg planowanej Trasy Tysiąclecia między Pragą-Północ i Pragą-Południe. W listopadzie ubiegłego roku, w reakcji na protest lokalnych aktywistów domagających się jego budowy, ówczesna rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka zapewniała, że Warszawa podpisze porozumienie z PKP PLK w sprawie projektowania tej trasy. - Na sesji składamy wniosek o zabezpieczenie środków finansowych w WPF (Wieloletnia Prognoza Finansowa), wtedy możemy dopiero podpisać dokument - zapowiadała. - Ten pomysł nie został zarzucony, cały czas o nim pamiętamy i jesteśmy otwarci na takie rozwiązanie. Jesteśmy w kontakcie z kolejarzami - stwierdziła rzeczniczka.

Tymczasem "Gazeta Stołeczna" poinformowała w poniedziałek, że wbrew tym zapewnieniom ratusz nie finansuje przygotowań do budowy przejazdu pod Dworcem Wschodnim. Zacytowała też wypowiedź prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela z początku września: - Mamy nadzieję, że miasto włączy się w budowę tunelu w alei Tysiąclecia przy Dworcu Wschodnim. Cały czas słyszę, że jest to analizowane, a czas ucieka.

Według Merchela, kolejarze chcą w drugiej połowie 2022 roku ogłosić przetarg, by w kolejnym roku wykonawca zaczął prace przy Dworcu Wschodnim. - A wtedy będzie już za późno, by uwzględnić tam tunel - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od 40 do ponad 100 mln zł

Potwierdzenia w tej sprawie szukamy u obecnej rzeczniczki miasta Moniki Beuth-Lutyk. W przesłanej odpowiedzi przypomina, że od kwietnia rozmowy z kolejarzami w tej sprawie prowadzi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, a bieżące kontakty ze spółką koordynuje powołany przez prezydenta pełnomocnik Marek Chmurski. - W ramach cyklu spotkań, PKP PLK postawiły Warszawie warunki brzegowe związane z uwzględnieniem w dokumentacji projektowej stacji Warszawa Wschodnia przygotowanej na zlecenie PKP PLK konstrukcji tunelu drogowego - informuje rzeczniczka.

I podaje, że warunki są dwa: zabezpieczenie środków finansowych na realizację zakresu związanego z inwestycją drogową w ramach przebudowy stacji Warszawa Wschodnia w latach 2024-2027 (szacunkowo od około 40 mln zł do ponad 100 mln zł) oraz dostarczenie PLK projektu budowlanego konstrukcji tunelu, który mógłby zostać zaimplementowany do dokumentacji opracowywanej przez konsorcjum Torprojekt - Kuryłowicz & Associates. - Te założenia generują szereg zobowiązań i działań, koniecznych do wzajemnego wykonania na rzecz poszczególnych uczestników projektu, więc wymagają porozumienia lub porozumień - podkreśla Beuth-Lutyk.

Szukają pieniędzy z EU, obawiają się Polskiego Ładu

Miasto rozmawia też z PKP PLK o dofinansowaniu szerszego zakresu inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ (Program Infrastruktura i Środowisko). - Stanowisko Centrum Unijnych Projektów Transportowych w sprawie możliwości objęcia kosztów budowy tunelu dofinansowaniem ze środków UE w ramach POIiŚ 2021-2027 (lub innego) i potraktowania go jako koszt kwalifikowany projektu PKP jest takie, że jest to uzależnione od decyzji PLK - czekamy zatem na odpowiedź z ich strony - podkreśla rzeczniczka ratusza.

Zastrzega jednocześnie, że wpływ na możliwość budowy przejazdu pod Dworcem Wschodnim, mają też planowane zmiany przepisów w ramach Polskiego Ładu: - Dla Warszawy przedstawione tam propozycje w ich obecnej postaci oznaczają mniejsze dochody z PIT w kwocie 1 mld 716 mln zł. Odpowiada to równowartości rocznych dochodów Warszawy pobieranych z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i rocznym dochodom z biletów komunikacji miejskiej.

"Tunel im. Rzezi Inwestycyjnej Pragi"

- Spadek dochodów miasta jest faktem, ale nie przeszkadza to przeznaczać dużych kwot na różne dziwne rzeczy, na przykład ponad 100 milionów złotych na kolejny stadion piłkarski czy pomnik Bitwy Warszawskiej. A tak ważna inwestycja jak tunel między dwiema dzielnicami na Pradze nie może się doczekać kasy - zauważył na łamach "Stołecznej" Krzysztof Daukszewicz z Porozumienia dla Pragi.

Już rok temu lokalni społecznicy zorganizowali protest przy Dworcu Wschodnim. - Jeżeli tunel nie powstanie przy okazji budowy średnicy, następna szansa zdarzy się za około 50 lat, przy kolejnym remoncie, ponieważ nikt nie będzie pruł świeżo położonych torów, a miasto nie wyłoży takiej kwoty na połączenie lokalne - argumentował wówczas Daukszewicz. Zaznaczył przy tym, że pozorne oszczędności na projekcie sprawią, że miasto straci szanse na stworzenie wygodnego połączenia międzydzielnicowego i narazi je nawet na kilkadziesiąt milionów złotych straty.

W tym tygodniu aktywiści planują kolejny protest, ale tym razem - jak podaje "Stołeczna" - chcą ustawić przy Dworcu Wschodnim tablicę z nazwą: "Tunel im. Rzezi Inwestycyjnej Pragi", co miałoby nawiązywać do bitwy insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku. Z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło wtedy nawet 20 tysięcy prażan.

Autorka/Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!