Jak wyliczył urząd miasta, w Warszawie jest 4,3 tysiąca przystanków (tylko część wyposażona jest w wiaty), które są zamiatane przez cały rok. "Jednak w serwisie porządkowym są również takie prace, które - ze względu na użycie wody - wymagają dodatnich temperatur w dzień i w nocy. To gruntowne mycie wiat na przystankach" - podano.
Na początek zajmą się tymi w Śródmieściu
- W katalogu zlecanych przez nas prac porządkowych jest szereg zsynchronizowanych różnorodnych działań, które w ostatecznym efekcie kształtują obraz zadbanej Warszawy. Czystość to nie tylko estetyka przestrzeni publicznej, ale także bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.
W ostatnich dniach pogoda zrobiła się stabilna, nocą temperatury są dodatnie. Dlatego można było rozpocząć mycie 1222 wiat. Jako pierwsze w harmonogramie prac porządkowych są te zlokalizowane w Śródmieściu i na Pradze Północ. Szyby, gabloty i dachy wiat są dokładnie czyszczone wodą pod ciśnieniem. Oprócz typowych zabrudzeń usuwane są bazgroły, nielegalne ogłoszenia, naklejki i wlepki. Mycie obejmuje też przystankowe słupki, rozkłady jazdy, ławki i chodnik. Prace prowadzone są nocami, by nie utrudniać życia pasażerom.
Każdą wiatę umyją przynajmniej czterokrotnie
Jak zapowiedziano, w tym roku każda wiata będzie umyta przynajmniej cztery razy. A niektóre, głównie te w centralnych punktach przesiadkowych, z dużą frekwencją podróżnych, nawet ośmiokrotnie. "Kompleksowe porządki czekają również pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym i znajdujące się na niej szklano-stalowe zadaszenia. Te prace, prowadzone również na wysokościach, wymagają specjalistycznego sprzętu i czasowej zmiany organizacji ruchu autobusów. Do jesieni ZOM planuje przeprowadzić je czterokrotnie" - podał ratusz.
I zapewnił, że oprócz kompleksowego mycia, przystanki przechodzą też standardowy serwis - w najbardziej uczęszczanych miejscach ekipy sprzątające pojawiają się codziennie. Każdego dnia zabierane są też śmieci z koszy. "Nagłe zanieczyszczenia, pseudograffiti, nielegalne ogłoszenia czy rozbite szkło są usuwane z przystanków także interwencyjnie. Taką konieczność mogą zgłosić również mieszkańcy, przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115" - przypomniał urząd miasta.
Informowaliśmy także o zielonych dachach wiat przystankowych:
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta