TVN Warszawa | Ulice

Kamery i znaki już są. Kiedy zacznie działać odcinkowy pomiar prędkości na S8?

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zakończył się montaż odcinkowego pomiaru prędkości na S8
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plZakończył się montaż odcinkowego pomiaru prędkości na S8

Zakończył się montaż urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości na skrajnych odcinkach warszawskiego fragmentu trasy S8. Pojawiło się też już oznakowanie, ale same urządzenia jeszcze nie rejestrują wykroczeń. Kiedy zaczną?

Kamery odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 zostały zamontowane w dwóch lokalizacjach: pomiędzy węzłem Konotopa i węzłem Bemowo, na wysokości Lazurowej oraz pomiędzy węzłami Łabiszyńska i Piłsudskiego w Markach. Kierowcy poruszający się ekspresówką zwracają uwagę, że pojawiło się już oznakowanie informujące o kontroli prędkości. Zastanawiają się, czy kamery zaczęły rejestrować wykroczenia.  

Trwa legalizacja, potem odbiory i testy

Co prawda montaż urządzeń został już zakończony, ale wciąż trwają procedury administracyjne. Jak przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, 2 listopada rozpoczęła się legalizacja urządzeń. – Po zakończeniu procesu legalizacji nastąpią odbiory techniczne. Jeśli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości, odcinkowy pomiar prędkości na S8 przejdzie w fazę testów między innymi pod kątem prawidłowości rejestracji naruszeń oraz przesyłania danych do systemu centralnego CANARD – poinformowała Niżniak.

Kiedy urządzenia zaczną rejestrować wykroczenia? – Staramy się, aby proces legalizacji i testów przebiegał jak najszybciej. Mamy nadzieję, że urządzenia zostaną uruchomione jeszcze w listopadzie – powiedziała rzeczniczka GITD. Dodała, że rozpatrywany jest wariant etapowy, a to oznacza, że urządzenia będą stopniowo przełączane w tryb rejestracji naruszeń. – Nie jest wykluczony również wariant, że pomiar zostanie włączony na wszystkich odcinkach jednocześnie. Wszystko zależy od wyniku przeprowadzonych testów – podkreśliła Monika Niżniak.

Zainstalowano 30 kamer

Umowę na dostawę i montaż odcinkowego pomiaru prędkości GITD podpisał w kwietniu tego roku. Zainstalowane urządzenia, to system kamer, który automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. Funkcjonalność kamer umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość szeregu danych, w tym między innymi: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Urządzenia zidentyfikują również pas ruchu, którym poruszał się samochód. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej.

W sumie zainstalowano 30 kamer. Łącznie kontrolą zostanie objętych około 13,5 km trasy S8. Pomiary będą prowadzone na jedniach w obu kierunkach. Koszt montażu urządzeń na trasie S8 wyniesie blisko cztery miliony złotych.

Odcinkowy pomiar prędkościGITD

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości