Jedno auto jak 10 patroli. Będzie więcej samochodów do parkingowej e-kontroli

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak działa e-kontrola?
Jak działa e-kontrola?ZDM
wideo 2/3
Jak działa e-kontrola?ZDM

Zarząd Dróg Miejskich planuje w tym roku kupić cztery nowe samochody do e-kontroli w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. - Jedno takie auto pozwala przeprowadzić tyle kontroli, ile 10 patroli pieszych, a tylko kontrola konsekwentna i taka, którą kierowcy widzą, pozwoli na uszczelnienie strefy - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

7 stycznia minął rok, odkąd na ulice Warszawy wjechały dwa elektryczne samochody skanujące tablice rejestracyjne. Auta wyłapują piratów parkingowych. Pod koniec wakacji dołączył do nich trzeci samochód i już wiadomo, że na tym się nie skończy. Kilka dni temu Zarząd Dróg Miejskich opublikował plan zamówień na 2021 rok, w którym znalazł się punkt dotyczący dostawy czterech samochodów elektrycznych. Przetarg obejmie także szkolenia operatorów systemu oraz obsługę utrzymaniową systemu e-kontroli.

- E-kontrola sprawdza się na tyle dobrze, że będziemy chcieli powiększyć flotę o kolejne pojazdy. Mają szereg zalet, z których podstawowa to "moce przerobowe", bo jedno takie auto pozwala przeprowadzić tyle kontroli, ile 10 patroli pieszych. A to jest kluczowe, bo tylko konsekwentna kontrola i w dodatku taka, którą kierowcy widzą, pozwoli na uszczelnienie strefy - wyjaśnia przyczynę zwiększenia floty rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24

Nieuchronność kary, przejrzyste zasady

Dybalski zauważa również, że od początku tego roku kar za brak opłaty parkingowej zaczyna być coraz mniej. - I choć powodów może być co najmniej kilka, to jestem przekonany, że jednym z nich jest ewentualna nieuchronność kary w przypadku przewinienia - zaznacza.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że z wynikiem e-kontroli trudno dyskutować, bo kierowca otrzymuje konkretną jej godzinę, może także sprawdzić dokumentację fotograficzną. - Wszystko jest przejrzyste. Plusem jest też możliwość korzystania z tych aut do celów niebezpośrednio związanych z kontrolą Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, na przykład do analiz zapełnienia strefy, czy – od najbliższego poniedziałku – mierzenia poziomu smogu - argumentuje Dybalski.

Drogowcy w przetargu będą szukać aut podobnych do tych, z których korzystają obecnie. - W ubiegłym roku początkowo kupiliśmy dwa pojazdy, we wrześniu pojawił się trzeci, taki sam, bo skorzystaliśmy z opcji w poprzednim przetargu. Teraz rozpiszemy nowy przetarg, ale żadnych nowości raczej tam nie będzie - odpowiada na pytania o oczekiwania techniczne zamawianych aut.

ZDM planuje kupić w 2021 roku kolejne cztery auta do e-kontroliZDM

Nie zrezygnują z pieszych patroli

Zapytaliśmy również rzecznika drogowców, czy w związku ze zwiększeniem floty do e-kontroli, drogowcy planują redukcję liczby patroli pieszych. - W poprzednich latach strefę kontrolowało 25 dwuosobowych pieszych patroli. W ubiegłym roku część tych osób zajęło się obróbką wezwań z e-kontroli. Niewykluczone, że podobnie stanie się po zakupie tych czterech nowych aut. Natomiast z pieszych patroli nie zrezygnujemy całkowicie - zastrzega Dybalski. Wyjaśnia, że w niektórych miejscach samochodom może być trudno "dojrzeć" tablicę. - A w sytuacji gdy kierowca zasłania tablicę, albo jest ona z innego powodu nieczytelna, e-kontrola daje znać właśnie patrolom pieszym - podsumowuje.

Drogowcy planują ogłosić przetarg w marcu. Planują przeznaczyć na ten cel około 5,4 miliona złotych.

Ponad milion skontrolowanych aut

W styczniu drogowcy podsumowali ubiegły rok e-kontroli. Wynika z niego, że w 2020 roku auta przejechały 68 tysięcy kilometrów i skontrolowały dokładnie 1 342 313 parkujących pojazdów. "Każdy z nich w praktyce dwa razy, bo kontrola polega na dwukrotnym – w przeciągu kilku minut – sprawdzeniu auta parkującego w tym samym miejscu. Chodzi o wykluczenie tych kierowców, którzy przed chwilą przyjechali i jeszcze klikają w aplikacji, albo właśnie poszli zapłacić do parkomatu" – przypominał ZDM.

Kontrole zakończyły się wystawieniem 165 722 kar. Czy to dużo? "Przez cały 2019 rok – niepandemiczny – 25 pieszych patroli ZDM wystawiło 289 010 kar. I choć trudno ubiegłoroczne statystyki do czegoś odnieść, bo w trakcie 2020 r. zmieniła się wysokość kary, zmienił się obszar strefy, w połowie roku zaczęliśmy korzystać z trzeciego auta, a sama pandemia kompletnie zaburzyła ruch drogowy w Warszawie, szacujemy, że jedno auto wykonuje pracę 10 pieszych patroli" – wyliczali drogowcy.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP