GDDKiA wybrała firmę, która wykona pomiary powietrza przy POW na Ursynowie

Autor:
katke
Źródło:
PAP
Przejazd tunelem POW
Przejazd tunelem POWMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plPrzejazd tunelem POW

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała we wtorek, że wybrany już został wykonawca pomiaru powietrza w sąsiedztwie tunelu POW na warszawskim Ursynowie. Koszt wyniesie ponad 3,7 miliona złotych.

- Oferta konsorcjum, w skład którego weszły firma Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, spełniła wszystkie wymagania postawione w przetargu na pomiar jakości powietrza atmosferycznego w obszarze realizowanej drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów (w rejonie tunelu)" - zaznaczyła rzecznik warszawskiego oddziału GDKKiA Małgorzata Tarnowska.

Gdzie będą badać stan powietrza?

Prace wycenione zostały na 3 761 340 złotych.

Wykonawca wykona wszystkie niezbędne pomiary i badania powietrza, zgodnie z postanowieniem RDOŚ. Dane będą zbierane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych m.in. przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali i będą dotyczyły "stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu". Badania będą prowadzone przez rok na wyrzutniach oraz minimum 70 dni w roku w rejonie portali. Wykonawca ma około 20 miesięcy od podpisania umowy na dostarczenie wyników pomiarów oraz wykonanie analizy.

Podpisanie umowy zaplanowano na wrzesień. Już po trzech miesiącach od rozpoczęcia pomiarów wykonana zostanie wstępna analiza wyników. Wykonanie całego zadania zajmie wykonawcy około 20 miesięcy od daty zawarcia umowy. "Zakończenie wszystkich prac związanych z opracowaniem wyników pomiarów i sporządzeniem analizy porealizacyjnej przewidywane jest w I kwartale 2023 roku" - przekazała GDDKiA.

15 kilometrów POW

Od 22 grudnia kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości