Rocznica tragedii smoleńskiej. "To marsz ostatni, doszliśmy do celu"

[object Object]
Przygotowania do obchodówTVN24
wideo 2/17

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego oraz kamienia w miejscu monumentu Lecha Kaczyńskiego były kulminacyjnym momentem obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wieczorem politycy i rodziny ofiar spotkali się na mszy w archikatedrze Świętego Jana. Potem przeszli przed Pałac Prezydencki. Uroczystości zakończyły podziękowania prezesa PiS na placu Piłsudskiego.

22.05 Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.

22.00 Po przemówieniu prezesa PiS zgromadzeni zaczęli rozchodzić się do domów.

21.56 Jarosław Kaczyński przemawiał krótko po raz kolejny na placu Piłsudskiego. - Chce jeszcze raz podziękować za ten dzień, tym wszystkim, którzy nas wspierali. Chciałbym powiedzieć jeszcze raz: prawda zwyciężyła - zakończył Kaczyński.

21.30 Po krótkiej modlitwie marsz ruszył na plac Piłsudskiego. Wcześniej nastąpiło symboliczne przekazanie krzyża, który najpierw trafi do kościoła kapucynów, a docelowo ma stanąć przy pomniku ofiar katastrofy.

21.22 "Pamiętam tamten wieczór pod Pałacem 10.04.2010 i następne. Morze zniczy, morze kwiatów, morze Ludzi i łez. Dziękuję że byliście wtedy dla Nich, że pamiętaliście i pamiętacie. Niech pozostaną w naszej pamięci na zawsze" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Pamiętam tamten wieczór pod Pałacem 10.04.2010 i następne. Morze zniczy, morze kwiatów, morze Ludzi i łez. Dziękuję że byliście wtedy dla Nich, że pamiętaliście i pamiętacie. Niech pozostaną w naszej pamięci na zawsze.— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 10 kwietnia 2018

21.20 Jarosław Kaczyński podziękował też wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację miesięcznic smoleńskich oraz Antoniemu Macierewiczowi za pracę w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. - Część spraw została wyjaśniona, droga do wyjaśnienia innych jest otwarta, w życiu społecznym rzadko się zdarza, by cele można było osiągnąć w 100 procentach. My osiągnęliśmy tak wysoki procent tych celów, że mogę powiedzieć: zwyciężyliśmy - przemawiał.

- Za chwilę pójdziemy pod pomniki, to będzie uwieńczenie naszego zwycięstwa, warto było, przysłużyliśmy się ojczyźnie, godności Polaków - zapowiedział Jarosław Kaczyński.

21.14 - Tyle marszów ile ofiar katastrofy smoleńskiej. Jest to marsz ostatni, kończymy, przede wszystkim dlatego, że doszliśmy do celu. Tam już odsłonili pomnik smoleński, niedaleko stąd, w pięknym miejscu - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że tylko "względy techniczne" spowodowały, że usytuowany w pobliżu monument Lecha Kaczyńskiego, dziś nie został jeszcze odsłonięty. Jak mówił prezes PiS, stanie się to najprawdopodobniej 10 listopada.

21.12 Rozpoczęło się przemówienie prezesa PiS

21.05 Uczestnicy marszu wypełnili Krakowskie Przedmieście między Pałacem Prezydenckim a placem Zamkowym. Oczekują na przemówienie Jarosława Kaczyńskiego.

20.40 Marsz pamięci ruszył przed Pałac Prezydencki. Tam przewidziane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czoło marszu niesie transparent: "Smoleńsk - pamiętamy". Jest też kilkudziesięciometrowa biało-czerwona flaga. Jego uczestnicy skandowali m.in.: "Jarosław, Jarosław", "Chwała bohaterom". Uczestnicy marszu niosą biało-czerwoną flagę.

20.35 Ludzie zgromadzeni na placu Zamkowym oglądają na telebimie transmisję wieczornej mszy świętej z archikatedry św. Jana Chrzciciela, odprawianej w intencji ofiar katastrofy.

20.30 Na placu Piłsudskiego oraz na Krakowskim Przedmieściu, w okolicy kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego gromadzą się uczestnicy kontrmanifestacji. "To już najprawdopodobniej ostatnia Kontrmiesięcznica. 25 razy stanęliśmy naprzeciw Kaczyńskiego dziesiątego każdego miesiąca. Swoimi manifestacjami doprowadziliśmy do tego, że PiS zmienił ustawę o zgromadzeniach, a policja co miesiąc fortyfikuje centrum Warszawy" - pisali jeszcze przed wydarzeniem.

Wcześniej, w Ogrodzie Saskim protestowało kilkadziesiąt osób z organizacji Obywatele Solidarni w Akcji (OSA) i Fundacji Wolni i Równi. Trzymali transparenty z napisami: "Plac Piłsudskiego, nie Kaczyńskiego", "Tu wolna jest Warszawa, tu człowiek ma prawa", "Warszawski lud śpiewa: te schody nie wiodą do nieba". Wznosili okrzyki "Nie ma nic wiecznego na pl. Piłsudskiego", "Samowola budowlana musi być rozebrana".

20.20 - Jestem wdzięczny wszystkim oddającym hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, wszystkim, którzy - niezależnie od swoich przekonań - odważnie bronią fundamentów, z których wyrastamy - mówił bp Michał Janocha podczas mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w warszawskiej archikatedrze św. Jana.

Biskup dziękował m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz pozostałym przybyłym na mszę, za to, że oddają hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. - Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim tutaj obecnym i nieobecnym politykom, ludziom kultury, wszystkim odpowiedzialnym za kształt naszego kraju, którzy niezależnie od swoich przekonań i sympatii odważnie bronią fundamentów z których wyrastamy, bronią tożsamości polskiego narodu, a tym samym tożsamości Europy narodów - podkreślił bp Janocha, który jest biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej.

Jak przypomniał, w Smoleńsku zginęli m.in. przedstawiciele największych politycznych ugrupowań, cywile oraz duchowni. - Reprezentacja nas, narodu. Tego dnia Polska utraciła prezydenta i znaczną część politycznych elit. Zginęli, bo chcieli oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu - dodał duchowny.

19.00 W archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście rozpoczęła się msza w intencji osób, które osiem lat temu zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.

W mszy celebrowanej przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Michała Janochę, uczestniczą m.in.: prezydent Andrzej Duda, jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele - wicepremier Beata Szydło, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Msza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i modlitwą za zmarłych oraz słowem wstępnym proboszcza parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ks. prałata Bogdana Bartołda. Duchowny podkreślił, że wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r. "pozostawiają w naszych sercach niezabliźnioną ranę", wówczas bowiem zginęło 96 osób, które oddały "swoje życie w służbie ojczyźnie".

Po zakończeniu mszy zaplanowano marsz, który przejdzie przed Pałac Prezydencki. Tam przewidziane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

17.00 O godzinie 19 w bazylice św. Jana Chrzciciela przy Świętojańskiej odbędzie się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Po niej z placu Zamkowego ruszy marsz pamięci - przed Pałac Prezydencki. Organizatorzy przewidują, że zebrani dojdą tam około 20.15. Przed pałacem przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

16.30 Tymczasem Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega przed utrudnieniami w ruchu. Autobusy linii E2, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 kursują na trasach objazdowych.

#10kwietnia Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej spowodowały utrudnienia dla #bus na Trakcie Królewskim i w okolicach pl. Piłsudskiego. Zachęcamy do korzystania z #metro. pic.twitter.com/rbXPq0Ms1g— WTP Warszawa (@WTP_Warszawa) 10 kwietnia 2018

16.24 Zakończyły się uroczystości związane z udziałem władz państwowych. Zgromadzeni wracają z okolic budynku Garnizonu Warszawa bliżej pomnika. Na godz. 16.30 na placu Piłsudskiego zaplanowano koncert.

16.07 Rozpoczęło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. - To byli ludzie, którzy mieli przed sobą jeszcze lata służby dla Polski - mówił.

- Katastrofa smoleńska to tragiczny moment, najstraszliwszy dla rodzin ofiar, ale straszliwy dla całej Polski, bo zginęli ludzie, którzy odrodzoną Polskę budowali i co do których mieliśmy nadzieję, że będą ją budowali jeszcze przez lata – wspominał.

Prezydent zwrócił uwagę, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest "nasz wspólny". - Wierzę, że będzie nas jednoczył niezależnie od poglądów, barw politycznych, bo on jest wszystkich i dla wszystkich -stwierdził. WIĘCEJ NA TVN24.PL

16.00 Przemawia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - To pomnik pamięci, godności, wierności, jest tam 96 nazwisk, bez żadnych tytułów, bez funkcji, 96 Polek i Polaków, osób, które wybrały się do Katynia, by podtrzymać pamięć, to już jest wystarczający powód, by ten pomnik tu stanął – mówił.

- Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy, dzień odsłonięcia pomnika ofiar. Tu, tuż obok stanie prawdopodobnie w listopadzie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zapytajmy, jaki jest sens tych wydarzeń? Jaki jest sens tego pomnika, który jest o kilkadziesiąt metrów stąd? Pomnika pamięci, pomnika godności, pomnika wierności - przemawiał Kaczyński. Podziękował też za odwagę autorowi projektu pomnika Jerzemu Kalinie. WIĘCEJ NA TVN24.PL

Wystąpienie prezesa PiS przerywały okrzyki "Jarosław" i "Dziękujemy".

15.54 Przed budynkiem Garnizonu Warszawa odsłonięty został kamień w miejscu, gdzie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podaje PAP.

15.45 Rozpoczęło się składanie wieńców przed pomnikiem. Pierwsi kwiaty złożyli przedstawiciele rodzin smoleńskich, po nich prezydent Andrzej Duda, wreszcie premier Mateusz Morawiecki z zastępcami.

15.40 Pomnik poświęcił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Módlmy się o to, żeby ten pomnik nas wszystkich jednoczył - mówił duchowny. - Niech ten pomnik przemawia do wszystkich pokoleń. Niech zmusza przychodzących do zadumy, uczy działania dla dobra wspólnego. Niech odchodzą stąd ludzie mocniejsi, napełnieni nową nadzieją - apelował Nycz.

15.35 Przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskich odsłoniły pomnik. Wśród nich byli Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska i jej córki. Pomagali im harcerze. Chwilę później zabrzmiał sygnał Wojska Polskiego.

15.32 Uroczystości na placu Piłsudskiego zaczęły się od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego.

15.20 "Życie 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w tym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki, było najlepszym świadectwem i przykładem niezrównanego patriotyzmu oraz służby drugiemu człowiekowi. Cześć Ich Pamięci!" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że 10 kwietnia "na zawsze pozostanie dniem zadumy nad polskim losem".

10 kwietnia na zawsze pozostanie dniem zadumy nad polskim losem. Życie 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w tym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki, było najlepszym świadectwem i przykładem niezrównanego patriotyzmu oraz służby drugiemu człowiekowi. Cześć Ich Pamięci!— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 10 kwietnia 2018

15.12 Paweł Łukasik z TVN24, który jest na miejscu opisuje, że plac Piłsudskiego powoli się zapełnia. Zaznacza przy tym, że wejście na uroczystość wymaga specjalnych wejściówek.

Łukasik przypomina też, że kilkadziesiąt metrów dalej odbędą się też uroczystości pod wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik Lecha Kaczyńskiego. ​

15.04 "W związku z wyłączeniem dla ruchu ul. Królewskiej w rejonie pl. Piłsudskiego oraz ul. Kredytowej i Mazowieckiej, autobusy linii 128 i 175 zostały wycofane z pl. Małachowskiego i skierowane na następujące trasy objazdowe: SZCZĘŚLIWICE / LOTNISKO CHOPINA - ... - Nowy Świat - Świętokrzyska – NOWY ŚWIAT 03" - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

14.50 "W Smoleńsku zginęli zarówno moi przyjaciele, jak i polityczni rywale. Zginęli wspaniali ludzie, dla których ojczyzna była najważniejsza. Trudno czcić ich pamięć w pękniętej na pół Polsce, w hałasie partyjnego wiecu i głupstw. Dziś jest czas wspomnień, a Zmarli zasłużyli na spokój" - podkreślił we wtorek na Twitterze lider PO Grzegorz Schetyna, wspominając ofiary katastrofy smoleńskiej.

W Smoleńsku zginęli zarówno moi przyjaciele, jak i polityczni rywale. Zginęli wspaniali ludzie, dla których ojczyzna była najważniejsza. Trudno czcić ich pamięć w pękniętej na pół Polsce, w hałasie partyjnego wiecu i głupstw. Dziś jest czas wspomnień, a Zmarli zasłużyli na spokój— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) 10 kwietnia 2018

14.30 Trwają przygotowania do odsłonięcia pomnika smoleńskiego, które zaplanowano na godzinę 15.30. Na placu Piłsudskiego gromadzą się mieszkańcy.

- Pomnik na razie przykryty jest biało-czerwonym płótnem - relacjonuje reporter TVN24 Paweł Łukasik. Przypomina, że monument odsłonią rodziny ofiar katastrofy.

13.33 Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej na Powązkach.

12.29 Prezydent Andrzej Duda złożył we wtorek w południe w Świątyni Opatrzności Bożej wieniec przed grobem ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Prezydent złożył też wieńce przed grobami: prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej.

11.41 Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczcili we wtorek pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., składając na wojskowych Powązkach wieńce przed pomnikiem upamiętniającym wszystkie ofiary oraz kwiaty na grobach osób, które spoczywają tam w tak zwanej kwaterze smoleńskiej. Szef rządu i lider Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty i zapalili znicze. Towarzyszyli im członkowie rządu, współpracownicy i politycy PiS, m.in.: wicepremier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz były szef MON Antoni Macierewicz. Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem znajduje się u wylotu Alei Profesorskiej. Ma formę bloku z białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

11.16 Do godziny 15 na placu Piłsudskiego będzie trwał blok filmowy.

11.14 Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli we wtorek przed południem w Świątyni Opatrzności Bożej wieniec na grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. Premier i prezes złożyli też wieńce na grobach prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej. W delegacji towarzyszącej Morawieckiemu i Kaczyńskiemu uczestniczyli też wicepremier Beata Szydło, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministra Michał Dworczyk. Obecny był również b. szef MON Antoni Macierewicz.

10.14 Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii oddali hołd i zapalili we wtorek rano znicze na Cmentarzu Bródnowskim na grobach prezydenckiego ministra Pawła Wypycha oraz Katarzyny Doraczyńskiej - ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Cmentarzu Bródnowskim spoczywa sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wcześniej także doradca Lecha Kaczyńskiego ds. pracy i polityki społecznej Paweł Wypych (ur. w 1968 r.) oraz wicedyrektor gabinetu szefa prezydenckiej kancelarii Katarzyna Doraczyńska, która zginęła w wieku 32 lat. W Kancelarii Prezydenta pracowała od 2007 roku. Nad ich grobami hołd oddali, złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in.: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministra Michał Dworczyk.

10.04 W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Stanisław Szwed złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Izabelę Jarugę-Nowacką. Izabela Jaruga-Nowacka była ministrem polityki społecznej w latach 2004-2005. Tablicę ją upamiętniającą, przed wejściem do siedziby MRPiPS, odsłonięto w październiku 2010 r. We wtorek Rafalska oraz Szwed w imieniu kierownictwa resortu uczcili jej pamięć.

9.12 - Jako chrześcijanie chcemy zmarłym w katastrofie smoleńskiej ofiarować modlitwę, bo to dla nich jest najcenniejsze; prosić o miłosierdzie boże - powiedział podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. na warszawskich Wojskowych Powązkach biskup polowy WP Józef Guzdek. Biskup Polowy Wojska Polskiego, a także przedstawiciele kościołów prawosławnego i ewangelickiego, zmówili podczas wtorkowych uroczystości modlitwę za ofiary katastrofy smoleńskiej. - Po ośmiu latach miejsce pożegnań stało się miejscem spotkań. Kolejny już raz przychodzimy w kolejną rocznicę, aby spotkać się z tymi, którzy tamtego dnia zginęli. Jako chrześcijanie chcemy również ofiarować modlitwę, bo to dla nich jest najcenniejsze; prosić o miłosierdzie boże. Słowa ludzkie są zbyt małe i nieudolne, by kierować je do Boga, dlatego odmówmy modlitwę, której nas nauczył Jezus Chrystus - powiedział bp Guzdek. Zmówił modlitwę "Ojcze nasz".

9.03 Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MON Mariusz Błaszczak i MSWiA Joachim Brudziński, uczestniczą we wtorek w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Apel odbył się o godz. 8.41, w godzinę kiedy doszło do katastrofy - złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Przed Pałacem ułożono krzyż z białych i czerwonych zniczy, umieszczono zdjęcie Lecha i Marii Kaczyńskich, po dwóch stronach znajdują się flagi narodowe, jest też asysta wojskowych. Wcześniej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca odbyła się msza św. w intencji ofiar katastrofy.

8.51 Rozpoczynają się uroczystości przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Ma odbyć się między innymi apel pamięci.

8.29 Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się we wtorek rano, przygotowane przez stołeczny ratusz, uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Obchody rozpoczęły się o godzinie 8.20 przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu na Wojskowych Powązkach, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie. Podczas uroczystości odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy; duchowni trzech wyznań odmówią modlitwę, delegacje i bliscy ofiar złożą wieńce i kwiaty, zapłoną znicze. O godz. 8.41 – w godzinę katastrofy - odegrany zostanie utwór "Cisza". W ceremonii uczestniczą m.in. rodziny ofiar i politycy.

Złożenie wieńców na Powązkach
Złożenie wieńców na PowązkachTVN24

8.25 Ofiary katastrofy smoleńskiej miały różne życiorysy i poglądy pomyślmy o nich w zadumie - napisała we wtorek na Twitterze wicepremier Beata Szydło.

"10 kwietnia 2010 roku, pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Mieli różne życiorysy, zawody i poglądy. Wszyscy towarzyszyli Prezydentowi RP prof. Lechowi Kaczyńskiemu w drodze do Katynia. Pomyślmy o nich w zadumie. Cześć ich pamięci!" - napisała Szydło na Twiterze.

8.21 Rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem poświęconym katastrofie smoleńskiej na Powązkach. Odegrano hymn Polski.

8.12 Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu oraz ministrowie i politycy PiS biorą udział we wtorkowej mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, która rozpoczyna obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Msza święta rozpoczęła się po godz. 8., przybyli na nią m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki. Obecny jest również były szef MON Antoni Macierewicz.

8.07 W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożyłem dziś kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezesa NBP śp. Sławomira Skrzypka - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów @MorawieckiM złożyłem dziś kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. Sławomira Skrzypka, ekonomisty, inżyniera, Zastepcy Prezydenta Warszawy, Prezesa NBP, który zginął 10 kwietnia 2010 w Katastrofie Smoleńskiej. pic.twitter.com/o5itVNEjjI— Jacek Sasin (@SasinJacek) 10 kwietnia 2018

8.06 Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej umieszczoną na gmachu resortu.

7.30 Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli we wtorek rano, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, wiązanki przed tablicą ku czci posłów i senatorów zmarłych tragicznie w tej katastrofie. Kwiaty złożono także przed odsłoniętą w poniedziałek tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, który także zginął w katastrofie smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział także między innymi wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki.

Dzień uroczystości

Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, odsłonięcie kamienia w miejscu, gdzie stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim, wieczorny marsz pamięci - złożą się na oficjalne obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ O UROCZYSTOŚCIACH

W związku z rocznicowymi obchodami w Warszawie wiele ulic, placów i parkingów została wygrodzona i całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego, a także pieszego.

Wygrodzono barierkami między innymi plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Całkowicie zamknięte będzie Krakowskie Przedmieście od ul. Królewskiej do ul. Świętokrzyskiej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zdjęcie na stronie głownej: PAP

PAP/ran/ec/kz/b

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl