Procesje Bożego Ciała w Warszawie na zdjęciach sprzed lat

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Tak wyglądały dawniej procesje Bożego Ciała w Warszawie

Prezydent II RP Stanisław Wojciechowski, nuncjusz apostolski ks. arcybiskup Francesco Marmaggi czy prymas kardynał Stefan Wyszyński. Dawniej procesje Bożego Ciała w Warszawie były wydarzeniami na ogromną skalę. Na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć, jak wyglądały w dawnych latach i kto w nich uczestniczył.

Procesje Bożego Ciała w latach 20. i 30. XX wieku - podobnie jak i dziś - gromadziły wielu mieszkańców stolicy. Warszawiacy tłumnie zjawiali się tego dnia także w późniejszych latach. Zdjęcia, które można znaleźć na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego pokazują, że tuż przed drugą wojną światową, ale także po jej zakończeniu było to wydarzenie organizowane w stolicy na ogromną skalę.

W uroczystościach w czerwcu 1925 roku brał udział prezydent RP Stanisław Wojciechowski, hrabia Aleksander Skrzyński, gen. Józef Haller i minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisław Grabski. Z kolei w 1933 roku na zdjęciach widoczni byli m.in.: nuncjusz apostolski ks. arcybiskup Francesco Marmaggi, czy charge d'affaires Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ks. prałat Alfredo Pacini.

Wydarzenie zbierało zawsze w centrum stolicy tłumy. Tak było też w czerwcu 1957 roku, kiedy uroczystość Bożego Ciała w Warszawie celebrował Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

Centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie. Trasa

W Kościele katolickim obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywane w Polsce Bożym Ciałem, odbędą się 8 czerwca.

W archidiecezji warszawskiej msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza zostanie odprawiona o godz. 10 w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela.

Potem z bazyliki wyruszy procesja. Przejdzie ul. Świętojańską, placem Zamkowym do pierwszego ołtarza usytułowanego przy kościele akademickim pw. Świętej Anny. Następnie wierni przejdą do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym. Trzeci ołtarz będzie przy pomniku bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego obok kościoła sióstr wizytek, zaś czwarty - zgodnie z tradycją - na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie kazanie wygłosi metropolita warszawski.

Natomiast centralna procesja Bożego Ciała w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się o godz. 10 uroczystą mszą św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Zakończy się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, dla której jest to święto patronalne. Liturgii będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.

Procesja eucharystyczna przejdzie ulicami: Sierakowskiego, Okrzei, Jagiellońską, Marcinkowskiego, Targową, Zamoyskiego i Grochowską.

Pierwszy ołtarz przygotowują siostry loretanki, drugi strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 5, trzeci parafia św. Wincentego Pallotiego, a czwarty - parafia konkatedralna Bożego Ciała.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią chór katedralny "Musica Sacra” oraz chór konkatedralny "Kamionek".

Procesje Bożego Ciała zwieńczy hymn "Te Deum" i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Główne święto Kościoła katolickiego

Papież Urban IV bullą "Transiturus de hoc mundo" z 11 sierpnia 1264 r., ustanowił święto Najświętszego Ciała naszego Pana Jezusa Chrystusa dla Kościoła lokalnego, następny papież Jan XXII rozpropagował je w całym Kościele. Liturgicznym opracowaniem święta zajęli się dominikanie, przy znaczącym udziale św. Tomasza z Akwinu.

W 1389 r. papież Urban VI bullą "Transiturus" zaliczył tę uroczystość do głównych świąt Kościoła katolickiego.

Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Nazwa monstrancja, w której wystawia się na widok publiczny ciało Pańskie, pochodzi od łac. słowa monstro, monstrare – pokazywać.

Na początku XIV w. procesja pojawiła się w Polsce i bardzo szybko nabrała dużego znaczenia w naszej rodzimej religijności.

Od początku na trasie procesji budowano cztery ołtarze symbolizujące cztery Ewangelie i cztery strony świata, na które są one głoszone. Przy każdym odczytywany jest fragment Ewangelii – przy pierwszym wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy, czyli nawiązujący do ustanowienia Eucharystii; przy drugim – fragment Ewangelii wg św. Marka, dotyczący rozmnożenia chleba; przy trzecim – wg św. Łukasza, który opowiada o zaproszonych na ucztę; przy czwartym zaś – wg św. Jana, mówiący o sakramencie zjednoczenia.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.

Głównym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje eucharystyczne
Głównym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje eucharystyczne20.06 | W czwartek przypada Boże Ciało, czyli uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów są procesje eucharystyczne, które przejdą ulicami polskich miast i wsi. - Uczestnictwo w procesji to jest publiczne wyznanie wiary - podkreślił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.tvn24

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Pozostałe wiadomości