Miasto wylicza najczęstsze błędy i przypomina: rower to też pojazd

[object Object]
Rowerzysta potrącił pieszego na przejściuammorapl
wideo 2/6

"Rower to pojazd" - pod takim hasłem Warszawa będzie w tym roku promować wśród rowerzystów drogowy savoir-vivre i przypominać, jak jeździć zgodnie z przepisami i bezpiecznie. Wraz z początkiem wiosny rusza nowa kampania edukacyjna, której pomysłodawcą jest Zarząd Dróg Miejskich.

Jedni korzystają z roweru dla rozrywki, drudzy dla zdrowia, a jeszcze inni traktują jako podstawowy środek transportu. Na drogach spotykają się amatorzy i doświadczeni kolarze. Bardziej zaprawieni w bojach narzekają często na tych "niedzielnych" rowerzystów, którzy wsiadają na rower, tylko gdy jest ładna pogoda. Niektórzy za nic mają zasady ruchu drogowego, nie wiedzą też, jak zachować się w pewnych sytuacjach. A zgodnie z obowiązującym prawem każdy dorosły może jeździć w Polsce rowerem bez żadnych uprawnień. Skutek jest taki, że część kierowców jednośladów nie zna przepisów drogowych.

Urzędnicy postanowili to zmienić i wraz z operatorem rowerów miejskich Veturilo, firmą Nextbike oraz strażą miejską zainaugurowali w czwartek kampanię pod hasłem "Rower to pojazd". Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest Zarząd Dróg Miejskich.

Więcej odpowiedzialności i empatii

Na ścieżkach przybywa rowerów - co potwierdzają dane ratusza. Przeszkodami na ich drodze stają się nie tylko piesi czy inne pojazdy. Dochodzi do sytuacji, gdy rowerzyści muszą rywalizować o przestrzeń do jazdy między sobą.

- Szacujemy, że ponad siedem procent przejazdów w Warszawie to przejazdy rowerowe. Na szlaku przy Świętokrzyskiej nasze liczniki odnotowały w zeszłym roku 1,3 miliona przejazdów. Ponieważ ta forma ruchu rozwija się bardzo dynamicznie, potrzebne są również takie akcje jak ta, którą inaugurujemy dzisiaj - akcje nakierowane na bezpieczeństwo ruchu rowerowego i ruchu drogowego - powiedział wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

ZDM chce podnieść świadomość rowerzystów i uzmysłowić im pewne oczywiste zasady. - Rower to pojazd, więc porusza się zdecydowanie szybciej od pieszego i stanowić może dla niego zagrożenie. Rowerzysta oprócz praw ma na drodze także obowiązki. Zależy nam na wzbudzeniu empatii i poczucia odpowiedzialności wśród rowerzystów - powiedział zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Tamás Dombi.

Jak wskazał dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Michał Domaradzki, w ubiegłym roku na warszawskich drogach odnotowano 43 ofiary śmiertelne, w tym cztery wśród rowerzystów. - Elementem tej kampanii jest również troska o to, aby warszawskie ulice były ulicami maksymalnie bezpiecznymi - podkreślił.

Sześć problemów

ZDM na podstawie sugestii mieszkańców oraz własnych obserwacji wyodrębnił sześć problematycznych sytuacji, z którymi chce się zmierzyć w ramach kampanii. Są to: jazda po chodniku, brak sygnalizowania skrętu, brak obowiązkowego oświetlenia, jazda pod prąd jednokierunkowymi pasami dla rowerów oraz nieżyczliwość wobec pieszych.

Działania przewidziane w ramach akcji będą widoczne zarówno w mieście, jak i w internecie. Przy ruchliwych trasach rowerowych będzie można spotkać edukatorów, którzy będą przekazywać wiedzę, jak jeździć przepisowo. Na "wzorowych rowerzystów" będą czekały drobne gadżety rowerowe, a ci, którym trzeba przypomnieć przepisy, dostaną materiały edukacyjne kampanii. Oprócz działań w terenie miasto przygotowało serię krótkich filmów i infografik. Wszystkie te działania będą realizowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Rowerzysta śmiertelnie potrącił kobietę

O tym, że rowerzyści zapominają o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, informowaliśmy wielokrotnie.

We wrześniu ubiegłego roku na Saskiej Kępie doszło do tragicznego wypadku. - Z materiałów sprawy wynikało, że rowerzysta jechał chodnikiem, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej i potrącił ją. Kobieta upadła i uderzyła głową w beton. Mężczyzna oddalił się z miejsca zdarzenia. Pokrzywdzona trafiła do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarła - opisywała Joanna Węgrzyniak z rejonowej komendy policji.

Z kolei dwa lata temu rowerzysta potrącił pieszego na przejściu przy dworcu Wileńskim. Sprawca również uciekł z miejsca zdarzenia. Nagranie tej sytuacji opublikowaliśmy na naszym portalu.

Czołowe zderzenia i ryzykowna jazda

Wzrastająca liczba rowerzystów na ścieżkach rowerowych prowadzi do wielu podbramkowych sytuacji. Wiosną dwaj kierowcy jednośladów zderzyli się czołowo na ścieżce przy alei Komisji Edukacji Narodowej. Jeden z nich stracił przytomność i trafił do szpitala.

Choć problemem jest korzystanie z chodnika zamiast jezdni lub ścieżki, są też tacy, którzy wybierają odwrotne rozwiązanie. Nasi reporterzy zauważyli w maju ubiegłego roku dwóch rowerzystów, którzy zamiast drogi rowerowej wybrali trasę szybkiego ruchu. Pierwszy z nich poruszał się po moście Północnym. Drugi jechał po moście Siekierkowskim. W obu przypadkach wzdłuż tras ciągną się ścieżki rowerowe.

W kwietniu pisaliśmy też o nieoświetlonym rowerzyście z alei Niepodległości. Wieczorem mężczyzna, jak gdyby nigdy nic, jechał prawym pasem - raz jego środkiem, raz tuż przy krawężniku. - To nieodpowiedzialne zachowanie, gdy jest ciemno i pada deszcz. Sytuacja na drodze jest trudna, a rower był nieoświetlony ani z przodu, ani z tyłu. A do tego ten człowiek używał komórki - relacjonował nasz reporter.

kk/PAP

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl