KOD przeszedł przez miasto. "Nie pozwolimy na podłą zmianę"

Sobota pełna zgromadzeń
Sobota pełna zgromadzeń
TVN24
TVN24Sobota pełna zgromadzeń

Pod znakiem trzech dużych marszów upłynęła w Warszawie sobota. Najwięcej uczestników zgromadził marsz Komitetu Obrony Demokracji i opozycji, który przeszedł z placu Na Rozdrożu na plac Piłsudskiego.

TAK RELACJONOWALIŚMY SOBOTNIE MARSZE:

17.00 Według danych policji, w kulminacyjnym momencie zgromadzenie na placu Piłsudskiego było 45 tysięcy osób. Proeuropejska Parada Schumana zgromadziła 2 tysiące osób, a marsz środowisk narodowo-katolickich "Odwagi Polsko" - 4,5 tysiąca.

16.10 Oficjalna część marszu zakończyła się. Gra zespół Big Cyc.

16.08 - Marsz był długo rozciągnięty na odcinku kilku kilometrów. Było spokojnie, piknikowo, tylko politycznie było gorąco podczas przemówień - relacjonował reporter TVN24 Paweł Łukasik.

15.55 - Według danych policji, liczba uczestników jest mniejsza. - W momencie, kiedy zgromadzenie ruszało z placu Na Rozdrożu było 30 tysięcy osób. Zastrzegam, że to wstępne szacunki, bo wiele osób dołączało już w trakcie przemarszu, stali na chodnikach, czy w Parku Ujazdowskim i przyłączali się dużymi grupami - wyjaśnia Mariusz Mrozek, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. - W kulminacyjnym momencie policzymy ludzi na placu Piłsudskiego, wtedy zapewne ta liczba się zmieni - dodał policjant.

I podkreślił, że z punktu widzenia policji najważniejsze jest to, że wszystkie dzisiejsze zgromadzenia przebiegają spokojnie. - Nie przyniosły powodów do interwencji, nie było żadnych incydentów - przekonywał Mrozek.

Marsz KOD i opozycji
Marsz KOD i opozycjiTVN24

15.50 Odśpiewano hymn narodowy.

15.38 Przemawia szef Nowoczesnej Ryszard Petru. - Łączy nas, to że jesteśmy najbardziej proeuropejskim narodem i żaden PiS tego nie zmieni. Łączy nas brak zgody na język nienawiści i zawłaszczenia państwa - mówił.

Nawiązał też do problemów w hodowlach koni arabskich. - Konie padają i obawiam się, że będzie ich padać więcej, bo oni są niekompetentni, a dorwali się do władzy - tłumaczył. - Grozi nam chaos w kraju, to oni go tworzą, musimy dać mocne "nie", bo inaczej może być trudniej - ostrzegał.

Zachęcał do dołączenia do marszu, bo "ludzi dobrej woli jest więcej". - Musicie do nas dołączyć, bo wtedy szybciej zakończymy koszmar dobrej zmiany! - apelował.

Ryszard Petru: Jesteśmy i będziemy w Europie
Ryszard Petru: Jesteśmy i będziemy w EuropieTVN24

15.32 - Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej zauważyła, że uczestnicy manifestacji przyszli mimo różnic, które ich dzielą. A łącza ich szacunek do takich wartości jak: prawa człowieka, prawa kobiet, prawa mniejszości, prawa pracownicze, wolność słowa, demokracja.

- Głosując nad wstąpieniem do UE decydowaliśmy, czy chcemy Polski otwartej, wolnej od korupcji kolesiostwa, przyjaznej, nie wstępowaliśmy do UE Jarosława Kaczyńskiego i Wiktora Orbana, nie wstępowaliśmy do UE pełnej nienawiści, pogardy i ksenofobii. Nie jesteśmy jak Kaczyński i Orban - perorowała.

15.29 - Większośc manifestantów jest już na pl. Piłsudskiego i w jego najbliższej okolicy, ale część uczestników marszu mija dopiero rondo de Gaulle’a

15.23 - Na scenę wszedł szef PO Grzegorz Schetyna. - To będzie długi marsz, który doprowadzi nas do wolnej Polski, do wyborów, w których pokonamy państwo PiS. Długi marsz do zwycięstwa, nie pozwolimy Jarosławowi Kaczyńskiemu na oddzielanie nas od Europy, na żelazną kurtynę. Nie pozwolimy na podłą zmianę! Niech żyje Polska! - krzyczał Schetyna do tłumu i przekonywał, że to "największa demonstracja w wolnej Polsce".

Mateusz Kijowski: Jesteśmy i będziemy w Europie
Mateusz Kijowski: Jesteśmy i będziemy w EuropieTVN24

15.15 - Na scenie na placu Piłsudskiego przemawia lider KOD Mateusz Kijowski. Swoje wystąpienie oparł na cytatach z papieża Franciszka, który podczas uroczystości wręczenia nagrody Karola Wielkiego w Akwizgranie mówił o "bogactwie kultur i pięknie przywiązania do otwartości" i "wspierania kultury dialogu wszelki sposobami".

- Jesteśmy i będziemy w Europie. W 2003 r. ponad 13 mln Polek i Polaków zadecydowało, że chcemy dołączyć do Europy. Potwierdziliśmy wszyscy ten strategiczny kierunek, nigdy więcej - wcześniej ani później - tylu Polaków nie stanęło po jednej stronie - powiedział lider KOD.

- Siłę Europy i każdego jej narodu chcemy budować na różnorodności i równości, na wzajemnym szacunku, na solidarności i poszanowaniu godności każdego człowieka - zwracał uwagę Kijowski. - Nie chcemy jednego światopoglądu, jednej religii, jednego prezesa. Obronimy demokrację - zapewniał. - Nie damy się stłamsić, ani poniżyć. Nie damy się podporządkować idei nienawiści i pogardy. Nie damy się podzielić - podsumował lider KOD.

Mateusz Kijowski przemawia na pl
Mateusz Kijowski przemawia na plTVN24

14.57 - Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak podał, że w marszu KOD i opozycji "Jesteśmy i będziemy w Europie" bierze już udział ok. 240 tysięcy osób.

Aktualizacja. Marsz @Platforma_org @Kom_Obr_Dem i opozycji dotarł na Plac Piłsudskiego liczba uczestników wzrosła do 240.000— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) 7 maja 2016

14.52 - Demonstracja narodowców po godz. 14 dotarła na pl. Zamkowy, gdzie Marian Kowalski z Ruchu Narodowego przekonywał w swoim przemówieniu, że uczestnicy odbywającego się tego samego dnia marszu opozycji i KOD "chcą sprzedać Polskę i handlują naszą ojczyzną". "Trzeba wypełnić testament Żołnierzy Wyklętych i podnieść Polskę z kolan" - mówił. Z kolei szef Ruchu Narodowego, poseł niezrzeszony Robert Winnicki mówił, że Polacy muszą się "przeciwstawić dyktatowi Brukseli". Podkreślał też, że "lewicowo-liberalna gangrena toczy Europę, jest to rak multikulturowy". "Tu są synowie narodu, najwierniejsi z wiernych" - mówił. 14.47 - Czoło marszu "Jesteśmy i będziemy w Europie" przy placu Piłsudskiego.

14.46 - Wiceprezes partii Ruch Narodowy Marian Kowalski przemawiał do uczestników marszu "Odwagi Polsko" na pl. Zamkowym.

14.36 - Czoło pochodu "Jesteśmy i będziemy w Europie" znajduje się na Nowym Świecie.

14.30 - Władze Warszawy ogłosiły, że na marszu KOD i opozycji jest ok. 200 tys. osób.

Na #Marsz7maja 200 000 ludzi!— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 7 maja 2016

Marsz @Platforma_org @Kom_Obr_Dem i opozycji - 200.000 uczestników już na Nowym Świecie— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) 7 maja 2016

14.15 - Czoło marszu "Jesteśmy i będziemy w Europie" znajduje się na placu Trzech Krzyży.

14.05 - Przy dźwiękach bębnów ulicami Warszawy przeszła w sobotę 17. proeuropejska Parada Schumana, w której maszerowało kilka tysięcy ludzi, głównie młodzież. Do 15.30 działa towarzyszące jej na Krakowskim Przedmieściu Miasteczko Schumana, czyli edukacyjny festyn uliczny.

13.49 - Tak z góry wyglądał marsz "Odwagi Polsko", gdy jego uczestnicy znajdowali się na moście Śląsko-Dąbrowskim.

13.44 - Ruszył marsz KOD-u i opozycji. Przejdą Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i Królewską. Zgromadzenie zakończy się na pl. Piłsudskiego.

13.32 - Nie mogło mnie tu dzisiaj nie być. Wierzę, że można razem działać dla Polski. Głęboko wierzę, że zgoda buduje, a niezgoda zawsze Polskę rujnuje i rujnowała – powiedział na placu Na Rozdrożu Bronisław Komorowski, były prezydent Polski. - Wszyscy doskonale wiemy, że nie przyszliśmy tutaj tylko dlatego, że jest nam razem dobrze. Tylko dlatego, że w Polsce jest źle – przekonywał.

Przemówienie Bronisława Komorowskiego
Przemówienie Bronisława KomorowskiegoTVN24

13.23 Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej na marszu KOD i opozycji: wierzymy, że miejsce Polski jest w sercu Unii Europejskiej. W sercu Europy. Rząd PiS odwraca się plecami do Europy. Nie szanuje wartości europejskich. Zdaniem Gasiuk-Pihowicz przez ostatnie lata w "ekspresie europejskim" Polska zajmowała miejsce w pierwszej klasie, ale "kilka miesięcy rządów PiS spowodowało, że przesiedliśmy się do wagonu towarowego".

Przemówienie Kamili Gasiuk-Pihowicz
Przemówienie Kamili Gasiuk-PihowiczTVN24

13.17 Uczestnicy manifestacji "Odwagi Polsko" mają biało-czerwone flagi i opaski, gdzieniegdzie pojawiają się też flagi ONR, a na jednym z transparentów napisano: "Komitet Obrony Donosicieli to współczesna Targowica". Uczestnicy marszu śpiewają pieśni religijne, kilkanaście osób niesie duży krzyż.

W manifestacji uczestniczy m.in. poseł niezrzeszony i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, Marcin Dybowski (Krucjata Różańcowa za Ojczyznę), a także Marian Kowalski z Ruchu Narodowego.

13.15 Jarosław Kalinowski w imieniu PSL na marszu KOD i opozycji: - Niech wszyscy sobie w Polsce uświadomią: jesteśmy pierwszym pokoleniem Rzeczypospolitej od lat, które nie doświadczyło wojny. To też zasługa Unii Europejskiej. Powstała po to, żeby okropieństwa II wojny nigdy się nie powtórzyły.

13.11 - Na marszu KOD przemawia Grzegorz Schetyna, szef PO. - Zaczynamy długi marsz. Jesteśmy dzisiaj razem. Nie pozwolimy na łamanie demokracji - powiedział do zebranych.

Przemówienie Grzegorza Schetyny
Przemówienie Grzegorza SchetynyTVN24

13.08 - Były prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył wcześniej w Paradzie Schumana, teraz bierze udział w marszu KOD i partii opozycyjnych.

13.03 - Marionetki prezesa PiS, prezydenta i premier RP niesione przez uczestników marszu "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne.

12.53 - Marsz "Odwagi Polsko" wkroczył na most Śląsko-Dąbrowski. Przeprawa jest zablokowana.

12.46 - Marsz "Odwagi Polsko" na ulicach. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

12.39 - uczestnicy marszu KOD przygotowują się do marszu. Zablokowany jest plac Na Rozdrożu.

Sytuacja na placu Na RozdrożuTVN24

12.38 - Zarząd Transport Miejskiego przypomina, ze w czasie przemarszów z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie linii: 102, 105, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 160, 166, 171, 175, 178, 180, 190, 222, 503, 507, 517, 518, 521, 527, a także 4, 7, 9, 13, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26.

12.34 - Marsz "Odwagi Polsko" przed katedrą uchwyciła kamera TVN24.

Narodowcy przed katedrą
Narodowcy przed katedrąTVN24

12.31 - Na Paradzie Schumana jest piętrowy autobus z napisem "Berlin pozdrawia Warszawę", który przyjechał wraz z burmistrzem Berlina Michaelem Muellerem. W paradzie biorą też udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyplomaci oraz młodzież. Wielu uczestników ma żółte i niebieskie baloniki nawiązujące do flagi UE.

Start Parady Schumana
Start Parady SchumanaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

12.15 - Sprzed katedry św. Floriana na Pradze wyruszył marsz "Odwagi Polsko" Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią. Dalej dojdą do Rynku Starego Miasta, a później ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem na Skwer ks. Twardowskiego.

12.13 - Ruszyła Parada Schumana. Przypominamy trasę:

Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską i Krakowskim Przedmieściem, skąd docelowo dojdzie na skwer Hoovera.

12.02 - W Paradzie Schumana bierze udział Bronisław Komorowski, były prezydent Polski.

Bronisław Komorowski na paradzie
Bronisław Komorowski na paradzieTVN24

11.47 - Trwają przygotowania do marszu Komitetu Obrony Demokracji na placu Na Rozdrożu.

Trzy marsze

Członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego przechodzą przez miasto pod hasłem "Odwagi Polsko!". Organizatorzy zgłosili udział ok. 80 tys. osób. Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią. Dalej dojdą do Rynku Starego Miasta, a później ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem na Skwer ks. Twardowskiego.

Pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" organizowana jest manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Chcą zamanifestować przywiązanie do wspólnych europejskich i pokazać sprzeciw wobec "łamania zasad demokracji". Organizatorzy zadeklarowali udział ok. 100 tys. osób. Uczestnicy marszu przejdą z al. Szucha, Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i Królewską. Zgromadzenie zakończy się na pl. Piłsudskiego. Trzeci przemarsz to Parada Schumana organizowany z okazji Dnia Europy. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób. Parada przejdzie Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską i Krakowskim Przedmieściem, skąd docelowo dojdzie na skwer Hoovera.

Trasa przemarszówTVN24

W sobotę trzy przemarsze
W sobotę trzy przemarszeFakty TVN

PAP,ran

Pozostałe wiadomości