Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

TVN Warszawa | Ulice

Niedziela z Maratonem Warszawskim. Lista zamkniętych ulic i zmian w komunikacji miejskiej

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Biegacze na trasie 41. Maratonu Warszawskiego
Biegacze na trasie 41. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plBiegacze na trasie 41. Maratonu Warszawskiego

Na trasie 43. Maratonu Warszawskiego będą utrudnienia w ruch pojazdów. Poszczególne ulice będą w niedzielę zamykane etapami. Są jednak wyjątki, bo w rejonie startu i mety pierwszych zmian w organizacji ruchu należy spodziewać się już w sobotę wieczorem. Impreza biegowa wpłynie też na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Na objazdy zostaną skierowane autobusy kilkudziesięciu linii oraz tramwaje.

Niedziela upłynie pod znakiem biegowej rywalizacji, ponieważ na wspólnej trasie wystartują z maratończykami również uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego. O godzinie 8.00 wyruszą biegacze rywalizujący na królewskim dystansie, a cztery godziny później dołączą do nich zawodnicy półmaratonu. Pierwsi wystartują z Konwiktorskiej, drudzy z Moliera, po czym dotrą do wspólnej trasy na Krakowskim Przedmieściu. Nieco później – o godzinie 17 – na Konwiktorskiej rozpocznie się "Bieg na Piątkę". Meta wszystkich dystansów będzie znajdowała się na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

MAPA TRASY 43. MARATONU WARSZAWSKIEGO >>>

Utrudnienia na starcie i mecie

Pierwsze utrudnienia będą związane z organizacją startu i mety biegu. Jezdnia Wybrzeża Gdańskiego w kierunku Wilanowa będzie zamknięta od godziny 20.00 w sobotę do godziny 20.00 w niedzielę. Z ruchu zostanie wyłączony odcinek od ulicy Krasińskiego do Grodzkiej. "W tym czasie ruch w kierunku południowym powinien odbywać się ulicami położonymi na zachód od rejonu Starego i Nowego Miasta. Jezdnia w kierunku Gdańska (północnym) będzie przejezdna przez cały czas. Dojazd do PKOL-u będzie możliwy przez cały czas wschodnią jezdnią Wybrzeża Gdańskiego (w kierunku Gdańska), zaś w niedzielę innymi drogami po godzinie 17.30" - zapowiada ratusz.

Natomiast jezdnie Wybrzeża Gdyńskiego w kierunku Wilanowa będzie zamknięta w sobotę od godziny 20.00 do 22.00 w niedzielę, poza odcinkiem od Gwiaździstej do Trasy Armii Krajowej, który zostanie wyłączony z ruchu tylko pomiędzy 8.30 a 16.30 w niedzielę. Pasy w kierunku Gdańska będą przez cały ten czas przejezdne.

Konwiktorska i Sanguszki zostaną zamknięte w sobotę o godzinie 20.00. Ruch zostanie przywrócony w niedzielę odpowiednio o 19.00 i o 20.00. Dodatkowo przez cały weekend na Konwiktorskiej będzie obowiązywał zakaz parkowania i postoju wzdłuż ulicy oraz w zatokach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Śródmieście i Żoliborz

Maratończycy rozpoczną zmagania o godzinie 8.00. Wystartują z Konwiktorskiej. Ich trasa będzie prowadziła ulicami: Muranowską (jezdnia w kierunku ul. Stawki, zamknięta w godz. 7.30 – 17.45, brak przejazdu w ul. Międzyparkową), Andersa (zamknięta 7.30 -8.05), Mickiewicza (zamknięta na odcinku Słomińskiego – pl. Wilsona w godz. 7.30-18.05; przejezdny będzie jedynie odcinek pomiędzy pl. Wilsona a ul. Zajączka w kierunku południowym) na plac Wilsona (w godz. 7.30-18.05 nastąpi zawężenie jezdni do jednego pasa ruchu, bez możliwości skrętu w ul. Krasińskiego).

Z placu Wilsona biegacze udadzą się ulicę Krasińskiego (południowa jezdnia zamknięta w godz. 7.30 – 18.15), a następnie na Wisłostradę (jezdnia w kierunku Wilanowa) i dalej ulicami: Krajewskiego, Zakroczymską, Szymanowską, Słomińskiego (zamknięte w godz. 7.40 – 16.05). do mostu Gdańskiego.

Ratusz zapowiada, że północna jezdnia ulicy Krasińskiego będzie przejezdna przez cały czas, ale między 8.30 a 15.10 nie będzie możliwości wjazdu na plac Wilsona.

Zmiany w komunikacji miejskiej w dniu maratonuUrząd m.st. Warszawy

Praga Północ i Południe

Na Pragę Północ maratończycy dotrą mostem Gdańskim. Jednia w kierunku Pragi będzie zamknięta w godz. 7.45-16.15, natomiast w stronę Śródmieścia będzie można przejechać swobodnie przez cały czas.

Z mostu biegacze skierują się w ulicę Starzyńskiego (pobiegną wiaduktem nad rondem Starzyńskiego, jezdnia w kierunku Targówka będzie zamknięta w godz. 7.45-10.30). Następnie trasa wiedzie ulicami: Namysłowską (zamknięta w godz. 7.30-11.00), Ratuszową (zamknięta od godz. 7.45-11.00), Wybrzeżem Helskim i Szczecińskim (zamknięte w godz. 7.55-16.40), Okrzei (zamknięta w godz. 7.40-11.20; dojazd od Wybrzeża Szczecińskiego będzie możliwy dopiero od godz. 17.00), Jagiellońską (zamknięta w godz. 7.55-11.10), Zamoyskiego (zamknięta w godz. 8.00-11.10), Sokolą (zamknięta w godz.7.45-11.35) i Zamoście. Następnie wrócą na Wybrzeże Szczecińskie (zamknięte obydwie jezdnie w godz. 7.55-17.40), skąd skierują się na Wał Miedzeszyński. Pod mostem Poniatowskiego zawrócą i pobiegną w kierunku mostu Świętokrzyskiego (jezdnia w kierunku Pragi będzie zamknięta w godz. 7.50-12.00, jezdnia w kierunku centrum w godz. 7.50-16.50).

W trakcie maratonu ruch w rejonie placu Hallera powinien odbywać się w oparciu o przejezdne przez cały czas rondo Starzyńskiego. Niedostępny będzie wyłącznie zjazd w kierunku ronda Żaba - w godzinach 7.45-16.15 wjazd do tej części miasta powinien odbywać się od strony Modlińskiej. Wyjazd w kierunku Bródna w godz. 7.45-10.30 będzie możliwy przez Modlińską i Trasę Toruńską.

Druga pętla w Śródmieściu

Po pokonaniu mostu Świętokrzyskiego biegacze wrócą ponownie do Śródmieścia i skierują się w stronę Mokotowa. Pobiegną ulicami: Tamka (na odcinku od Wybrzeża Kościuszkowskiego do Kruczkowskiego będzie zamknięta w godz. 8.10-11.45), Kruczkowskiego (zamknięta w godz. 7.55-12.10; utrzymany będzie ruch w kierunku północnym od Ludnej do Czerwonego Krzyża), Rozbrat, Górnośląska i Hoene-Wrońskiego (będą zamknięte w godz. 8.10 -12.00.), aleją Hopfera do Łazienek Królewskich.

Z parku maratończycy wybiegną na Gagarina (w godz. 8.10-12.45 wyłączony będzie skręt w Belwederską; pozostały ruch będzie utrzymany) i dalej będą kontynuowali swój bieg Traktem Królewskim, czyli ulicami: Belwederską (będzie zamknięta w godz. 8.10-12.45), Alejami Ujazdowskimi, przez plac Trzech Krzyży i Nowy Świat do ronda de Gaulle’a (zamknięta będzie jezdnia w kierunku Krakowskiego Przedmieścia w godz. 8.10-13.00; na jezdni w kierunku Wilanowa ruch będzie utrzymany od placu Trzech Krzyży do ulicy Bagatela), Krakowskim Przedmieściem (zamknięte w godz. 8.30-13.50). Następnie skierują się ponownie ku Żoliborzowi - pobiegną Miodową (zamknięta w godz. 8.20-14.15), przez plac Krasińskich (wyłączony z ruchu w godz. 8.30-14.00), Bonifraterską (zamknięta w godz. 7.30-16.00) i Muranowską.

W czasie wyłączenia śródmiejskiej trasy maratonu, przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Powiśla oraz przedostanie się na drugą stronę Wisły będą możliwe mostem Łazienkowskim. Ruch samochodowy na ulicach Wioślarskiej i Solec będzie odbywał się bez zmian. Możliwy będzie również wjazd i zjazd na most Poniatowski i most Łazienkowski.

Po raz drugi na Żoliborzu, bieg przez Bielany

Z Muranowskiej maratończycy po raz drugi wbiegną na ulice Andersa i Mickiewicza, ale przez plac Wilsona pobiegną prosto w stronę Bielan. Dalej będą kontynuować ulicami: Rudzką, Lektykarską, Podleśną (zamknięte w godz. 8.45-15.00.). Potem skręcą w Gwiaździstą i zbiegną w dół na Wisłostradę. Następnie ulicami: Krajewskiego, Zakroczymską, Konwiktorską, Bonifraterską, Międzyparkową, Słomińskiego (jezdnią w kierunku mostu) i mostem Gdańskim wrócą na Pragę.

W niedzielę mieszkańcy bloków w obrębie ulic: Mickiewicza, Rudzkiej, Lektykarskiej, Podleśnej, Gwiaździstej, Krasińskiego będą mogli wyjechać z osiedla przez cały czas trwania biegu ulicą Podleśną oraz Gwiaździstą do Wisłostrady w kierunku północnym. Na Podleśnej dodatkowo wydzielony zostanie jeden pas jezdni, aby umożliwić wyjazd z osiedla (wjazd na osiedle Podleśną nie będzie możliwy). Dojazd do osiedla w godz. 7.45-15.00 będzie możliwy wyłącznie od Wybrzeża Gdyńskiego (jezdnią północą w kierunku Gdańska), następnie zjazdem przy PKOL w Krasińskiego i dalej Gwiaździstą. Dojazd będzie możliwy tylko do skrzyżowania Gwiaździstej z Podleśną.

Ostatni odcinek na Pradze i Powiślu

Na Pradze maratończycy pobiegną ulicami Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie (jezdnie zamknięte w godz. 7.55-16.40) do mostu Świętokrzyskiego (jezdnia w kierunku centrum będzie zamknięta w godz. 7.50- 16.50). Następnie ulicami Powiśla: Zajęczą, Dobrą (zamknięte w godz. 9.10-17.10), Karową (zamknięta w godz. 9.25-16.55) i Wisłostradą do mety na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Półmaraton Warszawski i "Bieg na Piątkę"

Start 15. Półmaratonu Warszawskiego planowany jest na godzinę 12.00 z ulicy Moliera (będzie zamknięta w godz. 8.00-16.00). Przez Senatorską (jezdnia południowa zamknięta w godz. 10.00-15.00), Wierzbową (zamknięta w godz. 11.30-13.45), plac Piłsudskiego (jezdnia wschodnia będzie zamknięta w godz. 8.00-13.45; jezdnia wschodnia w kierunku placu Teatralnego do godz. 16.00) i Królewską (zamknięta w godz. 11.30-13.45) dotrą na Krakowskie Przedmieście, gdzie trasa biegu połączy się z trasą maratonu. Biegacze skierują się potem na Żoliborz, Bielany i Pragę, skąd mostem Świętokrzyskim wrócą na Powiśle do metry na Wybrzeżu Gdańskim.

"Bieg na Piątkę" rozpocznie się o godzinie 17.00 na Konwiktorskiej. Uczestnicy pobiegną ulicami: Muranowską (jezdnia w stronę ul. Stawki) - Andersa - Mickiewicza (od ulicy Zajączka jezdnia wschodnia) - przez plac Wilsona - Krasińskiego (jezdnia południowa) - Wybrzeże Gdyńskie (jezdnia zachodnia) - Wybrzeże Gdańskie (nitka zachodnia) do mety na wysokości ulicy Sanguszki.

"Organizatorzy wydarzenia zachęcają do korzystania z aplikacji Waze, w której uwzględnione będą aktualne zmiany w organizacji ruchu. Na stronie internetowej maratonu można także znaleźć nr do infolinii dla mieszkańców" - podaje ratusz.

Trasa New Balance Biegu na PiątkęFundacja "Maraton Warszawski"

Zmiany w komunikacji miejskiej

Pasażerowie komunikacji miejskiej mogą spodziewać się pierwszych zmian w jej funkcjonowaniu w piątek. Od około godziny 10.00 zawieszone zostaną przystanki Boleść 01 i Podzamcze 01. W sobotę, gdy około 20 zamknięte zostaną ulice w rejonie mety i startu objazdami pojadą autobusy linii 118178185 i 503.

W dniu maratonu zmiany w kursowaniu komunikacji będą wprowadzane etapami, wraz z zamykaniem kolejnych ulic na trasie. Utrudnień należy spodziewać się od godziny 7.30. Objazdami pojadą tramwaje: 6, 7, 9, 15, 18, 20, 22, 24, 25, 28 i autobusy:  100, 102, 106, 107, 108, 109, 111, 114, 116, 117, 118, 121, 122, 125, 127, 128, 135, 146, 147, 157, 158, 159, 162, 166, 169, 170, 171, 175, 178, 180, 181, 185, 195, 197, 202, 212, 222, 409, 500, 503, 504, 507, 509, 518, 517, i 521.

Uruchomione Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi dwie linie zastępcze. Pierwsza Z70 zapewni komunikację w rejonie placu Hallera. Autobusy tej linii będą kursować trasą: pl. Hallera – Jagiellońska – rondo Starzyńskiego – Jagiellońska – pl. Hallera

Kolejna Z15 przewiezie pasażerów na Żoliborzu trasą: stacja metra Marymont – Włościańska – Słowackiego – pl. Kuronia – Potocka – Mickiewicza – pl. Wilsona – Mickiewicza – gen. Zajączka – Kokarda – Rydygiera – Matysiakówny – ks. Popiełuszki – Słowackiego – Włościańska – metro Marymont.

Darmowa komunikacja dla uczestników biegów

Osoby startujące w 43. Maratonie Warszawskim oraz w 15. Półmaratonie Warszawskim w dniu 26 września są uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego. Na podstawie numeru startowego będą więc mogli za darmo korzystać z autobusów, tramwajów, metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz pociągów Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ulga obowiązuje wyłącznie w granicach 1 strefy biletowej ZTM.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości