Białe muzeum czeka na czarny teatr. Ratusz postanowił budować etapami

Teatr TR Warszawa na wizualizacjach
Tak powstawał gmach MSN w Warszawie
Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Miały powstawać równolegle: białe Muzeum Sztuki Nowoczesnej, obok czarny teatr TR Warszawa. Pierwszy budynek otwarto w ubiegłym roku, budowa drugiego dopiero ma się rozpocząć. Ogłoszono przetarg na realizację etapu, w ramach którego powstaną podziemia gmachu.

Duża działka między MSN a Pałacem Kultury czeka na budowlańców. Jesienią ubiegłego roku zakończono prace przygotowawcze, w ramach których rozebrano pozostałości betonowej platformy, wykonano wstępny wykop, przeprowadzono prace archeologiczne, usunięto ceglane fundamenty przedwojennych kamienic.

Problemy własnościowe z tym terenem, a potem finanse stanęły na przeszkodzie w zbudowaniu TR i MSN jednocześnie.

Tutaj zbudowana zostanie siedziba TR Warszawa
Tutaj zbudowana zostanie siedziba TR Warszawa
Źródło: Marta Ejsmont / UM

Etap pierwszy - faza podziemna

Porażką zakończył się przetarg z 2023 roku, tańsza z dwóch ofert na budowę okazałego gmachu opiewała na niemal 643 miliony złotych (Doraco), droższa na ponad 787 milionów złotych (Mostostal Warszawa). Tymczasem ratusz planował przeznaczyć na ten cel maksymalnie 281 milionów złotych. Postępowanie unieważniono. Teraz temat wrócił, ale urzędnicy podzielili inwestycję na trzy etapy. Ogłoszony przetarg dotyczy pierwszego z nich, można go nazwać fazą podziemną. Oferty można składać do 28 lutego.

Jak czytamy w specyfikacji przetargowej, zamówienie obejmuje wykonanie konstrukcji betonowych na poziomach minus jeden i minus dwa, kanalizacji deszczowej oraz izolacji. Podziemia połączą się z gotową już rampą dojazdową prowadzącą do doków rozładunkowych muzeum (projektantowi chodziło, żeby obsługa techniczna odbywała się pod ziemią). Wykonawca będzie musiał też uzyskać pozwolenie na ich użytkowanie.

Opcją w przetargu jest zlecenie temu samemu wykonawcy etapu drugiego, który "obejmie konstrukcję budynku od poziomu gruntu do dachu". W tym wypadku chodzi o betonowe słupy, ściany i stropy, a także stalowe wiązary dachu.

Sala teatralna na 700 osób z opcją otwarcia

Projekt nowej siedziby TR Warszawa, teatru który dziś zajmuje podziemia kamienicy przy Marszałkowskiej 8, powstał w nowojorskiej pracowni Thomas Phifer and Partners przy współpracy z biurami APA Wojciechowski oraz Buro Happold. Ci sami architekci odpowiadali za gotowy budynek MSN. W kontraście do niego TR będzie miał niemal czarną barwę i elewację z wyraźnymi pionowymi podziałami. Ten podział ma uzasadnienie funkcjonalne: jasny obiekt dla aktywności dziennych (wystawy), ciemny dla atrakcji wieczornych (spektakle i kolacje).

W środku przewidziano dwie przestrzenie teatralne: dużą, na 700 osób, na parterze, z możliwością otwarcia na tzw. plac centralny (w budowie) z jednej i Park Świętokrzyski (też się zmieni) z drugiej strony. Oraz mniejszą, z 150 miejscami, na pierwszym piętrze. Na dole zaplanowano również: restaurację, bistro, punkt informacyjny z kasami biletowymi oraz szatnię. Wyżej znajdą się studia i sale prób.

Czytaj także: