Muzyczny toast dla Tomasza Stańki. "Chcemy go wspominać w atmosferze radości"

Autor:
b/r
Źródło:
PAP
Jacek Turczyk/PAPTomasz Stańko zmarł w 2018 roku

Zespół EABS reinterpretujący album "Purple Sun" oraz Marcin Wasilewski Trio z gościnnym udziałem norweskiego trębacza Nilsa Pettera Molværa. Dwa koncerty celebrujące 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańki odbędą się w poniedziałkowy wieczór.

Gdyby żył, w poniedziałek świętowałby 80. urodziny. Ale od czterech lat nie ma go z nami. Pozostała muzyka i pamięć. Jednym z tego dowodów jest doroczny "Toast urodzinowy", który wymyśliła i organizuje córka wybitnego trębacza Anna Stańko. W poniedziałek na placu Defilad (start o 20) mieliśmy usłyszeć dwa projekty przygotowane specjalnie na ten wieczór. Ze względu na prognozowane opady deszczu koncert "Tomasz Stańko. Toast urodzinowy" został przeniesiony jednak na dużą scenę STUDIO. Bezpłatnych wejściówek już nie ma.

Komunikat organizatorówFacebook

EABS gra "Purple Sun", trio Wasilewskiego z Molværem

Pierwszy nawiązuje do burzliwego okresu twórczości Tomasza Stańki - albumu "Purple Sun". Jego reinterpretacji podjęli się muzycy najpopularniejszego dziś jazzowego zespołu młodego pokolenia EABS.

Drugi zaprezentuje Marcin Wasilewski Trio, który na swoim koncie ma ponad dwie dekady koncertów i nagrań ze Stańko - od "Soul of Things" po "Lontano". Trio Wasilewskiego zagra z zaskakującym gościem - norweskim trębaczem Nilsem Petterem Molværem. To głośne nazwisko europejskiego jazzu, muzyk łączący rozmaite muzyczne style. Współpracował z artystami z kręgu ambientu, house'u, dubu, elektroniki, hip-hopu, rocka czy pop.

Rzeszowska odsłona

W weekend odbyła się rzeszowska odsłona muzycznych urodzin trębacza (Tomasz Stańko przyszedł na świat właśnie w Rzeszowie). - Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył - mówiła Anna Stańko, cytowana w komunikacie organizatora rzeszowskiego toastu.

Niepublikowane nagrania, angielskie wydanie "Desperado"

Po urodzinowych toastach rozpocznie się międzynarodowy cykl wydarzeń pod hasłem "Remembering Tomasz Stańko". Jego muzyka rozbrzmiewać będzie m.in. w Krakowie, gdzie odebrał swoją muzyczną edukację, zakładał pierwsze zespoły i nawiązywał przyjaźnie, które odcisnęły piętno na jego artystycznej karierze; na koreańskiej wyspie Jara; w Nowym Jorku i Londynie.

Ukaże się także anglojęzyczne wydanie biografii Tomasza Stańki "Desperado", wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Rafała Księżyka. Premiery niepublikowanych dotąd nagrań trębacza szykują ECM Records i wydawnictwo Astigmatic.

Tomasz Stańko. Wspomnienie
Tomasz Stańko. Wspomnienie1.11 | 29 lipca zmarł Tomasz Stańko. Byłł trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej. Miał 76 lat.tvn24

Autor:b/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Turczyk/PAP

Pozostałe wiadomości