Ratusz zaprasza na wydarzenia kulturalne z okazji 32. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Głównym punktem programu będzie odsłonięcie pomnika "Solidarności". Warszawa chce też wyrazić wsparcie dla osób represjonowanych za walkę o demokrację na Białorusi. Gościem obchodów będzie Swiatłana Cichanouska.
W piątkowe południe na skwerze u zbiegu Świętokrzyskiej i Kopernika odbędzie się odsłonięcie pomnika "Solidarności". - Monument jest połączeniem fragmentów muru berlińskiego i napisu "Solidarność". W projektowaniu uczestniczył Jerzy Janiszewski, twórca logotypu "Solidarność".
Kolejnym punktem obchodów będzie spotkanie pod "Niespodzianką", legendarną kawiarnią na placu Konstytucji, w której w 1989 roku mieścił się Warszawski Komitet Obywatelski "Solidarność". Zaplanowano je na godzinę 18. Ratusz przypomina, że odbędzie się ono już po raz trzynasty.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Swiatłana Cichanouska w Warszawie
"To upamiętnienie odzyskanej wolności i świadectwo, jak ważne są prawa obywatelskie. Podczas obu uroczystości wyrażana będzie solidarność z osobami, które za udział w obronie demokracji są represjonowane. W tym roku w sposób szczególny zwracamy się do społeczności białoruskiej" - przekazali urzędnicy. Swój udział w uroczystościach zapowiedziała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Przed południem ma spotkać się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim w hotelu Bristol.
Koncert i wystawa
O godzinie 19 w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się koncert "Pieśni o szczęściu". Jego scenariusz czerpie między innymi z twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w tym roku mija stulecie jego urodzin. Na koncercie wystąpią Beata Rybotycka, Janusz Radek, Jacek Wójcicki oraz Zbigniew Zamachowski. Udział wezmą także młodzi aktorzy z warszawskiej Akademii Teatralnej.
W programie koncertu znajdą się na przykład autorskie aranżacje utworów Baczyńskiego "Na moście w Avignon", "Znów wędrujemy", a także "Ocalić od zapomnienia" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, "Karuzela z Madonnami" Mirona Białoszewskiego czy "Miłość ci wszystko wybaczy" Juliana Tuwima. Spektakl ma być zwieńczeniem działalności Dzielnicy Poetów, w którą od 15 maja zamienił się Multimedialny Park Fontann.
W sobotę będzie można przyjść na skwer ks. Jana Twardowskiego na otwarcie wystawy plenerowej "Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80". To projekt Domu Spotkań z Historią.
Ratusz przypomina, że 4 czerwca obchodzone jest również Święto Warszawy.
32. rocznica wyborów czerwcowych.
4 czerwca 1989 roku Polacy poszli na wybory, by - jak się okazało - dać wyraz niezadowoleniu wobec panującego systemu. Komunistyczna partia, która od końca II wojny światowej trzymała kraj twardą ręką, zachwiała się w posadach i kilka miesięcy później przestała istnieć, chociaż mogła liczyć na to, że czerwcowe wybory - owoc kompromisu Okrągłego Stołu - przedłużą jej życie. Stało się inaczej. Po wyborczym trzęsieniu ziemi po władzę - jeszcze niepełną - sięgnęła "Solidarność". Według historyków głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych zmian w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Autorka/Autor: kk/r
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Temat: NSZZ "Solidarność"