Warszawa będzie przekonywać do szczepionek, choć nie bez wątpliwości. "Mamy szereg pytań do programu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jesteśmy gotowi, żeby wspierać rząd, jeżeli chodzi o szczepienia"
"Jesteśmy gotowi, żeby wspierać rząd, jeżeli chodzi o szczepienia"TVN24
wideo 2/4
"Jesteśmy gotowi, żeby wspierać rząd, jeżeli chodzi o szczepienia"TVN24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że szczepienie przeciwko koronawirusowi to będzie ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Miasto zakłada, że uda się wytypować 100 punktów, w których będą prowadzone szczepienia. Do pierwszego etapu zakwalifikowano ponad 364 tysiące warszawiaków.

- My jako samorządowcy jesteśmy gotowi do tego, żeby wspierać rząd, jeśli chodzi o szczepienie obywateli. Przede wszystkim, jeśli chodzi o kwestię dotyczącą przekonywania warszawianek i warszawiaków, ale również mieszkańców innych miast, miasteczek i wsi, że warto się szczepić, że te szczepienia są bezpiecznie – powiedział na poniedziałkowej konferencji Rafał Trzaskowski.

Podkreślił, że jest jednak mnóstwo wątpliwości i pytań. Dodał, że razem ze specjalistami, samorządowcy złożyli szereg uwag do programu, które złożyli do ministra Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień.

- W naszym mniemaniu brakuje mierników oraz wskazania mierzenia celów strategicznych i operacyjnych. W związku z tym trudno nazwać ten dokument strategią - zaznaczył Trzaskowski. - Przede wszystkim program nie określa, ile osób i w jakim czasie ma zostać zaszczepionych (…) jeżeli sami próbujemy liczyć, ile osób może być zaczepionych według tych reguł, które są podane w dokumentach rządowych, to się okazuje, że taki program szczepień zająłby nawet lata. Jest pytanie, w jaki sposób mają być wybierane osoby, w jaki sposób mają być kwalifikowane, ile dokładnie osób, na jakich zasadach. Na te pytania póki co, w naszej ocenie, brakuje konkretnej, dokładnej odpowiedzi - dodał.

Jak powiedział, priorytetem miasta jest, by w pierwszym etapie szczepień znaleźli się pracownicy oświaty i żłobków. – To w tych miejscach odnotowaliśmy mnóstwo zachorowań, (…) rząd włączył pracowników oświaty, ale pominął pracowników żłobków. My oczywiście będziemy się dalej upominać, żeby wszyscy pracownicy byli brani pod uwagę – zapowiedział Trzaskowski.

Dodał, że w pytaniach przesłanych do Dworczyka są też te dotyczące osób starszych, z niepełnosprawnościami, którym trzeba zapewnić transport do punktów szczepień. – W samej Warszawie szacujemy, że będzie to około 11 tysięcy mieszkańców, z czego tysiąc potrzebuje specjalistycznego transportu - wyliczył Trzaskowski.

Jak zapewnił, Warszawa włączy się do kampanii informacyjnej. Ale jednocześnie zastrzegł, że szczepienia będą ogromnym przedsięwzięciem logistycznym.

Na konferencji był też obecny Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. Zwrócił uwagę na to, że są nieścisłości co do dystrybucji szczepionek, o które również zapytano rząd.

Szczepionka najpierw dla pracowników służby zdrowia

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wskazała z kolei, że rząd nie określił konkretnych mierników. Podkreśliła, że to fundament dalszych działań związanych z transportem, procedurą szczepień czy przechowywania leków. Jednocześnie przestawiła miernik na przykładzie Warszawy.

- W Warszawie mamy prawie 1,8 miliona mieszkańców. Do etapu zero i do etapu pierwszego zostali zakwalifikowani pracownicy sektora ochrony zdrowia. W Warszawie jest to 50 tysięcy, ja tę liczbę podaję bez studentów, którzy również wchodzą do tego etapu zero - wyliczyła Kaznowska.

Dalej podała: - Pracownicy domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej, pensjonariusze - 13 tysięcy, służby mundurowe - 15 tysięcy, oświata - 67 tysięcy 800, w tym są również prywatne placówki, seniorzy - 486 tysięcy i żłobki - ponad dwa tysiące, tutaj dane te pokazujemy bez prywatnych placówek. Łącznie jest to ponad 634 tysiące mieszkańców. Tylko w priorytecie zero i priorytecie jeden - zaznaczyła.

180 szczepień tygodniowo w jednym punkcie

Miasto wykonało też symulację, jak długo potrwa szczepienie tylko w tych dwóch etapach. - Przyjęliśmy do tej symulacji 100 punktów w Warszawie (...) do tej pory mamy 38 punktów - wskazała wiceprezydent. - Przy tych kryteriach, z założenia rządowego dotyczącego liczby wyszczepień w jednym punkcie (....) uzyskujemy miesięcznie 72 tysiące zaczepionych pacjentów - dodała.

Z wyliczeń miasta wynika, że 100 punktów szczepień daje 180 zaczepień tygodniowo w każdym punkcie i 72 tysiące zaszczepionych na miesiąc, a przy 364 tysiącach w dwóch etapach: zero i jeden przekłada się to na okres 17,5 miesiąca.

Eksperci o szczepionce przeciwko COVID-19
Eksperci o szczepionce przeciwko COVID-19TVN24

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert w dziedzinie terapii zakażeń obecny na konferencji mówił, że podstawą będzie zdobycie zaufania pacjentów według wiedzy opartej na faktach. - Ta wiedza jest już na tyle szeroka, że możemy mówić i o przeciwskazaniach do szczepień na podstawie konkretnych wytycznych. I tu widzę pewną lukę. Potrzebujemy bardzo jasnych wytycznych, kogo mamy szczepić, a kogo nie powinniśmy szczepić. Producenci szczepionek umieszczają ostrzeżenia co do przeciwskazań bardzo ogólne, np. ostra choroba gorączkowa czy stany immunosupresji, czyli gorszej odporności, ale czy można zaszczepić np. osobę z Hashimoto, albo czy można zaszczepić osobę po nowotworze? Na te pytania musimy mieć gotowe odpowiedzi (...) by nie było dyskusji, czy szczepić, czy nie - wskazał lekarz.

Jak dodał, drugi problem to odpowiedzialność za działania niepożądane. – Z radością przyjmuję deklarację, na razie słowną, że ma być fundusz wspierający osoby po szczepieniach - zaznaczył. Chodzi o szkody zdrowotne w przypadku efektów nieporządnych po szczepionce. Grzesiowski zaznaczył też, że personel szczepiący pacjentów musi mieć wcześniej zapewnione szkolenia. 

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja.

Aktywiści zablokowali Czerniakowską. Jeden z kierowców opryskał ich gaśnicą, inny opluł

Aktywiści zablokowali Czerniakowską. Jeden z kierowców opryskał ich gaśnicą, inny opluł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce należy spodziewać się utrudnień w ruchu oraz tymczasowych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Zamknięte ulice i korki w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Zamknięte ulice i korki w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano w miejscowości Cisie (powiat miński) na autostradzie A2 zderzyły się auto osobowe i ciężarówka. Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, odniosły obrażenia.

Zderzenie auta osobowego z ciężarówką na autostradzie. W wypadku ucierpiało dwoje dzieci

Zderzenie auta osobowego z ciężarówką na autostradzie. W wypadku ucierpiało dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl