30 dni - tyle czasu każdy mieszkaniec ma na zameldowanie się w miejscu pobytu. Wskazuje tak ustawa o ewidencji ludności. "Tyle w teorii. W praktyce, choć jest to prosta formalność, coraz mniej osób decyduje się na ten krok. W dzielnicy Śródmieście jest to nawet 30 procent wszystkich mieszkańców. Sankcji za niedopełnienie tego obowiązku nie przewidziano, jednak konsekwencje ponosimy wszyscy" - ubolewają dzielnicowi urzędnicy.
Co, wraz z meldunkiem mieszkańca, zyskuje dzielnica? Każda zameldowana osoba to realne pieniądze przekazywane z budżetu miasta na realizację zadań. Z liczbą meldunków związane są finanse przeznaczane na sprzątanie lokalnych ulic, dodatkowe remonty i nowe inwestycje. Na podstawie informacji o liczbie i wieku mieszkańców powstaje oferta sportowa i kulturalna, a także sprawdzane jest zapotrzebowanie oświatowe. "To istotny wskaźnik w planowaniu działań opiekuńczych dla osób starszych i tworzeniu dodatkowej infrastruktury dla najmłodszych. To również kwestia bezpieczeństwa. W razie zdarzeń losowych oraz sytuacji kryzysowych, wiedza o liczbie osób zamieszkujących dany obszar jest nie bez znaczenia dla służb ratunkowych i władz dzielnicy" - argumentują urzędnicy.
Wyprawka za meldunek
Dlatego pochwalili się pomysłem, który ma zachęcić do meldowania się. Urząd dzielnicy, w zamian za dopełnienie formalności, przewidział upominki. - Chcemy w ten sposób podziękować każdej osobie, która zamelduje się w naszej dzielnicy. Dodatkowe pieniądze, jakie otrzymamy do budżetu, będziemy mogli wykorzystać na lokalne działania. Każdy mieszkaniec Śródmieścia na tym skorzysta - mówi cytowany w komunikacie prasowym Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.
W wyprawce każdy znajdzie drobne upominki: dwa bilety - jeden do kina i drugi do teatru. Oprócz tego m.in. gadżety z napisem "Zakochaj się w Śródmieściu": notes, długopis, kubek, odblaski czy plecak.
Meldunek w Śródmieściu można uzyskać w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich przy Kruczkowskiego 2 lub w jego delegaturze w każdej innej dzielnicy Warszawy. Można to zrobić również przez internet, bez wychodzenia z domu. Co istotne, zmiana adresu zameldowania nie wiąże się z koniecznością wymiany dowodu osobistego ani prawa jazdy. Istnieje też możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych.
Akcja wydawania wyprawek rusza już 12 września.
Czytaj także: Warszawa przygotowała 49 punktów do nauki zdalnej dla uczniów z Ukrainy
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24