"Tworzyła modę w trudnych czasach PRL". Galeria Grażyny Hase z tytułem Historycznej Pracowni Artystycznej

Ratusz nadał Galerii Grażyny Hase tytuł Historycznej Pracowni Artystycznej. "To magiczne miejsce, w którym od lat 80. XX wieku, rodzą się koncepcje modnego wizerunku, powstają oryginalne stroje i wzory ubrań, wpisane w świat polskiego designu modowego" - oceniają władze miasta.

Pracownia zajmująca ponad 70 metrów kwadratowych została zaaranżowana w jednej ze śródmiejskich warszawskich kamienic.

"Grażyna Hase tworzyła modę w trudnych latach PRL. Przyczyniła się do stworzenia polskiego modelingu. Jej projekty rozjaśniały powszechną szarość i bylejakość" - przypomina w komunikacie ratusz. I określa Hase jako "czołową postać polskiej mody". "Wybitna polska projektantka, grafik, modelka i menadżerka, wciąż działa, projektuje i tworzy. Jest autorką podziwianych w kraju i zagranicą pokazów mody, projektantką strojów sportowych, uniformów branżowych, kostiumów scenicznych, teatralnych i filmowych. Była także współautorką programów telewizyjnych poświęconych muzyce i modzie" - podkreślają urzędnicy.

Zaangażowana w życie artystyczne Warszawy

Artystka była zaangażowana w życie artystyczne Warszawy, której przedstawicieli zapraszała i gościła w swoim śródmiejskim atelier. Klimatycznym, otwartym na potrzeby odbiorcy miejscu, w którym do dzisiaj organizuje spotkania, projektuje oraz porządkuje dokumentację wzorów zamawianych niegdyś przez czołowe marki modowe w Polsce.

Grażyna Hase działa w pracowni od dziesiątków lat, stworzyła w niej niezwykły klimat. Znaczenie i oryginalność zgromadzonych tam modeli oraz archiwaliów dokumentujących działalność projektową, artystyczną, edukacyjną i wystawienniczą są niebagatelne.

"Uwzględniając te wartości miasto nadało temu miejscu tytułu Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej" - podaje ratusz. 

Przypomnienie twórczości Grażyny Hase planuje także Muzeum Warszawy. "Grażyna Hase. Zawsze w modzie" – to przygotowywana wystawa, która potrwa od 28 kwietnia do 11 września. Zaprezentuje dorobek wybitnej projektantki mody, przedstawiając jej działalność jako modelki, projektantki, twórczyni marki i mentorki.

Informowaliśmy także o mozaice Domicelli Bożekowskiej z lat 60., która została zabytkiem:

slajdshow
Mozaika z lat 60. jest dziełem Domicelli Bożekowskiej
Źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czytaj także: