Chcą ochrony warszawskich bazarków. "Jest już ich mniej niż 50"

Coraz mniej bazarków w Warszawie
Kolejka na bazarku na warszawskim Ursynowie
Źródło: TVN 24
W ostatnich latach liczba bazarków w Warszawie zmniejszyła się. Obecnie jest ich już mniej niż 50 - alarmuje Miasto Jest Nasze. Aktywiści złożyli do Rady Warszawy obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, która ma na celu ochronę lokalnych targowisk.

W czwartek stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, przedstawiciele i pracownicy warszawskich targowisk zorganizowali konferencję prasową poświęconą przyszłości miejskich bazarków. 

- Bazarki są integralną częścią krajobrazu miejskiego. Są miejscem nie tylko handlu, ale przede wszystkim spotkań ludzi starszych. Osoby starsze mają swoje ulubione miejsca na targowisku, integrują się ze swoimi sprzedawcami, z którymi mają prawdziwą, głęboką więź. Zwierzają się im ze swoich życiowych sukcesów i porażek. To jest często zapominana funkcja bazarków: integracja lokalnej społeczności - ocenił Maciej Kawiński, prezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska "Wałbrzyska".

"Liczba bazarków zmniejszyła się"

Z kolei radna dzielnicy Mokotów i członkini MJN Melania Łuczak podkreśliła: - W ostatnich latach liczba bazarków w Warszawie zmniejszyła się. Obecnie jest ich już mniej niż 50. Dzieje się tak pomimo obietnic Koalicji Obywatelskiej, która w programie wyborczym z 2018 roku zawarła punkt "Plac targowy za każdym rogiem". Zgodnie z nim władze miasta miały wspierać rozwój miejskich targowisk. Tak się jednak nie stało. 

Konferencja MJN na temat ochrony warszawskich bazarków
Konferencja MJN na temat ochrony warszawskich bazarków
Źródło: MJN

Działacz MJN Damian Gregier poinformował o zgłoszonej do budżetu obywatelskiego inicjatywie "Chodź na Bazar!". - Nasz projekt zakłada stworzenie portalu promującego warszawskie bazarki. Informacje, które urząd miasta obecnie zamieszcza na swojej stronie, są skąpe, często nieaktualne. Chcemy to zmienić, by targowiska, bazarki stały się prawdziwą alternatywą dla centrów handlowych. Dlatego w czerwcu będziemy gorąco zachęcać do oddania głosu na nasz projekt w budżecie obwyatelskim. Ponadto planujemy ubiegać się u prezydenta Warszawy o wydłużenie okresów dzierżawy dla kupców na targowiskach - zapowiedział Gregier.

Chcą targowisk w planach miejscowych

Aktywiści złożyli do Rady Warszawy obywatelską inicjatywę uchwałodawczą "w sprawie wyznaczenia targowisk miejskich do prowadzenia działalności handlowej, usługowej i gastronomicznej na terenie m.st. Warszawy oraz zasad i trybu korzystania z targowiska miejskiego". 

"Celem uchwały jest ochrona istniejących bazarków w Warszawie poprzez wpisanie ich funkcji do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a gdy istnieje taka potrzeba, wyznaczanie nowych w nowych dzielnicach" - tłumaczy w komunikacie MJN.

Czytaj także: