Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Śródmieście

Starali się o polskie obywatelstwo. "Na egzaminie wykorzystali dublerów"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Cudzoziemcy na egzaminie z języka polskiego wykorzystali dublerów

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o posługiwanie się dokumentami innych osób. Chcieli wprowadzić w błąd urzędników – na egzamin z języka polskiego stawili się ich dublerzy.

Do pierwszych zatrzymań doszło w Łodzi. Funkcjonariusze Straży Granicznej zapukali do drzwi dwóch mężczyzn: Polaków narodowości tureckiej. Bielec-Janas wskazała, że 40-latkowie są podejrzani o to, że na egzaminie językowym wykorzystali dublerów. - Czyli osoby, które za określoną korzyść majątkową, legitymując się przed komisją egzaminacyjną podrobionymi dokumentami tożsamości z danymi osobowymi obywateli Turcji, zdali ten egzamin za nich, ułatwiając im w ten sposób otrzymanie obywatelstwa naszego kraju – wytłumaczyła.

Dodała, że po zatrzymaniu mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Doprecyzowała, że chodzi o przestępstwa z art. 270, 272 i 273 Kodeksu karnego. - Czyli podstępne wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, używanie dokumentów poświadczających nieprawdę oraz podrabianie lub przerabianie dokumentu i używanie takiego dokumentu jako autentycznego – określiła.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru połączonego z zakazem opuszczania kraju, z jednoczesnym zatrzymaniem paszportów. - Poza zarzutami karnymi, ponownie zostaną zbadane przesłanki, dotyczące uznania cudzoziemców za obywateli polskich – podkreśliła rzeczniczka.

Skontrolowali 14 uczelni i ponad 1500 cudzoziemców

Rzeczniczka poinformowała także, że w tym samym czasie na terenie 14 uczelni wyższych i szkół zlokalizowanych w Warszawie i Bydgoszczy funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili kontrolę. Sprawdzali, czy dochodziło do podobnych przypadków,

Efekt? Zatrzymanie na gorącym uczynku obywatela Pakistanu oraz Republiki Południowej Afryki. - Jak się okazało, 34-letni Pakistańczyk, jako osoba uprawniona do przystąpienia do egzaminu, zaraz po zarejestrowaniu się i otrzymaniu identyfikatora z przypisanym numerem, przekazał swój paszport wraz z identyfikatorem obywatelowi RPA, aby ten przystąpił do egzaminu i zdał go za niego – wskazała porucznik.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące fałszowania dokumentu oraz poświadczenia nieprawdy. Przyznali się do winy.

Jak podsumowała rzeczniczka, podczas sobotnich działań skontrolowano łącznie 1523 cudzoziemców, między innymi Ukrainkę, która przebywała w Polsce nielegalnie. Wobec niej wszczęto postępowanie administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu.

Informowaliśmy też o nielegalnych imigrantach schowanych w naczepie tira

11 obywateli Afganistanu ukryło się w naczepieStraż Graniczna

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej